Мінвата чи скловата. Що краще?

З подорожчанням енергоносіїв у володарів житла доволі часто виникає питання: “Що краще? Мінвата чи скловата?”. Утеплюватись же треба. Спробуємо розібратись в цьому питанні.

Сткловата і мінвата.

Термінологія

Взагалі, питання “краща скловата чи мінвата” не зовсім коректне. І ось чому.

Мінеральна вата – це загальна назва для групи всіх неорганічних утеплювачів, що мають волокнисту структуру. Вони виготовляються із гірських порід, доменних шлаків або скла. Утеплювач фіксує повітряний шар, з його допомогою ефективно ізолюють приміщення від холоду. Мінеральний утеплювач складається із мільйонів волокон, які переплетені між собою у потрібному порядку.

Виходячи зі складу волокон, мінеральний утеплювач ділиться на групи:

 • скловата
 • шлаковата
 • кам’яна вата

Саме кам’яну вату (базальтову вату) часто скорочено називають “мінеральна вата“. Тобто при виборі користувач бажає знати різницю між скловатою та кам’яною ватою.

Як сполучний компонент для мінеральних утеплювачів використовуються фенольні або карбамідні сполуки. Фенольні компоненти надають матеріалу водовідштовхувальні властивості, але при цьому вони мають токсичність. Такий мінеральний утеплювач можна використовувати лише для вуличних робіт.

Детальніше про мінеральну вату Paroc та інші можна переглянути на сайті компанії «DVS».

Скловата

Бите скло та природний кварц – це основні компоненти скловати.
Технологія виробництва матеріалу полягає у плавленні обох компонентів у печах й за допомогою стисненого повітря отримання тонких тонких волокон. Волокна скріплюються між собою за допомогою феноло-формальдегідних смол

Особливості скловати:

 • низька ціна
 • невеликий обсяг при транспортуванні та зберіганні сировини
 • скловата відрізняється малою питомою вагою на квадрат оброблюваної площі
 • біологічна стійкість
 • скловата не горить і не підтримує горіння;
 • не викликає корозії металів;
 • стійка за температур не менше 2000 градусів.

Кам’яна вата

Для виробництва базальтової (кам’яної, мінеральної) вати використовуються тільки гірські базальтові породи. Технологія виробництва матеріалу практично ідентична процесу виробництва скловати. Різниця на початковій стадії лише у температурі плавлення.

Властивості базальтової вати:

 • кам’яна вата дорожча за скловати
 • пакувальний обсяг мінвати більше – витрати на транспортування та зберігання цього матеріалу вищі за скловату
 • кам’яна вата не втрачає властивостей при високих температурах до 11 000 градусів
 • хімічно нейтральний матеріал
 • яскраво виражені шумоізоляційні властивості

Особливості вибору

Скловату рентабельно застосовувати для теплоізоляції конструкцій з складною геометрією (наприклад, горище), але термін служби у неї дещо менший, тому що довговічніша все ж таки кам’яна вата. На боці скловати її низька ціна та оптимальні властивості. Скловата має здатність вбирати вологу, через що виникає крихкість її волокон і перехід їх структури до кристалічної. Тому скловата протягом свого терміну експлуатації піддається усадці.

Разом з тим, базальтова вата рідко застосовується для складних конструкцій і більш придатна для ізоляції простих площин. Ізоляція кам’яною ватою вийде дорожче. Волокна мінеральної вати мають довжину в 2-4 рази менше, ніж у скловати (16 мм. проти 15-50 мм.). За рахунок цього вироби зі скловати відрізняються підвищеною міцністю та пружністю. У «мокрих фасадах» можна використовувати виключно мінеральну вату високої щільності, а скловата тут не доречно.

Якщо порівнювати скловату та мінеральну вату за зручністю роботи з ними, то можна відзначити, що робота з мінватою безпечніша. Волокна скловати при роботі тріскаються, утворюючи в повітрі дрібні частинки скла, які потрапляють при диханні в легені. Тому необхідно дотримуватися вимог безпеки при роботі зі скловатою.

Вибір теплоізоляції залежить від конкретних завдань, які стоять при виборі матеріалу та вивчивши їх властивості, кожен зможе прийняти обдумане та правильне рішення. При виборі бажано звернутись до спеціалістів, які допоможуть прийняти правильне рішення.

Leave a Reply