Технологія ремонту газових котлів та необхідні запчастини

Ремонт газових котлів
Ремонт газових котлів

Газові котли завжди використовувалися як найпростіший, ефективний і дешевий спосіб організації обігріву приміщення і як джерело гарячого водопостачання. Паливом в таких котлах виступає природний газ – метан або пропан-бутан. Сам по собі газ не чинить негативних впливів на вузли і деталі агрегату. Але все ж ремонт подібного обладнання іноді необхідний. А для його якісного виконання нерідко потрібні різні запчастини для газових котлів.

Перш ніж розбиратися з ремонтом газових котлів та використанням тих чи інших запчастин, необхідно розглянути принцип роботи котла і шлях, який проходить природний газ. Зазвичай паливо подається по сталевій трубі, хоча сьогодні все частіше стали використовувати спеціальні шланги, які не поступаються за своїми технічними характеристиками металевим трубам. Далі паливо направляється в пальник і запалюється від відкритого вогню або іскри.

Відкритий вогонь можна отримати трьома способами:

 1. Вручну – це вже застарілий варіант.
 2. Пьезозапаленням. В цьому випадку завжди палаючий запальник запалюється від іскри.
 3. Електронним підпалом. На сьогодні це найефективніша форма підпалу газу на пальнику, до того ж ще й автоматична. Хороший варіант, але вимагає наявності електроенергії.

Виставляючи режим експлуатації, необхідно враховувати кілька позицій, що стосуються ефективності роботи агрегату. А це, в свою чергу, залежить від температурного режиму всередині приміщення, що обігрівається. Ви виставляєте на панелі управління необхідну температуру, і газ, згоряючи, нагріває теплоносій всередині котла. При досягненні виставленої температури котел автоматично відключається. Горить тільки запальник. Температура знизилася, пальник знову спалахує, оскільки автоматично включається подача палива.

У всьому цьому процесі задіяна велика кількість різних вузлів і деталей, до яких можна віднести датчики, засувки, клапани, манометри, термометри та інше. Це цілий комплекс. А значить, хочете ви того чи ні, вам доведеться агрегат періодично ремонтувати. Адже у кожній частині є певний термін служби. Але існують зовсім інші причини, за якими запасні частини і деталі можуть знадобитися в навіть гарантійний строк, визначений виробником.

Таких причин декілька:

 1. Неправильний монтаж.
 2. Неправильна експлуатація.
 3. Несвоєчасне обслуговування.
  Постійний перепад напруги в мережі змінного струму. Щоб виключити його наслідки, необхідно подбати про
 4. наявність стабілізатора напруги.
 5. Низька якість теплоносія. Фільтри, встановлені на вхідному трубопроводі близько котла, вирішать деякі проблеми якості.

Як бачите, причин чимало, але якщо до всього підійти з певною часткою відповідальності, то проблем можна уникнути. Так що все залежить саме від вас.

 

Газовий котел зламався – що робити?

Вихід з ладу котла в самий пік опалювального сезону – справа дуже неприємне. Головне – не впадати в паніку, хоча хвилюватися є за що. Адже велика ймовірність, що слідом за котлом може вийти з ладу вся система опалення. Тому відразу ж викликайте майстра і починайте обстежити агрегат. Причин поломки може бути декілька. І якщо якісь з них ви можете усунути своїми руками, то не чекайте допомоги, а приступайте до виконання ремонтних робіт.

Багато хто може задати питання, що стосується гарантійного терміну. Адже всі без винятку виробники такий термін встановлюють. І багато з них безкоштовно проводять ремонт. Але в даному випадку, якщо поломка сталася під час гарантійного терміну експлуатації, не можна звинувачувати тільки виробника. Він несе відповідальність тільки за виробничі дефекти. І його не хвилює, якої якості у вас теплоносій, чи правильно проведено монтаж, стабільно Чи напруга в мережі і так далі. Тому чи буде виробник нести відповідальність за вихід з ладу котельного обладнання – питання спірне. На це покладатися не варто, ваше завдання – не замерзнути.

