Рідина для опалення – вода чи антифриз

В якості теплоносія в системах опалення використовується вода та антифризи. Далі ми розглянемо преваги та недоліки рідини для опалення та коли її потрібно використовувати.

Незамерзаючі рідини в каністрах.

Вода чи антифриз

Види незамерзаючих рідин

Основні характеристики

Рекомендації

Вода – стандартний теплоносій для системи опалення. Вона дешева, безкоштовна, теплоємка, безпечна, з необмеженим сроком експлуатації. Все обладнання, яке випускається різними виробниками, розраховане саме на воду, тому заливши в систему опалення ваше обладнання не вийде з ладу. Хіба що ви будете кожен день міняти в ній воду або ваша система не облаштована розповітрювачами. У першому випадку на внутрішніх стінках труб, радіаторів, теплообмінників насосів буде осідати накип, що веде до зниження КПД системи, перевитрат палива и т. і. В другому, не відведений з теплоносія кисень веде до корозії обладнання, скорочення сроку експлуатації, створенню повітряних пробок в радіаторах. Тому ці проблеми не від води, а від неправильної експлуатації.

Що вибрати для опалення, воду чи антифриз?

Незважаючи на вихваляння рідин для опалення виробниками та продавцями в них немає необхідності за деякими винятками. А саме:

 1. Постановка будинку на консервацію
  При необхідності залишити систему опалення роботоздатною коли будинком не користуються оптимальний варіант залити в систему рідину для опалення. Нема необхідності витрачати паливо на опалення пустого будинку.
 2. Захист системи від замерзання
  Якщо опалення в будинку працює не постійно, залити антифриз найкращий варіант. Приклади таких споруд – заміський будинок, дача, туристичний будиночок. Нема ризику розморозити систему і в той же час вона завжди готова до запуску.
 3. Захист теплообмінника від осаду
  Теплообмінник котла чи іншого обладнання вразливий до появи відкладень та накипу. Заливка в систему спеціальної рідини для опалення дозволяє попередити це явище, подовдити срок експлуатації теплообмінника.
 4.   Захист опалення від аварійних випадків
  Якщо в вашому будинку вірогідні аварії (відключення газу, електроенергії) незамерзаюча рідина допоможе не розморозити систему с таких випадках.

Рідина для опалення (антифриз) використовується в багатьох галузях промисловості, для опалення, вентиляції і при кондиціонуванні споруд різного призначення.

Можна стверджувати, що для більшості користувачів антифриз в систему опалення заливати не потрібно. Це накладно. До того ж його потрібно міняти приблизно через п’ять років. Використання незамерзаючої рідини має сенс для вищеперерахованих випадків.

Види рідин для опалення

Зазвичай рідина для опалення це суміш чистої води, реагентів з низькою температурою замерзання (базова основа), покращуючих добавок.

Нижче лінійка незамерзаючих теплоносіїв від української компанії Укрбішофіт:

Рідина незамерзаюча УКРБІШОФІТ

В якості базової основи можуть виступати наступні речовини:

 • етиленгліколь
 • пропіленгліколь
 • гліцерин
 • гексагідрат хлориду магнію

Етиленгліколеві суміші найдешевші, проте й найбільш небезпечні. Їх можна використовувати, якщо ризиків проливу, потрапляння в питну воду немає. Для деяких об’єктів, як то дитячі садки використовувати етиленгліколеві рідини заборонено.

Більш безпечними є пропіленгліколеві, гліцеринові, водно-мінеральні суміші, хоча вони й трохи дорожчі.

Добавками є інгібітори корозії, які обволікають стінки труб та обладнання, підвищуючи їх корозійну стійкість.

Складна система опалення.

Характеристики антифризів для опалення

Основними технічними характеристиками незамерзаючих теплоносіїв є:

 • температура кипіння
 • морозостійкість
 • точка замерзання
 • густина

Властивості рідини повинні відповідати системі в яку вони будуть заливатися. Якщо, наприклад, в газових котлах більш щадні режими експлуатації, то в твердопаливних температура може піднятись майже до 100 град. С. А у геліоколекторів ще вище.

Точка замерзання підбирається відповідно до регіону в якому буде експлуатуватить система.

Рекомендації по вибору та особливості експлуатації

Декілька рекомедацій, які дозволять правильно вибрати рідину для опалення та забезпечити справну функціональність системи.

 • гідравлічний опір системи з незамерзаючою рідиною більший, ніж з водою – перерахуйте продуктивність циркуляційного насоса;
 • теплової потужності котла повинно бути достатньо для нормального опалення, бажано ставити агрегат з запасом не менше 20% в порівнянні з водою;
 • перед придбанням антифризу, переконайтеся, що його можна застосовувати у вашій системі. Проконсультуйтесь з виробником, опишіть свою систему (матеріал труб, тип котла і таке інше). У багатьох рідин є застереження.
 • якщо в якості джерела тепла використовується електродний котел, то слід брати для нього спеціальну рідину, рекомендовану виробником;
 • не рекомендується застосовувати антифриз для водяного опалення з двоконтурним котлом. Рідина може в малих кількостях потрапляти в контур ГВП;
 • не варто заливати низькотемпературний розчин в систему з оцинкованих сталевих труб. Внаслідок хімічної реакції теплоносій може позбутися своїх властивостей, а цинк вимитися;
 • використовувати антифризи в системах з атмосферним розширювальним баком не допускається. Рідина буде випаровуватись.

Висновок

Рідина для опалення призначена для систем з особливими умовами експлуатації будинку: вірогідність аварій, консервація, періодичне використання. При нормальній експлуатації її заливати недоцільно.
Перед придбанням антифризу ретельно проконсультуйтесь у спеціаліста на предмет того, що рідина підходить до вашої системи.

 

Leave a Reply