Компресійні фітинги для води із поліпропілену

Компресійні фітинги набули широкої популярності при влаштуванні водопостачання. Вони використовуються як в приватному секторі, так і для монтажу магістральних трубопроводів. Що це таке та які їх особливості?

Призначення

З’єднувальні деталі компресійного типу (далі – компресійні фітинги) з поліпропілену застосовуються для з’єднання поліетиленових труб кільцевого перерізу по ДСТУ EN 12201-2:2018 номінальним діаметром від 20 до 110 мм, призначені для транспортування води з температурою до 40 ° С і максимальним робочим тиском 1,6 МПа в системах господарсько-питного водопостачання, а також для транспортування інших рідких
середовищ, до яких матеріал фітингів і їх елементів ущільнювачів хімічно стійкий.

Конструкція

Фітинг складається з корпусу, різьбової кришки, упорної ​​втулки, розрізаної цанги, компресійного елемента і елементу ущільнювача. Конструкція компресійного частини показана на малюнку нижче:

Конструкція компресійного фітинга.

Складові частини фітинга (крім кільця ущільнювача) виробляються методом лиття під тиском. Компресійні фітинги (корпус, різьбова кришка, упорна втулка) виготовляються з поліпропілену. Товщина стінки в будь-якому місці фітинга розрахована на максимальний робочий тиск згідно інструкції. Найбільш поширені компресійні фітинги для тиску до1,6 МПа (PN16).
Найчастіше колір корпусів фітингів чорний; різьбових кришок – синій або голубий. Колір інших частин фітингів не регламентується. З’єднання різьбової кришки поз.5 і корпусу поз.1 здійснюється за допомогою
трапецієподібного різьблення, яке дозволяє витримувати великі осьові навантаження. Конструкція кільця ущільнювача виключає мимовільне випадання з корпусу фітинга при складанні і розбиранні і забезпечує герметичність з’єднання труби з фітингом.
Компресійний елемент поз.4 має спеціальний профіль внутрішньої поверхні, який запобігає випаданню поліетиленової труби поз.6 з корпусу фітинга поз.1 внутрішнім тиском води.

Фітинги із зовнішнім різьбленням мають трубну конічну різьбу, а з внутрішньою різьбою – трубну циліндричну. При монтажі забезпечується герметичність без ущільнювачів.

Компресійні фітинги стійкі до більшості хімічних речовин.

Умови застосування фітингів для гарантованого терміну служби

Компресійні фітинги слід застосовувати в системах водопостачання з максимальним робочим тиском та температурними режимами відповідно до паспорту виробу.

Найчастіше виробники випускають компресійні фітинги з поліпропілену для максимального тиску Pмакс 0,8; 1,0; 1,25; 1,6 МПа і робочої температури 20 °C.

Для вирішення особливих задач, як то приєднання до існуючої труби, ліквідації протікання, використовуються спеціальні ремонтні фітинги.

Технічні характеристики

Фітинги повинні мати рівну і гладку зовнішню і внутрішню поверхні. На поверхні фітингів не допускаються бульбашки, тріщини, раковини і сторонні включення. Забарвлення фітингів з термопластів повинно бути суцільним і рівномірним. Зміна показника плинності розплаву (ПТР) фітингів в порівнянні з ПТР вихідного
матеріалу має бути не більше: 30%. Стійкість до внутрішнього тиску з’єднань труб з РЕ за допомогою компресійних фітингів повинна перевірятися при відповідних режимах випробувань.

Види компресійних фітингів

Виробниками випускаються такі види фітингів:

  1. муфта з’єднувальна
  2. муфта перехідна
  3. муфта з зовнішньою / внутрішньою різьбою
  4. коліно (відвід)
  5. коліно (відвід) перехідне
  6. коліно з зовнішньою / внутрішньою різьбою
  7. заглушка
  8. трійник
  9. трійник перехідний
  10. трійник з зовнішньою / внутрішньою різьбою

Вказівки по проектуванню і монтажу

Проектування, монтаж та експлуатацію систем трубопроводів де використовуються напірні труби і компресійні фітинги з поліпропілену слід виконувати відповідно до вимог нормативної документації, а також рекомендацій виробника.

Фітинги, зберігалися або транспортувалися при температурі нижче 00С, повинні бути перед монтажем витримані протягом 2год при температурі не нижче + 50С. Всі матеріали, не повинні мати забруднень і пошкоджень. При монтажі необхідно зняти фаску з зовнішнього діаметра торця труби і змастити
силіконовою змазкою її кінець. Фітинги із зовнішнім різьбленням мають трубну конічну різьбу (R). фітинги з
внутрішнім різьбленням мають трубну дюймову різьбу (Rp). При згвинчуванні фітингів забезпечується герметичність нарізного сполучення. При монтажі з іншими фітингами, що мають трубну циліндричну різьбу,
ущільнення різьблення проводиться з використанням фторопластової стрічки (ФУМ) і іншими полімерними ущільнювачами або спеціальними анаеробними клеями, герметиками для різьбових з’єднань. ФУМ стрічка повинна накручуватися по всій площі різьблення і по напрямку скручування компресійного фітинга. З’єднання фітингів повинно проводитися руками або ремінним ключем.

При дотриманні вимог виробника отримане з’єднання буде герметичним у всьому діапазоні робочих тисків.

Leave a Reply