Компресори: світовий ринок 2020

Загальні відомості

У 2020 році пандемія різко обвалила продажу систем кондиціонування побутового та комерційного призначення на ринках, що зростають, як Китай, Індія, Південно-Східна Азія і Латинська Америка. У США, Японії, країнах Європи і в Австралії за рахунок переходу на домашню зайнятість і завдяки державним субсидіям попит на побутові кондиціонери повітря зберігся на доковідному рівні або навіть трохи виріс. У другій половині 2020 року прискорилося відновлення китайського ринку комерційних систем кондиціонування, проте в решті світу ситуація в комерційному сегменті залишається складною.

На сегменти комерційного та промислового холоду пандемія не зробила помітного негативного впливу. Навпаки, вона сприяла зростанню попиту за рахунок збільшення потреби в зберіганні і перевезенні ліків і вакцин і підвищення завантаження холодильних ланцюжків. Через пандемію люди стали здійснювати більше покупок онлайн і працювати з дому. Швидке поширення базових станцій мобільного зв’язку стандарту 5G і дата-центрів, які потребують підтримці певних температурних параметрів, створює нові можливості для виробників компресорів.

Значні зміни в світовій індустрії продовольчого роздробу сприяють збільшенню попиту на холодильні компресори. І на ринках США і Європи, і в країнах, що розвиваються Азії попит на холодильні компресори дуже стійкий. У Європі, крім того, помітну частину попиту забезпечує потребу в модернізації, пов’язана з прискоренням виведення фторвмісних хладагентів.

На європейському ринку потужним стимулом для компресорної індустрії є безпрецедентне поширення технології теплового насоса. Не викликає також сумнівів вплив заходів щодо захисту навколишнього середовища, що вживаються в Європі, на напрям розвитку глобального ринку компресорів.

Типи компресорів.

Ротаційні компресори

Обсяг глобального ринку компресорів ротаційного типу в 2020 році зменшився на 8,1% в порівнянні з попереднім роком, склавши 194,32 млн штук. З них 154,07 млн ​​компресорів припадають на Китай, 16,07 млн ​​- на Південно-Східну Азію, 3,99 млн – на Індію, 5,28 млн – на країни Європи, 3,82 млн – на Японію, 2,23 млн – на Близький Схід, 2,15 млн – на Бразилію і 1,62 млн компресорів – на США.

Виробництво ротаційних компресорів зосереджено в Азії, перш за все – в Китаї, а також в Таїланді, Японії і Малайзії.

З перенесенням виробництва кондиціонерів повітря за межі Китаю деякі компанії, що займаються випуском компресорів, прийняли рішення відкрити фабрики в Індії і Південно-Східній Азії.

Серед провідних брендів ротаційних компресорів можна виділити: Guangdong Meizhi Compressor Company (GMCC), Gree (Landa), Rechi, Panasonic , Mitsubishi Electric, Highly, LG , Samsung і AVIC ( Sanyo ).

Область застосування компресорів ротаційного типу охоплює кондиціонери повітря, теплові насоси та холодильне обладнання. Запит ринку на ротаційні компресори високої потужності привів до розробки здвоєних моделей. Такі компресори сьогодні використовуються в побутових і напівпромислових кондиціонерах повітря, чиллерах, VRF-системах і теплових насосах «повітря-вода».

Сегмент теплових насосів надає виробникам компресорів широкі можливості для розвитку бізнесу. Удосконалення технології ротаційного стиснення збільшило теплопродуктивність теплових насосів, завдяки чому стало можливо їх використання навіть в холодному кліматі. В холодильному обладнанні застосовуються здвоєні компресори, характеристики яких дозволяють конкурувати з компресорами спірального типу.

Низька вартість сприяє подальшому поширенню компресорів, що використовують ротаційну технологію стиснення. У США швидко розвиваються областями застосування для них стали кондиціонування повітря в «будинках на колесах» і комерційні моноблоки (PTAC).

