Труби для опалення – види

Для водяного опалення можна використовувати різні види труб, які відрізняються за своїми характеристиками і властивостями. Труби – це кровоносні судини системи опалення, тому їх вибір це дуже важливе завдання.

Сталеві

У більшості міських квартир встановлені саме сталеві труби опалення. До того ж у багатьох приватних будинках присутнє водяне опалення, виконане із сталевих труб. Виготовляють сталеві труби з високоякісної вуглецевої сталі.
Щодо з’єднувальних деталей для систем опалення з таких труб, то тут необхідне нарізання різьби на трубах або зварювання, що є досить трудомісткою роботою. Велика частина фітингів для сталевих труб це куточки, трійники і муфти.

Сталеві труби.

Поліпропіленові

Поліпропіленові труби для опалення займають високі позиції використання в приватному та комерційному будівництві. Вони мають унікальні властивості, тому їх охоче застосовують для трубопроводів питної води. Якщо це армовані поліпропіленові труби, то вони успішно використовуються в високотемпературних системах опалення і в тих приміщеннях, де необхідно транспортувати пар або гарячу воду. Монолітне з’єднання таких труб це головна перевага даної продукції. Завдяки щільному з’єднанню цей вид труб можна укласти в стіни, під підлогу або під штукатурку. Щоб з’єднати поліпропіленові труби використовують зварювальний апарат, працювати з яким досить просто.
Так як армована поліпропіленова труба має відмінну кисневу непроникність, то металеві деталі системи надійно захищені від корозії. Поліпропіленові труби армовані скловолокном широко застосовують для облаштування системи опалення і для гарячого водопостачання. Якщо це поліпропіленові труби армовані алюмінієвою фольгою, то їх теж використовують для гарячого водопостачання для систем опалення. Адже ці труби розраховані на великі температури. Наприклад, вони мають робочу температуру 95 градусів, проте здатні витримати короткочасне нагрівання води до 110 градусів.

Поліпропіленові труби.

Металопластикові

Види труб для опалення включають в себе металопластикові труби, які можуть бути роз’ємними, нероз’ємними або умовно роз’ємними, тобто компресійними. Якщо на трубі встановлений роз’ємний фітінг, то він дозволяє багаторазово збирати та розбирати з’єднання. Якщо розібрати компресійний фітинг, то доведеться замінити обжимне кільце, тому розбирати подібне з’єднання потрібно тільки в самих рідкісних випадках.
В компресійному з’єднанні труби навічно запресовують. Тому в більшості випадків прес-фітинги закладають в будь-які будівельні конструкції, тобто підлогу, стіни. Якщо ж необхідно провести монтаж прес-фітингів, то потрібно знати, що для цієї роботи застосовується спеціальне обладнання. Воно досить дорого коштує, тому його купують тільки великі компанії, які спеціалізуються на сантехнічних роботах.

Труба металопластикова.

Гофровані нержавіючі

Для опалення підходить також нержавіюча гофрована труба, яка є новинкою на українському ринку. Гофрована нержавіюча труба застосовується для монтажу будь-яких видів трубопроводу для якісного транспортування рідини. Гофрована нержавіюча труба легко згинається, що дуже зручно в монтажі водяного опалення і в умовах, коли дуже мало вільного простору. Відмінна риса таких труб це дуже швидкий монтаж з’єднання фітингів і труби, що істотно спрощує монтаж трубопроводу.
Гофрована нержавіюча труба це відмінний варіант при влаштуванні опалення в новобудовах, а також у тих будинках, які дуже старі і потребують заміни певних ділянок. Так як гофрована труба дуже гнучка, то можна монтувати навіть найскладніші ділянки траси і з мінімальною кількістю з’єднань. Безумовно, це дуже важливо в монтажі трубопроводів, де обмежена кількість вільного простору. Гофрована нержавіюча труба здатна витримувати високий тиск рідини в системі, максимально вона розрахована на 5-6 атм.

Труба нержавіюча гофрована.

