Камінна топка: що це таке та як вибрати

Класичний камін – вид печі в якій тепло від згоряння палива (найчастіше дров) передається безпосередньо в приміщення променевим та конвекційним способами. Традиційно камінна топка викладалась з вогнетривкої цегли, проте в останні десятиліття в зв’язку з розвитком технологій обробки металів власники будинків та котеджів все частіше роблять вибір на користь чавуну та сталі. Розглянемо такі види топок та критерії їх вибору.

камінна топка вмонтована в камін.

Камінна топка – основний елемент каміну, камера в якій згоряє паливо. Найчастіше вона встановлюється на заздалегінь підготовлений фундамент, а зверху до неї під’єднується димохід.

Чавун чи сталь

Чавунна та сталева камінні топки.

Чавунна камінна топка це надійність, довговічність, корозійна стійкість і прийнятна ціна. Такі елементи печей можуть мати різне оснащення. У них невеликі габарити. Оскільки камінні топки з чавуну виробляються методом лиття, їх розміри більш стандартизовані та рідше оновлюються. До їх переваг відносяться:

 • висока теплова віддача;
 • ККД може перевищувати 80%;
 • довгий термін експлуатації;
 • висока стійкість до теплової деформації.

Сталеві камінні топки вирізняються більш широким модельним рядом. Вони випускаються як з дуже малими, так і великими розмірами (застосовано до камінів). У забудовника є можливість вибрати оригінальну дизайнерську топку. До переваг сталевих камер відносяться:

 • висока герметичність;
 • більш широкий вибір і постійне оновлення асортименту виробників;
 • завдяки великому вибору легше знайти топку, яка найкраще підійде до інтер’єру.

Поціновувачам класичного стилю та надійності варто в першу чергу звернути увагу на чавунні деталі, тоді як шанувальникам дизайнерського підходу та інновацій на сталеві.

Закрита чи відкрита

Камінні топки бувають відкритими та закритими (з дверцятами).
За більшістю споживчих характеристик камери дверцятами переважають відкриті. До переваг відкритої топки відносяться можливість стежити за відкритим вогнем й трохи менша ціна. Перелік переваг закритої набагато ширший. Це:

 • високий ККД до 90%
 • менша витрата палива
 • можливість встановити режим тління (обігрів до 12 годин на одній закладці дров)
 • тяга в димоході менш чутлива до поривів вітру та протягів
 • вища пожежна безпека, немає ризику випадання вмісту топки
 • менш вимогливі до димоходу

До того ж, багато дверцят з склом, тому стежити за горінням дров в вогнищі можна без проблем. Рекомендуємо робити вибір в сторону камінів з закритою топкою. Це безпечніше, надійніше та енергоефективніше. Навіщо платити за викидання тепла в трубу?

Потужність камінної топки

Перед тим як вибрати камінну топку потрібно чітко розуміти її призначення – вона буде використовуватись для локального обігріву, відпочинку та насолоди або стане головним обігрівачем в будинку. Якщо камін слугує локальним обігрівачем, елементом декору та відпочинку, то його потужність не має принципового значення. Головне щоб він подобався власнику, естетично виглядав та підходив технічно для місця його установки. Інший випадок коли камінна топка є основним теплогенератором в будинку.В Україні таке буває нечасто. Більше підходить для будинків відпочинку, мисливських, затишних закладів харчування, заміських будинків.
Потужність каміну приблизно можна вирахувати із співвідношення 100Вт/кв.м. Наприклад, для будинку 100 кв. метрів потрібно придбати камінну топку потужністю 10-12 кВт. Її теплова потужність вказується в паспорті. Слід зауважити, що цей метод є приблизним і підходить для середньостатистичного будинку. Якщо ж він добре утеплений, то можливо буде достатньо печі потужністю 5-7 кВт. Для неутепленого будинку зі старими вікнами і дверями краще придбати камін з потужністю на 20-30% відсотків вище.

Додаткові функції топки

Виробники камінів постійно удосконалюють свої вироби та оснащують їх новими функціями. Ось перелік деяких з них, які можуть зацікавити потенційного покупця:

 • різні форми дверок та скла (панорамне, призматичне, кутове) дозволяють отримати бажаний візуальний ефект;
  важіль керування горінням спрощує обслуговування та налаштування каміну;
 • наявність зольника під колосниковою решіткою;
  оснащення конвекційним кожухом для приєднання повітропроводів для опалення всіх кімнат в будинку;
 • оригінальний сегментний шамот для привабливого вигляду камінної топки зсередини, захисту навколишніх частин та зберігання тепла;
 • друге скло для зменшення променевого та підвищення конвекційного обігріву, підвищення оптичної прозорості дверок;
 • наявність декількох дверок для можливості закладки дров з різних кімнат;
 • вмонтований в камін теплообмінник дозволяє влаштувати повноцінне водяне опалення або використовувати камін в якості резервного теплогенератора.

Опалення каміном будинку.

Камінна топка – серце печі. Великий вибір виробів в інтернет-магазині “Ваш комин”. Їх можна переглянути за адресою https://www.vash-komyn.com/17-topki-kaminnye/31-kobok/. Компанія пропонує топки від провідних брендів – Kobok, Laudel, Plamen, Lechma, NORDflam, Invicta.

Відео оригінальної камінної топки Kobok Chopok 2R90-S/VD (2 способи відкривання дверцят, огляд полум’я під кутом 180 град) нижче:

Leave a Reply