Шарові крани і труба для опалення – що вибрати?

Труба для опалення
Труба для опалення

Сьогодні багато хто намагається самостійно розібратися в пристрої інженерних комунікацій і своїми руками провести монтаж різних систем. Технологія складання опалення детально описана, і неважко знайти навчальний матеріал, який дозволить зрозуміти алгоритм дій. Але перед складанням необхідно вирішити одну проблему – зрозуміти, яка труба для опалення дозволить зібрати надійну і ефективну систему. Позначимо основні вимоги до цих елементів і опишемо плюси і мінуси найпопулярніших виробів.

Існуючі вимоги

Щоб зрозуміти, яка труба для опалення краще, необхідно ознайомитися з усіма існуючими матеріалами і зіставити список їх технічних характеристик з основними вимогами, що пред’являються до подібної продукції.

Що потрібно враховувати, переглядаючи асортимент?

 1. Температуру теплоносія, функціонуючого всередині конкретної системи. Зазвичай в центральному опаленні курсує вода, розігріта до 80 градусів. Таку температуру здатні витримати практично всі труби, представлені на ринку.
 2. Якість теплоносія. Дуже часто для підвищення ефективності обігріву у воду додають сольові суміші, що збільшують номінальні температурні показники. У ряді ситуацій відбувається різке підвищення градусів. Пластикова труба для опалення таких гідроударів може не витримати.
 3. Робочий тиск в системі. Він теж може бути різним. Як правило, в системах центрального опалення витримується тиск до трьох атмосфер. Однак часто він скаче, іноді збільшуючись багаторазово. Від негативних наслідків подібних стрибків у першу чергу страждають труби і батареї, тому фахівці радять вибирати більш стійкі і надійні їх різновиди.
 4. Механічну міцність. Ця властивість прямо пов’язана з експлуатаційними умовами. Скачки тиску і різке підвищення температури теплоносія характерні в основному для систем, що використовуються для опалення багатоквартирних будинків. Спровокувати подібні зміни в автономній ланцюжку можна тільки в разі грубого порушення експлуатаційних правил. Тому важливо враховувати, де і як використовуються трубні елементи.

Типи труб

Існує кілька доступних варіантів вибору. Сьогодні труба для опалення виготовляється зі сталі, поліпропілену, металопластика або міді. Яку вибрати? Відповісти на це питання можна, тільки порівнявши експлуатаційні переваги і недоліки кожного різновиду.

Сталева труба

Сталева труба для опалення використовується для складання системи в багатоквартирних будинках. В якості основної сировини використовуються високовуглецеві сплави, що забезпечують високу механічну міцність. Переваг у цього варіанту декілька:

 • Довговічність.
 • Стійкість до стрибків тиску.
 • Відсутність температурної деформації.
 • Доступна ціна.

Серед недоліків – можливість розвитку корозійних процесів. Сталь боїться кисню, тому, якщо в сталевому стояку довго відсутня вода, починає активно з’являтися іржа. Це призводить до виникнення протікань і швидкого виходу з ладу всієї системи.

З часом знижується і пропускна здатність сталевого контуру. А все тому, що всередині дуже швидко накопичуються сольові відкладення, які формуються через використання неякісного теплоносія.

Ще один мінус – неможливість самостійного монтажу. Зібрати сталеву конструкцію можна, лише використовуючи спеціальне обладнання. Працювати з ним можуть тільки ті, у кого є певні навички. Не менш важливі й різьбові з’єднання. Все це ускладнює монтаж і збільшує його кінцеву вартість.

Поліпропілен

Пропіленова труба для опалення теж підходить. Хоча її пряме призначення – створення холодного водопроводу там, де потрібно домогтися подачі чистої води. Якщо потрібно використовувати поліпропілен для гарячого водопостачання, вибираються армовані різновиди. Фольгований алюмінієвий шар підвищує стійкість цього матеріалу до деформації при нагріванні.

У подібного вибору є як позитивні, так і негативні сторони. До плюсів можна віднести:

 • Високі терміни служби – поліпропілен при правильній експлуатації можна використовувати протягом 50 років.
 • Такі труби не схильні до корозії. Крім того, вони мають гладкі стінки, на яких не відкладаються сольові відкладення, тому з часом пропускна здатність трубопроводу не знижується.
 • Вода рухається по пропіленових трубах практично безшумно, чого не скажеш про сталевих стояках.
 • Головний плюс описуваного варіанти – легкість і доступність монтажу. З’єднати два елемента дозволяє спеціальний паяльник. Він і сполучні фітинги створюють дуже надійне нероз’ємне з’єднання, зруйнувати яке практично неможливо. Роблячи вибір на користь пропіленових труб, ви зводите до мінімуму ризик утворення протікань. І це найголовніше.

Недоліків у поліпропілену небагато, але вони все ж є. Під дією високих температур поліпропілен починає плавитися, тому фахівці не рекомендують використовувати його в пожежонебезпечних приміщеннях. Не витримає матеріал і потужних гідроударів. Тиск понад 7 атмосфер призведе до розривів існуючих магістралей.

Головна порада! Перед покупкою поліпропіленових труб для монтажу опалення уважно оцініть якість армуючого шару. Перевагу краще віддавати виробам з армуванням алюмінієм чи базальтовим волокном.

Металопластик

Металопластикові труби для опалення користується найбільшою популярністю. А все тому, що у них є ряд

Металопластикові труби для опалення
Металопластикові труби для опалення

цінних експлуатаційних характеристик, про які варто сказати докладніше.