Мідні

Найстарішим видом труб для опалення є мідні труби. Вони стали відмінним матеріалом для систем опалення та гарячого водопостачання, кондиціонування, питного водопостачання. Взагалі мідь дуже стійка до корозії, що забезпечує довгий термін експлуатації трубопроводу. Вони мають досить тонкі стінки, однак це не знижує міцності матеріалу і пропускну здатність трубопроводу. До того ж внутрішні стінки мідних труб не заростають, вони гнучкі, тому їх використовують у системі тепла підлога. У продажу зустрічається два види мідних труб, це відпалений (м’ягка) і не відпалений (тверда). Відпалену мідну трубу постачають в бухтах, так як вона легко піддається деформації. Не відпалена труба залишається відрізками певної довжини.
Не відпалений труба дуже часто використовується в системі холодильного обладнання. Найголовніша вимога до даного продукту, це використання у виробництві матеріалів однорідного походження, тобто мідь і її сплави. Якщо ж матеріали змішуються, то при монтажі необхідно дотримуватися певних правил.

Труби мідні.

Увага! Не можна стикувати мідь з нелегованою сталлю, так як це загрожує швидкій корозії металу. Завжди сталеві труби потрібно встановлювати перед мідними, за напрямом руху води. Коли мідні труби закладають під штукатурку, то їх із зовнішньої сторони покривають поліетиленовим покриттям, що перешкоджає температурних деформацій.
Всі мідні фітинги та труби це самий довговічний матеріал, тому їх термін експлуатації такий же, як і самого будинку. Однак вартість такої труби на нашому ринку дуже висока, адже велика частина постачальників даної продукції це закордонні компанії. Однак, якщо порівняти високу якість і відмінну гнучкість, то більше переваг саме у мідних трубах.

Рех-труба (зшитий поліетилен)

Для опалення ще входить такий продукт, як PEX-труба. Вона виконана із зшитого поліетилену і відрізняється gsldbotyj. міцністю і стійкістю до високих температур в порывнянны з просто полыетиленовою. Даний тип труб застосовують в системі гарячого опалення та гарячого водопостачання, а також для пристрою системи “тепла підлога”.
Нижче на відео як монтують трубу теплої підлоги GIACOMINI.

Вибір виду труб опалення для свого будинку (квартири)

Які труби краще вибрати для своєї системи опалення?

До труб опалення висувається такий мінімальний набір вимог:

 • міцність і довговічність
  Протягом всього терміну служби труби повинні зберігати цілісність. При виникненні невеликих пошкоджень та проникнення крізь них кисню труби можуть почати іржавіти зсередини і засмічуватися. Великі пошкодження призведуть до витоків теплоносія, а це в більшості випадків гаряча вода. Наслідки всього цього можуть бути катастрофічними.
 • невисока гучність в роботі
  Постійно слухати звуки бурління води – випробування для нервової системи;
 • естетичність
  Не завжди є можливість заховати труби в стіни або замаскувати їх, тому вони не повинні лякати своїм виглядом і тим більше псувати інтер’єр.

При виборі труб для опалення необхідно взяти до уваги такі фактори:

 • температура і тиск в системі, які багато в чому залежать від того, який опалення використовується, індивідуальне або централізоване. В індивідуальних системах тиск рідко перевищує 2-3 атмосфери, а в централізованих може підніматися до 16 атмосфер;
  тип прокладки труб, зовнішній чи прихований;
 • сумарна площа опалювального житла;
 • проектна потужність котла і тип палива (для приватних будинків);
  умови функціонування трубопроводу. Мається на увазі наявність на окремих ділянках неопалюваних приміщень;
 • можливість проведення ремонту.

Якщо необхідно зробити самостійно систему опалення, однак відсутні знання і досвід роботи, то краще віддати перевагу поліпропіленовим трубах. Цей вид труб дешевший, ніж інші, тому в будь-який момент можна купити шматок зіпсованої труби. Зварювання поліпропіленових труб дуже легка і доступна операція для людей, які не мають відношення до будівництва. Зібрати систему опалення з поліпропіленових труб дуже просто і досить швидко. Більше часу йде на підготовчі етапи, це розрахунок системи опалення, підготовка матеріалів. Далі йде пайка труб, яку швидко освоять новачки у цій справі.

Вибираючи для системи водяного опалення саме металопластикові труби, багато залежить від того, яким буде тип з’єднань. Компресійним, обжимним, насувним. Однак, якщо потрібно облаштувати систему водяної підлоги за допомогою металопластикових труб, то це відмінний варіант. Адже для цієї роботи використовують труби досить великої довжини, тому виходить дуже мало з’єднань. Ще більше переваг у гофрованих нержавіючих труб, проте на українському ринку цей товар дорого коштує. Тому, якщо бюджет обмежений, то варто вибрати більш дешеві варіанти, однак надійність системи буде трохи нижче.

Leave a Reply