У Європі жорсткість вимог, що стосуються фторвмісних парникових газів, сприяє збільшенню частки побутових кондиціонерів повітря, що використовують холодоагент R32. Незважаючи на те, що R32 є лише тимчасовою альтернативою холодоагентів з більш високим ПГП, він все частіше застосовується основними виробниками теплових насосів «повітря-вода».

Зростає затребуваність ротаційних компресорів на холодоагенті R290 (пропан) для використання в теплових насосах. У Європі збільшується число сушарок для одягу, що представляють собою теплові насоси на R290.

У Китаї, де прогнозується прискорення переходу з хладагентів R22 і R410A на R32, очікується, що до 2025 року ринок буде поділений порівну між пристроями на R32 і R410A.

В Японії вибір альтернативного холодоагенту зроблений на користь R32, вже отримав широке поширення.

Що стосується Південно-Східної Азії, то в Таїланді, Індонезії і В’єтнамі велика частка побутових кондиціонерів повітря на R32. У той же час, на Філіппінах, в Малайзії, Сінгапурі та інших країнах регіону продажу пристроїв на R32 тільки набирають обертів.

У січні 2025 року в Індії вступить в силу заборона на виробництво кондиціонерів повітря, що використовують ГХФУ-холодоагенти (в тому числі R22), імпорт аналогічного обладнання заборонений з 2015 року. У країні швидко зростає попит на ротаційні компресори для холодоагенту R32, а місцеві виробники приступили до випуску побутових кондиціонерів повітря на R290 (пропан).

У 2015 році Саудівська Аравія заборонила ввезення і виробництво побутових спліт-систем, що використовують ГХФУ, включаючи R22 і R123. Стабільні продажу на Близькому Сході показують розроблені в якості альтернативи ротаційні компресори на R410A, призначені для тропічного клімату і умов пустелі.

Кілька виробників розробили нові компресори ротаційного типу для холодильної техніки, що використовують в якості холодоагенту суміші гідрофторолефінів (ГФО) з низьким потенціалом глобального потепління (ПГП).

Спіральні компресори

Незважаючи на скорочення ринку компресорів спірального типу, за підсумками 2020 року в цьому сегменті очікується невелике зростання продажів в грошовому вираженні. У традиційних областях застосування спіральні компресори все частіше поступаються місцем пристроям ротаційного типу зі здвоєним ротором, при цьому холодопродуктивність одинарного спірального компресора постійно збільшується.

За оцінкою JARN, світовий попит на спіральні компресори в 2020 році скоротився на 2,3%. Найбільший ринок пристроїв даного типу – США – зріс на 5,5%, в той час як Китай – другий за величиною ринок спіральних компресорів в світі, показав падіння на 19,5%. Країни Європи (без урахування Росії і Туреччини) продемонстрували падіння попиту на 10,9%, в Південно-Східній Азії падіння було катастрофічним.

Провідним виробником спіральних компресорів в світі є компанія Emerson. Їй належить майже половина ринку компресорів спірального типу для систем кондиціонування повітря, лідирує вона і в холодильному сегменті. Крім того, серед виробників і брендів спіральних компресорів можна виділити Johnson Controls-Hitachi (Guangzhou), Panasonic (Dalian), Invotech, Daikin, Mitsubishi Electric, Danfoss, SCI і Bitzer.

На сегменті спіральних компресорів сприятливо позначилося зростання затребуваності напівпромислових кондиціонерів повітря, чілерів і VRF-систем, а також теплових насосів і холодильного устаткування.

Триває розвиток технології модульних чиллерів на базі компресорів спірального типу. Компактність таких чілерів робить їх дуже зручними при транспортуванні і монтажі, а можливість паралельного підключення дозволяє досягти великої холодопродуктивності.

З комерційної точки зору перспективним видається сегмент спіральних компресорів для теплових насосів «повітря-вода», що використовуються не тільки для опалення, але і для організації гарячого водопостачання. В даний час в теплових насосах «повітря-вода» широко застосовуються спіральні компресори з живленням від однофазної електромережі.

