Вибір твердопаливного котла – чому приділити увагу

Твердопаливний водогрійний котел-плита
Твердопаливний водогрійний котел-плита

Устаткування для обігріву будинку на твердому паливі вважається найбільш традиційним. Прототипом сучасних аналогів є звичайні сільські пічки, які служать людям з незапам’ятних часів. Використання твердопаливних котлів опалення в наші дні залишається кращим для багатьох власників житла. Приймаючи рішення про покупку котла на твердому паливі, важливо звертати увагу на його експлуатаційні та технічні параметри. Від цього залежить ефективність опалювальної системи і мікроклімат в будинку.

Джерело енергії

Перед придбанням котла кожен домовласник визначається з пріоритетним видом палива. Сучасні опалювальні пристрої використовують кілька видів ресурсів. Це можуть бути вугілля, дрова, пелети, торф або брикети. Вирішення питання важливо з точки зору технічних характеристик обладнання. Адже кожен вид ресурсів має певні особливості і бажано під нього підібрати найбільш оптимальний варіант котла:

 1. Вугільні котли. Це відмінне рішення для заміських садиб, де немає можливості зберігати великий запас дров – за обсягом вугілля займе набагато менше місця. Даний вид палива дозволяє обладнанню розвинути максимально можливу потужність і досить швидко довести температуру в приміщенні до потрібного рівня. Серед основних переваг моделей, що працюють на вугіллі – автономність, невисока вартість і універсальність.
 2. Дров’яні і пелетні варіанти. Високоефективне обладнання з широким діапазоном потужності. Деякі моделі мають продуктивність 200 кВт. Вони можуть бути встановлені практично на будь-якому об’єкті і відрізняються економічністю – дрова і пелети є недорогими видами палива. Для споживачів вони привабливі і доступністю сировини. Придбати деревину або відходи виробництва можна в будь-якому регіоні країни. Високий коефіцієнт корисної дії (близько 90%) і можливість установки бункера для автоматичної подачі енергоресурсів визначають практичність їх використання.
 3. Піролізні моделі. Даний вид обладнання надає можливість спалювання біологічних видів палива. Природно, що їх агрегатний стан повинен бути твердим. В якості сировини використовують відходи деревної і сільськогосподарської промисловості. При нагріванні викидні енергоносії виділяють газ, який спалюється згодом в котельній камері обладнання. ККД цих пристроїв варіює в діапазоні 85-92% залежно від виробника і моделі.

Серед модельного ряду представлені повністю автономні варіанти. Для їх нормальної роботи не потрібно ні магістральний газ, ні електрика. Такі пристрої незамінні у віддалених районах, де часті перебої у постачанні електрики або ж ЛЕП взагалі не працюють в силу будь-яких причин.

Основні моменти вибору

При визначенні найбільш придатної для певних умов моделі котла необхідно врахувати безліч чинників. Найбільш значущими серед них є:

 • Площа обігріву. Це основоположний чинник визначення потужності обладнання. Котли меншої продуктивності не зможуть впоратися з поставленим завданням, а надто потужні будуть неекономічні.
 • Висота стелі. Необхідно усвідомити, що опалювальне обладнання обігріває не квадратні метри, а об’єм приміщення. Загальноприйняті принципи визначення потужності прийнятні для стандартних стель заввишки до 3 м. Для інших варіантів необхідно вносити поправочні коефіцієнти.
 • Втрати тепла. На цей показник впливає безліч факторів – матеріали споруди, товщина стін, кількість дверних і віконних прорізів, конструкція стелі.
 • Мінімальна температура регіону. За основу беруться показники метеорологічних досліджень за останнє десятиліття.

Як правило, математичні розрахунки виконують фахівці в даній галузі. Проте існує цілий ряд теоретичних таблиць, які дозволяють самостійно підібрати потужність котла. Продуктивність обладнання можна обчислити приблизно. При стандартній висоті стель вона обчислюється з норми 1 кВт на 10 квадратних метрів будівлі.