Чим же так гарні металопластикові труби? Тим, що вони не схильні до корозії і гниття. Такі вироби володіють кращими технічними характеристиками – вони міцні, довговічні й добре витримують внутрішній тиск. Труби випускаються в зручному метражі, тому можна створити магістраль з мінімальною кількістю стиків і забезпечити необхідну герметичність системи.

Металопластик – дуже гнучкий матеріал, здатний набувати складну конфігурацію. Але зібрати такий трубопровід можна тільки з використанням спеціального інструменту. І це єдиний недолік подібних виробів.

Мідь

Наш огляд був би неповним, якби ми не згадали труби з міді. Вони відрізняються дуже високою механічною міцністю і хорошою стійкістю до корозії. Дві ці характеристики забезпечують тривале використання зібраної магістралі, її довговічність і надійність.

Мідна труба теж дуже гнучка, тому зібрати водопровід з мінімальною кількістю стиків дуже просто. Головне при монтажі – уникати контакту міді та легованої сталі. Два цих компонента між собою не уживаються, так як їх контакт неминуче призводить до швидкого розвитку корозійних процесів.

Якби не головний недолік міді – її дуже висока ціна, цей різновид труб використовувалася б повсюдно. Але висока довговічність сповна компенсує негативні сторони подібного вибору. Вкладення в збірку мідного трубопроводу обов’язково окупиться тривалою експлуатацією і надійністю системи.

Шарові крани

Монтаж системи опалення неможливий без використання ще одного важливого елемента – кульового крана. Цей запірний пристрій складається з двох частин – рухомої і нерухомої. Рухома частина обертається навколо своєї осі і перекриває потік теплоносія, зменшуючи швидкість його руху.

У продажу сьогодні є два різновиди кульових кранів – латунні і сталеві. Які краще?

Латунні крани

Латунні кульові крани для опалення підходять найкраще. А все тому, що вони мають найбільший експлуатаційний ресурс. Вони виготовляються з литої латуні, яка абсолютно безпечна для застосування в подібних системах. Їх номінальний тиск від 1,6 МПа, а максимально допустима робоча температура – 150 градусів.

Під час використання такий затвор не вимагає ремонту і технічного обслуговування. Якщо латунний кран почина протікати, потрібно тільки підтягти гайку, яка притисне кільце ущільнювача, і затвор знову

Шарові крани для води
Шарові крани для води

буде в робочому стані.

Нескладна конструкція крана забезпечує максимально можливу герметичність системи, що запобігає витоку і дозволяє дуже довго експлуатувати затвор. Латунний кран можна встановлювати в будь-якому зручному положенні. Відкриття або закриття відбувається завдяки повороту керованого важеля на 90 градусів.

Зверніть увагу! Саме конструкція ручки знижує ризик утворення травм. Рукоятка теж має антикорозійне латунне напилення. Тому з часом зовнішній вигляд виробу не зміниться.

Сталеві крани

Конструкція сталевих кранів відрізняється тим, що вони не мають болтових роз’ємів, через які могли б виникнути протікання. Такі вироби виготовляються з найбільш якісних сплавів. Основна деталь – тіло крана – складається з цільної сферичної частини і циліндричних патрубків. Сферична частина позбавлена болтових роз’ємів, має мінімальну товщину стінки і незначну вагу. Але, незважаючи на це, така деталь здатна витримати максимально можливий тиск.

Позначимо переваги такого варіанту:

 • Сталеві крани не вимагають додаткового технічного обслуговування.
 • Вони забезпечують найвищу швидкість закривання потоку теплоносія в опалювальній системі.
 • Відкривати і закривати затвор досить просто.
 • Виріб демонструє високу температурну стійкість.
 • На сьогодні сталеві крани мають найкраще співвідношення ціни і якості.
 • Сталеві шарові крани можна встановлювати на будь-які труби.

Узагальнення по темі

Ми привели детальний огляд асортименту деталей, які використовуються для монтажу опалювальної системи. Вона складається з різних елементів. Найважливіша складова частина – надійний і безпечний трубопровід. Яка труба для опалення краще? Таке питання задає будь-який забудовник, який мріє самостійно виконати збірку системи. По суті, кожному належить вирішити одну дилему – вибрати пластик або метал.

Пластик простий в монтажі, екологічний, виглядає естетично, але металеві труби мають більш високий коефіцієнт тепловіддачі. Вони здатні працювати при критичних показниках тиску і температури теплоносія, забезпечуючи гарантії безпеки при виникненні непередбачуваних ситуацій.

Тому так важливо звертати увагу на раціональність вибору. Остаточний вердикт можна виносити тільки після ретельного аналізу індивідуальних особливостей експлуатації опалювальної системи. Звичайно, порівнюючи два позначених варіанту, важливо враховувати і довговічність матеріалу, і його фізико-механічні властивості, і простоту монтажу трубопроводу.

Якщо брати тільки ці показники, то виграють пластикові труби. Однак вони поступаються мідним аналогам в здатності ефективно працювати в умовах підвищеного ризику. І тут кожен повинен сам для себе визначити, що для нього важливіше. Кожна перерахована різновид по-своєму приваблива. Але останнє слово все одно залишиться за споживачем. Саме він буде вирішувати, яка труба для опалення підходить йому найкраще. Ще один важливий елемент системи опалення – надійний затвор. Сталеві шарові крани можна використовувати в комплекті з усіма перерахованими трубами.

Leave a Reply