Крім того, завдяки своїй компактності і високій продуктивності, спіральні компресори все частіше застосовуються в холодильному обладнанні. Японія експортує спіральні компресори, які використовують в якості холодоагенту діоксид вуглецю (СО2) в Європу і Австралію. Ці компресори можуть працювати як в теплових насосах, так і в холодильній техніці.

Набирають популярність гібридні транспортні засоби. У цьому сегменті спіральні компресори володіють величезним ринковим потенціалом, так як їх електричний привід не створює ніякого додаткового навантаження на двигун автомобіля. Найбільші виробники кліматичної техніки оголосили про початок випуску компресорів спірального типу для використання в кондиціонерах власного виробництва.

Більшість компресорів спірального типу, що застосовуються в системах кондиціонування повітря за межами Європи, Японії та США, все ще використовують холодоагент R22. Спіральні компресори для холодильного і морозильного обладнання, як правило, працюють на R404A.

В Японії часто зустрічається холодильне та морозильне обладнання на R410A. Стандартом стало застосування використовують діоксид вуглецю компресорів в теплових насосах «повітря-вода» Eco Cute. На галузевих виставках в Європі та Китаї демонструвалися зразки спіральних компресорів на R32 і вуглеводневих холодоагентах, проте масове виробництво такої техніки поки не стартувало. Тим часом, в США в напівпромислових кондиціонерах починають використовувати сумішеві холодоагенти на основі гідрофторолефінів (ГФО).

Компресори гвинтового типу

Через скасування і перенесення низки великих проектів сегмент компресорів гвинтового типу для систем кондиціонування просів на 8,4%, але продажу гвинтових компресорів для холодильного обладнання, не дивлячись ні на що, виросли на 6,2%.

Сумарний обсяг ринку компресорів гвинтового типу в 2020 році оцінювався в 122 000 одиниць обладнання.

Останні кілька років в сегменті гвинтових компресорів панує застій. У системах кондиціонування на двох найбільших ринках – в Китаї і Європі – даний тип компресорів поступається в конкурентній боротьбі спіральним компресорам з можливістю паралельного підключення і пристроям відцентрового типу з магнітною підвіскою ротора. Проте, в Азії (включаючи Китай) зростають продажі гвинтових компресорів для середньо- і низькотемпературного холоду. Крім того, в США і Китаї енергоефективні водоохолоджувані чиллери на базі інверторних гвинтових компресорів успішно конкурують з холодильними машинами на основі компресорів відцентрового типу. У багатьох країнах зростає сегмент гвинтових компресорів для використання в теплових насосах, перш за все – в водонагрівачах комерційного призначення, які обслуговують, наприклад, готелі.

Підвищення стандартів якості життя сприяє стабільному зростанню ринку охолодженого і замороженого продовольства в країнах, що розвиваються, таких як Китай, Індія, країни Південно-Східної Азії. Потреба в обладнанні для холодильних ланцюжків зростає, створюючи нові бізнес-можливості для виробників гвинтових компресорів. Постійно зростає сегмент обладнання на базі гвинтових компресорів для спеціалізованих областей застосування, таких як суднові рефрижераторні установки.

Близько 90% гвинтових компресорів відносяться до здвоєного типу. Одногвинтові компресори виробляють Vilter (Emerson), Mitsubishi Electric, Daikin. Серед провідних виробників гвинтових компресорів здвоєного типу варто назвати Bitzer , Hanbell, Fusheng, Johnson Controls-Hitachi (Guangzhou), Trane , Carrier , YORK , Frascold, GEA і Howden. Трироторні гвинтові компресори випускає тільки Carrier.

Поршневі компресори

У 2020 році світовий попит на напівгерметичні компресори поршневого типу оцінювався в 572 900 одиниць обладнання, що на 8% більше, ніж в 2019 році. Попит на герметичні поршневі компресори комерційного призначення в 2020 році склав 20,9 млн одиниць обладнання, показавши зростання на 5,4% в порівнянні з попереднім роком. Зростання спостерігалося в сегменті холодильного зберігання.

