Саморобні котли опалення

Саморобний котел опалення
Саморобний котел опалення

Саморобні котли опалення – це реальність. Особливо для тих, хто любить самостійно майструвати руками різні пристосування, що збільшують комфорт життя.

 

В цілому

Всі саморобні котли опалення ґрунтуються на одному принципі. Згоряє паливо, яке буде віддавати тепло теплообміннику, а він – буде нагрівати теплоносій. На те, як працюватиме опалювальний котел, впливає два основних важливих фактора – це конструкція теплообмінника і повнота згоряння палива. У першому випадку – чим більше буде площа теплового контакту топки і ємності з носієм тепла – тим більше тепла буде передаватися в одиницю часу. У випадку з повнотою згоряння палива – якщо приплив кисню буде незначним, то разом з продуктами згоряння буде йти і піролізний газ. А він – може віддати тепло при згоранні.

Створюємо котел

Звичайно, на те, яка саме буде конструкція котла, зробленого власноруч, впливає декілька факторів:

  • Насамперед, це доступність певних матеріалів. Звичайно, більш довговічними будуть жаростійкі види нержавійки. Але швидше і дешевше буде дістати звичайний лист.
  • Також важливий аспект – це можливість обробки. У своєму гаражі ви, швидше за все, не зможете створити литу грубку з чавуну, – адже обладнання для цього буде дорожче самої грубки. Тому рішення тут можуть бути самими різними – все залежить від вашої фантазії і від здатності її реалізувати. Зазвичай котел опалення своїми руками створюється з традиційного матеріалу – листової сталі до 5 мм товщини. І різати болгаркою таку сталь легко, а крім того, можна це робити газовим різаком або електрозварюванням.

Конструкція майбутнього котла також буде прямим чином залежати від того, яке паливо буде застосовуватися.

Також на конструкцію вплине спосіб циркуляції теплоносія. Адже щоб циркуляція була природною, потрібна велика висота бака і великий діаметр патрубків і контурів опалення. Чим нижче буде діаметр, тим більше опір руху води і нижче шанси отримати гарну швидкість циркуляції теплоносія, не використовуючи при цьому насос.

А ось саморобний котел опалення з насосом циркуляції дозволяє зробити діаметр труб меншим, висоту бака – теж. Але тут користувачів підстерігає  пастка – якщо подача електроенергії при гріє котлі припиниться, то і циркуляція води зупиниться. Внаслідок цього можна побачити розірваний паром котел. Тому наведемо кілька порад, які допоможуть вам в такому процесі, як виготовлення котлів опалення своїми руками.

Патрубки котла, контури опалення – все це повинно бути зроблено трубою не менше 32 мм. Діаметр трубки на виході з теплообмінника – 32 мм. Якщо насос зупиниться, швидкість циркуляції води буде повільніше, а температура – навпаки, почне зростати. Тому краще зробити контур не з металопластику або поліпропілену, а з оцинковки, герметизувати різьблення льоном з фарбою або суриком.

Далі ми розглянемо, як зробити котел опалення різних типів.

 

Дров’яні котли

Дров’яні котли опалення своїми руками – якщо розглядати найпростіший варіант, – це два циліндра різних діаметрів, які поміщені один в іншій. У внутрішньому циліндрі буде топка, у зовнішньому – бак для води.

Щоб кількість зварювальних швів на котлі опалення була зменшена, беруть готову товсту трубу з великим діаметром.

Звичайно, в такому випадку можна комбінувати форми і розміри труб залежно від того, що є у вас в наявності. Простір між трубками заповняється водою. Такі котли опалення своїми руками є універсальними – вони будуть працювати на будь-якому твердому паливі. Зробити такий котел просто, використовувати – теж, однак зворотна сторона медалі – це низький ККД.
саморобний котел опалення
Саморобний котел на дровах

Піролізні котли

Коли саморобний котел для опалення будинку використовує температуру 200-800 градусів і коли недостатньо кисню, дерево буде розкладатися на деревний кокс і піролізний газ, виділяючи тепло. Тепер потрібно тільки підмішати повітря до піролізного газу – і він запалає. Вартість матеріалів, щоб здійснити виготовлення котлів опалення такого типу, буде вище. Але такий котел окупиться у вас через 3-4 сезону опалення. Креслення і конструкції піролізних котлів можна знайти у нас на сайті.

Котли на відпрацьованому маслі

Конструкція такого котла є досить цікавою. Перед згорянням котел випаровує масло. Після розпалювання при робочій

Саморобний котел опалення на дровах
Саморобний котел опалення на дровах

температурі котла масло, яке капає в спеціальний піддон, моментально перетворюється в горючі гази. Саме вони і нагрівають теплообмінник. Як паливо – без різних модифікацій, може застосовуватися солярка.

Електричні котли

Виготовлення котла опалення своїми руками електричного типу – це реальність. Такі котли є простими по конструкції. ТЕН ставиться усередину труби, яка ставиться вертикальним чином. Знизу йде патрубок із зворотного трубопроводу, а зверху під’єднується подача. В принципі, котел практично готовий.

Але є деякі нюанси, що впливають на те, як зварити котел опалення. Як відомо, ціни на електрику постійно зростають – адже це найбільш дорогий вид опалення власного будинку. Крім того, вам слід знати, що інструкція техніки безпеки забороняє приєднувати котли з потужністю вище 7 кВт до 220 вольт. А ось 380 є не скрізь і не у всіх. Найпростіший електричний котел – це корпус з трубки, ТЕН, природна циркуляція носія тепла.

Окремо варто відзначити індукційні котли. Якщо брати найпростіші варіації – то це товстостінна труба із пластику, навколо неї намотується сотня витків емальованого дроту, який підключений до зварювального инвертору зі струмом на виході приблизно на 15 ампер.

Всередину розташовують ті компоненти, які будуть нагріватися вихровими струмами – обрізки товстого дроту або рубаного сталевого витка. Знизу під’єднують зворотний трубопровід, зверху – подає. Контур заповнюють водою – і все, можна подавати живлення. Але тільки не включайте систему без теплоносія! Це розплавить пластик вмить.

Leave a Reply