Який вибрати газовий котел? Одноконтурний чи двоконтурний?

Як буде організовано опалення, гаряче водопостачання в будинку, квартирі, котеджі? Це необхідно вирішувати ще на етапі вибору газового котла. Оптимальне рішення створить житловий комфорт і врахує всі особливості будинку.

У чому різниця між одно- та двоконтурними моделями?

Двоконтурний

Такий агрегат призначений для опалення та ГВП. Теплообмінник додатково відповідає за підігрів води з системи холодного водопостачання. Триходовий клапан керує рухом теплоносія. У нього є два положення. В одному він буде спрямовувати теплоносій в систему центрального опалення (радіатори, тепла підлога), а в другому буде направляти її в теплообмінник для нагрівання води в системі гарячого водопостачання. Але підігрів води відбувається тільки в тому випадку, коли хтось з мешканців вирішить відкрити кран з гарячою водою. У більшості двоконтурних газових котлів закладений пріоритет по гарячій воді – поки кран з гарячою водою відкритий, система центрального опалення буде відключена від котла. Якщо хтось вирішить приймати душ протягом декількох годин, то в приміщенні може і похолодати.

Схема двоконтурного газового котла.

Одноконтурний

Одноконтурний газовий котел, призначений тільки для обігріву приміщень, якщо його звичайно не використовувати з бойлером непрямого нагріву. Коштує він не набагато дешевше двоконтурного, хоч і функціонал його менше. В Україні величезна кількість різних видів одноконтурних газових котлів. Однак вони менш популярні ніж двоконтурні, так як вимагають додаткових фінансів для організації ГВП. Одне з основних доповнень до одноконтурного газового котла буде бойлер непрямого нагріву. Він являє собою бак всередині якого встановлено змійовик. Теплоносій циркулюючи в змійовику нагріває воду що знаходиться з в баку. Так само вам доведеться придбати і триходовий клапан (якщо його немає в комплекті, багато виробників встановлюють ще на заводі триходовий клапан), який буде керувати потоком теплоносія з котла.

Схема одноконтурного котла.

Габарити і потужність

Проблема двоконтурних котлів виникає тоді, хтось намагається помити посуд на кухні, а хтось приймає душ. Двоконтурні газові котли не найкращий варіант для одночасного використання двох кранів гарячої води. Якщо ви все-таки зважилися на покупку двоконтурного газового котла і готові боротися з цією недугою, то вам варто знати, що для приготування гарячої ванни мінімальна потужність газового котла повинна бути не менше 24 кВт, для прийняття душу, вам знадобиться газовий котел не менш 16-18 кВт потужності. Але, що б в момент відкриття другого крана гарячої води, ваш душ не перетворився в контрастний, придивіться до вибору котла з потужністю 28 кВт. Але не все так просто, купівлею потужного котла від проблеми контрастного душу ви звичайно позбудетеся, але тут же придбаєте собі другу, більш істотну проблему – завищену потужність теплового агрегату.

Для підвищення виробництва гарячої води змініть бойлер на більш ємний, якщо у вас двоконтурний котел. Наприклад, якщо проживають 4 людини, бойлер стоїть на 80 літрів і ви розумієте, що вам його не вистачає, поміняйте його на 140 або 200 літрів. Але пам’ятайте, якщо ваш вибір зупинився на останньому, то таку модель краще брати в підлоговому виконанні, якщо ж 200 літрів вам виявилося мало, то в такому випадки придбайте водонагрівач з двома змійовиками і проблема буде вирішена.

Комплектність

У двоконтурних газовому котлі є все. Як правило, двоконтурні котли вже повністю оснащені: циркуляційний насос, запобіжний клапан, триходовий кран, мембранний розширювальний бак. Все що вам належить зробити, це повісити котел, підвести газ, встановити коаксіальний димохід і під’єднати труби.

Для одноконтурних котлів доведеться купувати окремо деяке обладнання. Якщо розширювальний бак ви там знайдете, то ось триходовий кран є не у всіх моделях. Розміщення додаткового обладнання займе не мало простору і потрібно заздалегінь передбачити достатньо місця.

Який котел компактніший?

Як було вище сказано, по компактності двоконтурний котел виграє в одноконтурного. За непотрібністю бойлера непрямого нагріву і за рахунок вже змонтованої арматури в корпусі для нього простіше знайти місце.

То який все ж краще, одноконтурний або двоконтурний котел?

Двоконтурний котел буде економічнішим. Він буде включатися тільки в тому випадки, коли у вас виникне потреба в гарячій воді. Одноконтурний газовий котел опалення включається завжди, коли температура води у водонагрівачі опуститься нижче встановленого мінімуму. І навіть якщо ви не використовуєте воду, одноконтурний котел завжди витрачає паливо на її підігрів. Але одноконтурний котел зручніший у використанні. Завдяки насосу на рециркуляцію з крана відразу і рівномірно піде гаряча вода. Вона не стане холодніше, якщо хтось вирішить скористатися гарячим краном в іншій кімнаті.

Важливо!
Навантаження на двоконтурний котел значно більше ніж на одноконтурний, а значить і ймовірність поломки теплообмінника в ньому  вища.

В підсумку:

  • якщо ви будете користуватися одним краном, то сміливо беріть будь двоконтурний котел не нижче 18 кВт
  • якщо у вас вдома є ймовірність, що будуть одночасно відкриті 2-3 крана гарячої води, то вам потрібен двоконтурний котел потужністю не менше 24-28 кВт
  • якщо ви знаєте, що у вас підвищені вимоги до наявності і кількості гарячої води, то в цьому випадки доведеться придбати сучасну та комфортну систему опалення з одноконтурним котлом і бойлером непрямого нагріву.

Leave a Reply