Компресори поршневого типу мають довгу історію і відрізняються широким спектром областей застосування: від холодильного обладнання до систем кондиціонування повітря і теплових насосів. В цілому, продажу поршневих компресорів в сегменті кондиціонування падають, зате в сегменті холодильного обладнання – безперервно ростуть з року в рік. Діапазон холодопродуктивності поршневих компресорів дозволяє використовувати їх як в побутових і напівпромислових холодильниках, так і в потужному комерційному та промисловому обладнанні. З поршневими компресорами можуть використовуватися найрізноманітніші холодоагенти. Для застосування в холодильній техніці деякий час назад створені герметичні компресори, розраховані на роботу з природними холодоагентами R290 (пропан), R600a (ізобутан) і CO2 (діоксид вуглецю). Випускаються також напівпромислові моделі для роботи з холодоагентами на основі ГФО.

В Європі потреба перекладу вбудованих холодильних вітрин на нові холодоагенти створює нові можливості для виробників герметичних поршневих компресорів. В індустрії спостерігається значне число злиттів і поглинань.

Теплових насоси (включаючи пристрої типу «повітря-вода»), що використовують в якості холодоагенту діоксид вуглецю, є новим джерелом попиту на напівгерметичні компресори поршневого типу.

Компресори відцентрового типу

Обсяг світового ринку компресорів відцентрового типу в 2020 році оцінювався в 17 200 одиниць обладнання, що на 6,8 менше, ніж в попередньому році. При цьому сегмент компресорів з магнітною підвіскою ротора виріс на 2,7% в порівнянні з 2019 роком за рахунок попиту, що породжується центрами обробки даних і фармацевтичною промисловістю.

Два основних споживача компресорів відцентрового типу – США і Китай, в цих же країнах зосереджений і основний обсяг виробництва таких пристроїв. Більшість відцентрових компресорів і чиллерів на їх основі випускають виробники з США. Деякі компанії, що спеціалізуються на виготовленні чиллерів, замовляють відцентрові компресори як самостійний продукт у азіатських виробників. Інші виготовляють власні компресори для своїх чиллерів.

За минулі 10 років чиллери на базі компресорів відцентрового типу з магнітною підвіскою ротора, які отримали визнання як енергоефективні рішення для кондиціонування будівель, показали значне зростання продажів.

Ринок оцінив знижене енергоспоживання, низький рівень шуму і простоту обслуговування компресорів з магнітною підвіскою ротора. У деяких областях застосування ці пристрої замінили традиційні відцентрові і гвинтові компресори. В Австралії частка чиллерів на базі відцентрових компресорів з магнітною підвіскою становить до 70% від усіх продажів чілерів. Велика їх частка і на ринках Європи і США. Активно зростає сегмент відцентрових компресорів з магнітною підвіскою в Китаї.

Основним холодоагентом для компресорів відцентрового типу є R134a. Виробники з США і Японії відчувають ГФО-холодоагент R1234ze в якості заміни Гідрофторвуглеці (ДФУ) і гідрохлорфторвуглеводів (ГХФУ). Крім того, в Японії розроблені екологічні чиллери на базі відцентрових компресорів, що використовують в якості холодоагенту повітря або воду. Для компресорів відцентрового типу також доступний ГФО-холодоагент з ультранизьким ПГП (менше 1) R1233zd (F).

Прогноз стану ринку

Провідні країни світу приступили до масової вакцинації, і епідеміологічна ситуація в США, країнах Європи та в Бразилії поліпшується. З відновленням ділової активності буде рости попит і на компресори різних типів. Згідно з прогнозами, сегменти ротаційних і поршневих компресорів відновляться швидше за інших і повернуться на доковідний рівень вже до кінця 2021 року відновлення інших сегментів, як очікується, зажадає більше часу.

 

Leave a Reply