PP-R і PP-RCT – в чому різниця

Провідні виробники поліпропіленових труб частково стали використовувати PP-RCT (термостабілізований рандом-сополімер поліпропілену тип 4) замість PP-R (рандом-сополімер поліпропілену, тип 3). В чому відмінність між цими матерілами?
Труба Ekoplastik PPR, PP-RCT.

PP-RCT – матеріал іноваційний, відрізняється підвищеною термостійкістю і довговічністю. Чи є відмінності в структурі матеріалів і чи можна відрізнити PP-RCT від PP-R? Деякі не дуже сумлінні виробники можуть труби PPR видавати за труби PP-RCT. При хімічному аналізі в лабораторії розрізнити ці два матеріали не становить труднощів, але для рядового покупця цей спосіб не є реальним?. Для початку про особливості кожного матеріалу.

Технічні характеристики PP-R і PP-RCT

По-перше, потрібно відзначити, що поліпропілен 4-го покоління (або тип 4), який часто називають ще термостабілізований рандом-сополімер поліпропілену, цілком можна назвати і PP-R-125 (звичайний рандом-сополімер маркують як PP-R-80 ). По суті, це майже той же PP-R, але він має покращену формулу . На практиці це дозволяє істотно збільшити пропускну здатність труб, підвищити термостійкість і стійкість до високого тиску, знизити массу. Труба PP-RCT – матеріал не зовсім новий. Раніше вони випускалися відомою німецькою компанією Banninger – винахідником матеріалу в 2006-2007 рр. Тоді труби випускалися обмеженими пробними партіями. У перших партій труб PP-RCT був один дуже серйозний недолік – присутність так званих бета молекул рандом-сополімеру поліпропілену. Це давало високу термостійкість , але знижувало надійність і міцность труби. Матеріал мав підвищену крихкість. Лише через кілька років вдалося використати альфа-молекули, які виявилися значно більш міцними. Труби PP-RCT другого покоління вийшли значно міцнішими.

Основна відмінність звичайного і термостабілізованого рандом-сопополімерів поліпропілену (PP-R і PP-RCT) полягає в структурі кристалічної решітки , що і проявляється на властивостях матеріалів. В PP-R молекули пропілену з’єднуються між собою випадковим чином (звідси і назва рандом-сополімер). В PP-RCT вдалося домогтися з’єднання молекул в певній послідовності в макромолекулі, за рахунок чого вийшла впорядкована кристалічна решітка . В PP-RCT молекули розташовуються щільніше один до одного, що забезпечує матеріалу велику надійність і термостійкість . Саме тому дані труби можна абсолютно спокійно використовувати в системах опалення. І, якщо при температурі + 95 град.С і максимальному тиску труби PP-R витримають близько 5 років при безперервній експлуатації, то труби з PP-RCT при тих же показниках здатні прослужити близько 15-20 років, тобто в 3-4 рази довше . На гарячій воді +70 град.С і холодній воді вони пропрацюють ще більше . В цьому відношенні, до речі, труби з термостабілізованого рандом-сополімеру навіть надійніші труб з зшитого полієтилену PEX

Цікаво, що пластикові труби PP-R (без алюмінієвого шару) випускаються вже більше ніж 20 років , але основним їх застосуванням є гаряче і холодне водопостачання (їх розрахункова максимальна тривала температура +95 С з короткочасними перепадами до +110 С). Трубопровідні системи, виконані з матеріалу PP-RCT, можуть витримувати більш серйозний температурний режим (їх розрахункова максимальна тривала температура +110 град.С, короткочасно до +130 град. С). Як бачимо, поліпропіленова труба PP-RCT підійде для будь-якого водяного опалення. Максимальний розрахунковий тиск для труб з термостабілізованого рандом-сополімеру становить 5 МПа, а для труб зі звичайного рандом-сополімеру – тільки 3,2 МПа . Відзначимо тут і більш, ніж 50% , поліпшення довговічності, а також дуже важливим є те, що труби з PP-RCT можуть використовуватися меншого діаметру через їх більш високу пропускну здатность (більший пертин для того ж діаметру), на відміну від труб PP-R. Труби з PP-RCT витримують більш високий тиск при підвищеній температурі, що дозволяє зробити стінки труб тоншими і таким чином збільшити пропускну здатність труб. Однак це все про властивості та структуру матеріалів, а як їх відрізнити?

Труби PP-R і PP-RCT: як відрізнити

Тут є проблема. Зовні матеріали PP-R і PP-RCT за рахунок схожою хімічної структури практично не відрізняються один від одного. Однак для правильного розрахунку трубопровідної системи ми повинні бути впевнені, що перед нами термостабілізовані рандом-сополімер поліпропілену, а не звичайний. Рішення просте – потрібно купувати труби у перевірених виробників. До таких відносяться, наприклад, Ekoplastik, FV-PLAST, Banninger, SupraTherm, GIACOMINI, VALTEC. Якщо китайці, турки і росіяни можуть спокійно надати замовнику невідповідне маркування, видавши труби зі звичайного рандом-сополімеру за труби з рандом-сополімеру термостабілізованого, то європейці чи американці цього робити вже не будуть.

При купівлі вимагайте паспорт на труби і обов’язково перевіряйте маркування. Якісні труби обов’язково будуть позначені відповідним чином. На трубах з термостабілізованого рандом-сополімеру PP-RCT немає маркування PN, на них вказано параметр S. Справа в тому, що PN – це допустимий номінальний тиск при максимальній температурі + 20 град. С з розрахунком на 50 років експлуатації , а S – це безрозмірна величина, що характеризується відношенням зовнішнього діаметра труби до товщини її стінки.

Нижче відео від компанії Ekoplastik “Як зварювати труби PPR та PP-RCT”

Leave a Reply