Тому рекомендується правильно вибирати газовий котел ще в магазині. І перше, на що ви повинні звернути

Запчастини для газових котлів
Запчастини для газових котлів

увагу, це наявність у вашому районі структури сервісного обслуговування. Якщо такі послуги пропонуються, то це означає, що виробник подбав про тих неприємних моментах, які можуть трапитися не тільки з його вини. У таких конторах завжди в наявності будь-які запасні частини та вузли, що забезпечують оперативність втручання в екстрених випадках.

І ще одна рекомендація. Якщо ви хочете уникнути описаних проблем, тоді всі операції за вибором, монтажу та сервісного обслуговування передайте однієї компанії. Нехай вона і відповідає за всі свої гріхи, якщо такі виявляться. Правда, не всі споживачі слідують таких порад. Багато хто хоче заощадити, тому намагаються все зробити своїми руками. Запам’ятайте, що після проведення пусконалагоджувальних робіт інженер сервісної служби встановить гарантійний термін. Протягом нього вам будуть безкоштовно проводити ремонт і нададуть усі необхідні запчастини до газових котлів.

Багато виробників та сервісні служби відстежують статистику, в якій визначаються причини виходу з ладу газових котлів. Так от, з вини виробника шлюб становить лише 1%, помилка в проектній документації – 4%, помилки монтажників – до 10%, неправильна експлуатація – 25%, порушення норм і вимог виробника, визначених інструкціями – до 65%. Це говорить про те, що частіше винні саме споживачі. Так що не варто перекладати відповідальність за свої помилки на інших і чекати, що ремонт вам зроблять безкоштовно.

Звідси висновок. Щоб котельне обладнання працювало довго і не створювало вам великих і малих проблем, необхідні якісні пізнання в цій сфері. Якщо ви самі все виконуєте точно за інструкцією, яка завжди додається до будь-якого технічного виробу, то будьте впевнені, що газовий котел прослужить вам довше, ніж гарантує виробник. Життя це давно довела.

Ремонтні ситуації

Необізнаній споживачеві дуже складно зрозуміти, як правильно проводити той чи інший ремонтний процес. Давайте розглянемо деякі поломки і способи їх усунення, щоб ви мали хоч якесь уявлення про них.

Електронна плата

Плата управління котлом
Плата управління котлом

Ця частина газового котла відповідає за всі процеси. Вона контролює, регулює, включає і відключає. Тобто це блок, який можна назвати розумом агрегату. Якщо плата перестає працювати, котел просто не включиться. Може не включитися насос, вентиляторна група або розпал, тобто будь-яка частина комплексу. І це ще півбіди. Саме від плати залежить коректна робота всіх вузлів. Невеликий збій, і ситуація може призвести до вибуху.

Що зазвичай робить інженер сервісної служби? Він оглядає всі вузли, які не працюють, і саму плату, так що причина виявляється досить швидко. Зазвичай їх дві. Це вихід з ладу:

 1. Запобіжником, який служить захистом від великих струмів.
 2. Варістора, що захищає від високої напруги.

Приміром, коротке замикання підвищує силу струму в мережі, а значить, згорить запобіжник. Висока напруга – це наслідок стрибка в мережі, яка йде ззовні. До речі, варістор зазвичай вибухає, так що визначити його вихід з ладу можна саме по вибуху. На жаль чи на щастя, але самостійно з такою проблемою простому обивателю не впоратися. Тут необхідно перепаять не тільки дві вищезгадані деталі, а й перевірити всі інші. А вони за зовнішнім виглядом від справних нічим не відрізняються.

Зверніть увагу! Інженер в першу чергу буде оглядати пломби, які самостійно зривати заборонено. Якщо таке виявиться, то розраховувати на безкоштовне обслуговування, а тим більше ремонт, неможливо.