Завантаження опалювального обладнання

Не секрет, що твердопаливні котли постійно потребують втручання людини – періодично необхідно завантажувати паливо. Для багатьох споживачів дуже важлива автоматизація процесів обігріву. Таку можливість надають бункери з автоматичною подачею енергоресурсів. Сучасні виробники пропонують варіанти обладнання, які забезпечені такими пристроями.

Природно, що такі установки можуть використовувати не всі види палива. Приміром, завантажити дрова не вийде, а ось подача пелет, вугілля або відходів деревообробної промисловості не складе ніяких проблем. Бункери дуже місткі і можуть містити запас палива на 3-5 доби. Це дає можливість користувачам займатися своїми справами, в той час як система автоматично забезпечує подачу тепла в будинок.

Для тих, хто володіє достатнім запасом вільного часу, в роздрібній мережі представлені варіанти з ручним завантаженням палива. Природно, такі моделі коштують трохи дешевше і не потребують постійного електропостачанні. Всі інші їх характеристики нічим не відрізняються від автоматизованих аналогів.

Матеріал для теплообмінника

Вузли для відбору тепла виробляються, в основному, зі сталі або чавуну. Моделі з екзотичними мідними чи іншими теплообмінниками не поширені. Максимальної продуктивності прилади з чавунними теплообмінниками досягають при спалюванні вугілля. Працюючи на дровах, вони помітно втрачають у рівні коефіцієнта корисної дії.

Основні переваги устаткування з чавунними вузлами:

 • невелика вартість
 • простота ремонту
 • універсальність з точки зору використовуваного палива

З недоліків слід відзначити високу інертність (чавун довго прогрівається) і необхідність періодичної читки

Твердопаливний котел. Схема роботи
Твердопаливний котел. Схема роботи

теплообмінника. Поверхня пористого сплаву є прекрасним майданчиком для скупчень бруду і дрібного сміття.

Для сталевих теплообмінників найкраще підходять дрова або брикети. Модельний ряд обладнання на сучасному ринку представлений самими різними варіантами. Вони відрізняються по конструкції, товщині металу, продуктивності і т.д. Залежно від моделі тривалість безперебійної роботи (без дозавантаження палива) становить від 4 до 8 годин.

Основні робочі параметри

Виробництво твердопаливних котлів налагоджено низкою вітчизняних і зарубіжних компаній. Їхні вироби мають різні експлуатаційні характеристики. Більшість з них вимагають вивчення при виборі відповідного варіанту для певних умов.

Найбільш істотними є:

 1. Переважний вид палива. Відповідні енергоносії характеризуються деякими особливостями, які слід враховувати при виборі моделі. У той же час універсальність гарантує, що навіть при перебоях в поставках конкретного палива в будинку збережеться тепло.
 2. Обсяг камери згоряння. Від даного параметра залежить продуктивність котла і періодичність його завантаження паливом.
 3. Рівень автоматизації. Переважна більшість реалізованого на внутрішньому ринку обладнання повністю укомплектовано всіма необхідними автоматичними пристроями. Якщо ж у моделі щось не передбачено, то необхідно з’ясувати у менеджера можливість додаткової комплектації.
 4. Безпека використання. Природно, що всі представлені моделі є надійними і цілком безпечними. Тим не менш, варто поцікавитися наявністю систем аварійного відключення. Вони повинні спрацьовувати в разі витоку води із системи, перевищення порога допустимої температури теплообмінника і т.п.
 5. Енергоспоживання. Дуже багато моделей розроблені з урахуванням повної автономії. Їх робота не залежить від поставок електрики і водопостачання. Тим не менш, все більше з’являється у роздрібній мережі варіантів з високим ступенем автоматизації процесів. Для їх нормального функціонування необхідно електрику.

Ну і основне питання, яке доводиться вирішувати покупцям – розмір бюджету на покупку. Враховуючи, що обладнання буде служити не один рік, економити на його придбанні необачно. З іншого боку – не варто витрачатися на функції, якими ніхто не збирається користуватися. Тут кожен покупець вирішить питання без сторонньої допомоги.

Leave a Reply