Водопостачання

Практично постійно ми користуємося питною або технічною водою не задумуючись звідки вона береться. Постачання такої життєво важливої рідини населенню чи підприємству досить складний процесс, який потребує високої кваліфікації проектувальників та монтажників, спеціалізованого обладнання, якісних матеріалів та суворого дотримання нормативних правил. Головне про водопостачання.

Що таке водопостачання?

Водопостачання – процес стабільного забезпечення водою населення чи підприємства. Він грунтується на логічних інженерних рішеннях. Система водопостачання включає ряд інженерних споруд для забору, очищення і подачі води споживачам. Це джерела води, насосні станції, станції очистки, накопичувальні баки та резервуари, мережі трубопроводів, сантехнічна арматура.

Стабільне забезпечення водою – один з головних критеріїв при заснуванні нового населеного пункту, будівництві нового підприємства. Якісна вода в достатній кількості забезпечує нормальне функціонування об’єкту, впливає на безпеку проживання та роботи людей.

Водопостачання, станція підготовки води.

Вода може призначатись для різноманітних потреб споживачів. Найбільш поширеними є:

 • господарсько-питні потреби (приготування їжі, пиття, гігієнічні процедури, прання, прибирання, полив);
 • виробничі потреби (прибирання та дезінфекція, виробництво напоїв, харчових продуктів, полив теплиць та полів, специфічні виробничі процеси);
 • пожежогасіння.

Для кожної з цілей потрібна своя якість води. Для пиття, харчових продуктів вода повинна відповідати вимогам Наказу МОЗ України “Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання”. Доведення її до потрібної якості виконується за допомогою водопідготовки. Вимоги до якості води, призначеної, наприклад, для пожежогасіння, поливу, технічного використання, значно нижчі.

Класифікація систем водопостачання

Системи водопостачання класифікують за різними параметрами. Найбільш поширеними є:

Класифікація за призначенням

 • господарсько-питне
 • виробниче
 • протипожежне
 • сільськогосподарське
 • спеціалізоване

Класифікація за способом подачі води

 • самоплинне водопостачання
 • насосне (механічне) водопостачання
 • комбіноване

Класифікація за типом використання

 • пряме (одноразове) споживання
 • оборотне (повторне використання очищеної води)

Класифікація за типом джерела

 • з поверхневих джерел (річка, озеро, водосховище)
 • з підземних джерел (свердловина)

Класифікація за температурою

 • гаряче водопостачання
 • холодне водопостачання

Проектування водопостачання

Проект водопостачання – це цілий напрямок в проектуванні, на підставі якого виконують монтаж системи. Обійтися без проекту системи водопостачання в сучасних умовах дуже складно. В багатоповерховому будівництві ці питання вирішуються на рівні на етапі забудови. В приватному секторы проектуванням водопостачання можна зайнятись пізніше.

Схема водопостачання

Доволі часто виникає така ситуація – замовник безвідповідально та з осторогою ставиться до проектування. Але згодом, коли система запускається, насос воду не дає, встановлені фільтри часто забиваються, недостатній напір та витрата, з’являється розуміння того, що бажано було б заздалегідь усе передбачити і розрахувати. Грамотний, кваліфікований проект – залог справного та надійного водопостачання.

До складу проекту водопостачання входять розрахунки по підбору діаметрів трубопроводів, потужності насоса та фільтрів, автоматики і всього насосного обладнання. Креслення з розводкою трубопроводів води до споживачів води дозволяють інсталяторам виконати ці роботи без проблем. Із замовником узгоджується підбір сантехнічного устаткування (змішувачі, душові лійки, приєднання пральної та посудомийної машин і таке інше).

Обладнання та матеріали

В залежності від типу, джерела та призначення водопостачання матеріали та обладнання для його влаштування будуть сильно відрізнятись.

Для водопостачання на рівні квартири в багатоповерховому будинку знадобляться труби невеликих діаметрів (наприклад, для поліпропілену 20, 25, 32 мм), кульові крани, лічильник, змішувачі. При вірогідності підвищення / скачків тиску редуктор для води, погашувач гідроударів.

Для автономного водопостачання будинку з колодязя, резервуару, неглибокої (до 7 м) свердловини додатково знадобиться поверхнева насосна станція. Якщо джерелом водопостачання буде свердловина глибиною більше 7 метрів, то замість поверхневої станції встановлюється глибинний (свердловинний) насос з автоматикою.

Особливу увагу потрібно приділити якості води для питного водопостачання. Як правило, вода ні з центрального водопроводу, ні з річки чи свердловини не задовольняє вимогам споживачів. Тому потрібно зробити аналізи води та встановити фільтри. Тип фільтрів (картриджів) підбирається на основі показників води. Найкращий варіант звернутись в спеціалізовану фірму, яка займається підготовчими то водоочисними системами.

Нормативна база

Організація водопостачання регулюється багатьма нормативними документами, які встановлюють якість води для безпечного споживання, забезпечують екологічну складову, встановлюють перелік необхідних матеріалів і обладнання, послідовність виконання робіт.

Нижче ми приведемо найбільш корисні документи, які можуть вам знадобитися, щоб бути в темі водопостачання та водовідведення.

Найменування Опис Посилання
ДБН В.2.5-75:2013
Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.
ДБН В.2.5-75:2013 встановлює вимоги до проектування систем водовідведення. Поширюється на зовнішню каналізацію підприємств, багатоповерхових та приватних будинків, інші об’єкти. Переглянути / скачати ДБН В.2.5-75:2013 в форматі PDF
ДСанПіН 2.2.4-171-10
“Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”
Вимоги до проектування, будівництва, експлуатації систем питного водопостачання. Показники безпечності та якості води для питного водопостачання. Переглянути / скачати ДСанПіН 2.2.4-171-10 в форматі PDF
ДБН В.2.5-74:2013
Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.
ДБН В.2.5-74:2013 встановлює вимоги до проектування систем водопостачання. Поширюється на зовнішні мережі підприємств, багатоповерхових та приватних будинків, інші об’єкти. Переглянути / скачати ДБН В.2.5-74:2013 в форматі PDF
ДБН В.2.5-64:2012
Внутрішній водопровід та каналізація. Проектування. Будівництво.
ДБН В.2.5-64:2012 встановлює вимоги до проектування та будівництва внутрішньобудинкових систем холодного та гарячого водопостачання, а також систем водовідведення. Переглянути / скачати ДБН В.2.5-64:2012 в форматі PDF

 

 

Leave a Reply