Пелетні котли опалення

Пелетний котел опалення
Пелетний котел опалення

Коли з’явилася необхідність опалювати житло, люди стали використовувати таке паливо, яке донині відмінно виконує всі функції. Звичайно, мова йде про класичні дрова. Натуральної деревини в усі часи вистачало, а спочатку її спалювали прямо у відкритих вогнищах. У процесі освоєння і розвитку нових технологічних рішень багаття стали замінювати на печі, потім були створені котли на дровах. А в сучасності вже були створені пелетні котли опалення.

Деревина впродовж довгого часу застосовується в якості палива – в тому чи іншому вигляді. І якщо в традиційному виконанні це прості дрова, які заготовляють на зиму, то з відходів роблять спеціальні гранули – пелети, які також є окремим видом твердого палива.

 

Які бувають деревні пелети

В кінці 20 століття німці винайшли пелетні котли опалення. Відразу ж такі пристрої набули широкого поширення в європейських країнах, так як за допомогою таких приладів виходило економити витрати ресурсів. На сьогоднішній день технологія пелетних котлів застосовується і в Україні, притому – вельми успішно.
Пелетні котли функціонують на тирсі – тобто, на відходах деревообробної промисловості, які пресують у вигляді циліндрів. Залежно від того, яке зчеплення частинок, визначається якість матеріалів. Якщо правильно виготовляти пелети, то їх поверхня буде ідеально гладкою. Така характеристика – показник того, що для того щоб склеїти частинки, використовували натуральний продукт з дерева.

 

Чим особливі пелети

Пелети, які використовують котли опалення на пелетах, зазвичай ділять на два види:

  • Виробництво з твердих порід дерева, без кори, застосовується найчастіше для того щоб опалювати житлові приміщення, колір – білий, структура – щільна.
  • Темні пелети – застосовуються для промислового опалення; для їх виробництва використовується дерево з корою, ККД таких пелет – трохи менше, а кількість шкідливих відходів – більше.

Також слід зазначити, що існують і інші види пелет, їх виготовляють з сільськогосподарських відходів. Однак такі пелети є менш ефективними.

 

Конструкційні особливості пелетних котлів

Пелетні котли опалення, як і більшість видів опалювальних пристроїв, мають міцним і герметичним корпусом, в них вбудована звична пальник і теплообмінник. Коли пелети згоряють, вони виділяють гарячий газ, який огортає теплообмінник. Охолоджений газ, який віддав тепло, йде назовні через спеціально облаштований димохід.

Якщо брати до уваги вітчизняне виробництво, то пелетні котли для опалення в Україні виготовляються навіть з кількома видами теплообмінників. Теплообмінники з такого матеріалу, як чавун, мають високу тепловіддачу, а також вони не схильні до процесів корозії. Але в той же час, такі теплообмінники відрізняються великою вагою і схильністю перепадів температурного режиму. Тому більш широкого поширення набули сталеві теплообмінники. Вони більш легкі, але більш схильні до корозії. Адже в процесі роботи з’являється конденсат, а він сприяє виникненню корозійних процесів.

Щоб зменшити фізичні затрати, які необхідні під час завантаження пеллетного котла пелетами, застосовується спеціальний бункер. Завдяки такому бункеру деякі моделі можуть працювати безперебійно цілих кілька днів, поки в сховищі не закінчиться паливо.

Для переміщення палива до місця горіння застосовується спеціальний шнек. Залежно від того, яка у котла модифікація, він може мати шнековий транспортер або шнекові скребки.

 

Переваги пеллетного опалення

У західних країнах пелетний котел опалення – вже давно не в новинку. І це недарма, адже такі котли є економічними і екологічно чистими. Крім цього, відмінною якістю пеллетного котла є те, що він здатний забезпечити вас теплом, навіть якщо ви живете в важкодоступному районі. Якщо поблизу відсутня газова магістраль, електрика – нестабільно і дорого, солярка – небезпечно, то пелетне опалення буде вельми до речі.

Переваг такого виду опалення набагато більше, ніж недоліків. Найважливіший плюс – це, безсумнівно, автономність опалення. Від зовнішніх джерел енергії котел опалення на пелетах не залежить, тому й собівартість таких котлів буде менше.

Також пелетне опалення – екологічно чисте. При роботі обладнання спалюється тільки деревина. Звичайно, вона виділяє вуглекислий газ при горінні, проте ніяких хімічних речовин тут немає.

Система опалення на пеллетах
Система опалення на пеллетах

На сьогоднішній день всі пелетні котли мають сучасні автоматичні системи. Для нормального функціонування котла не буде потрібно постійно бути поруч або наймати для цього спеціальних людей. Досить буде один раз на кілька днів завантажувати в бункер необхідну кількість пелет, а також – вчасно прибирати золу. Очищати золу потрібно приблизно раз на місяць.

При порівнянні пелетного опалення з електричним відразу видно, що пелети – це вигідніше. Ціни на газ і електрику постійно зростають, тому в порівнянні з традиційним опаленням ефективність пеллетного опалення постійно зростає.

Ще одна перевага – це те, що пелетні котли не мають відходів, так як з’явилася золу можна буде використовувати як добриво в сільськогосподарських цілях. Крім низької собівартості, також будь-якому користувачеві сподобається і довговічність приладів. Пелетний котел – це міцна і надійна конструкція, а якщо вивчити відгуки, то зазвичай мінімальний термін служби складає близько 20 років.

На сьогоднішній день пелетні котли на ринку устаткування представлені в широкому асортименті. Існує навіть окрема категорія міні-котлів, які ставлять в невеликих приміщеннях і лазнях. При покупці пелетних приладів потрібно особливу увагу звертати на продуктивність і потужність. Також важливий аспект – це взаємозамінність палива. Крім спеціальних котлів для пелет, існують і комбіновані, які можуть застосовувати й інші види твердого палива.

Leave a Reply