Як можна уникнути подібних несправностей? Найдієвіший спосіб – це встановити стабілізатор. Але є ще грози з блискавками, які іноді є причиною появи в мережі струму великої сили. Радимо в таких ситуаціях просто відключати прилад.

Циркуляційний насос

Якщо в котлі відключився циркуляційний насос, то перший почне закипати. Звичайно, система безпеки за допомогою запобіжного термостата відключить агрегат. Але проблема залишиться, і її треба буде терміново вирішувати.

Причиною виходу з ладу насоса є теплоносій. І якщо це звичайна вода з водопровідної мережі, то її якість залишає бажати кращого. Основних причин зупинки насоса дві:

 1. Сміття у воді, який наростає всередині корпусу приладу, за рахунок чого відбувається зупинка ротора.
 2. Утворення накипу солей. Результат все той же – зупинка ротора.

Якщо ротор зупинився, а двигун все ще працює, то в статорі відбувається перегрів. У цьому випадку в будь-якому місці обмотки може статися коротке замикання. Наслідок – повна заміна насоса. Щоб цього уникнути, рекомендується встановити фільтри грубого і тонкого очищення на вхідному патрубку і довести якість

Циркуляційний насос
Циркуляційний насос

теплоносія до максимальних показників чистоти і м’якості. Не всім це вдається, тому насос доведеться періодично міняти.

З циркуляційним насосом трапляються непередбачувані ситуації ще на стадії першого пуску. Тут багато чого буде залежати від кваліфікації інженера сервісної служби. Він повинен знати, що цей прилад завжди перед пуском треба розблокувати і провести розповітрювання.

Теплообмінник

Якщо теплообмінник має заводський брак, то він себе обов’язково проявить в перші місяці експлуатації. Він просто потече. Виправити таку проблему можна тільки повної його заміною. Але основною причиною виходу з ладу цієї частини газового котла є забивання проходів солями і відкладеннями. В результаті зменшується протока теплоносія, а значить, котел обов’язково закипить.

Що робити? Найефективніший спосіб уникнути подібних ситуацій – це довести теплоносій до необхідної якості. Багато хто вважає, що вирівняти ситуацію допоможе кислотна промивка. Не завжди. Тим більше використовувати кислоту не можна, якщо у вашій опалювальній системі пластикові труби, а промивати котел поза загальної системи неефективно. Така промивка може гарантувати безпроблемну роботу агрегату на кілька місяців.

Газова автоматика

Зазвичай газову автоматику намагаються не ремонтувати. Якщо вже вона вийшла з ладу, то краще її замінити новою. І справа тут не тільки у проблемі ремонту. Просто такого рівня фахівці не завжди є в штаті сервісної служби. Але щоб уникнути цієї проблеми, необхідно просто подбати про чистоту палива і теплоносія.

Газ можна очищати за допомогою сітки, яку встановлюють перед газовим клапаном. Правда, в самому клапані вже змонтована сіточка з дрібними осередками, і це досить серйозна захист і хороший фільтр. Але проблема в тому, що не у всіх конструкціях клапанів сітку можна очистити, навіть якщо розібрати прилад. Так що ще один захисний бар’єр не завадить.

Висновок по темі

Як бачите, є в газових котлах велика кількість вузлів, від правильної роботи яких залежатиме ефективне функціонування всієї системи опалення. Але ви вже зрозуміли, що не завжди ремонт, що проводиться сервісною службою, буде безкоштовним. Це багато в чому залежить від вас, а точніше, від правильної експлуатації газового агрегату і від якості використовуваного теплоносія.

Основні запчастини до газових котлів входять в категорію найдорожчих, і їх заміна значно вдарить по вашій кишені. Звичайно, не треба випускати з уваги і більш дрібні деталі і блоки – датчики, термометри, манометри, сальники, манжети та інше. Але це недорогі і маленькі вузли, які замінити буде нескладно.

Leave a Reply