Металопластикові труби

Один з найпопулярніших матеріалів для влаштування опалення, водопостачання, кондиціонування – металопластикові труби. Вони добре поєднують високу надійність, зручність монтажу і доступну ціну. Розглянемо їх призначення, конструкцію та зробимо короткий огляд цін.

Труба металопластикова фото.

Призначення та сфери застосування

Металопластикові труби застосовуються в системах центрального та індивідуального опалення, водопостачання в житлових, громадських, адміністративних та промислових будівлях. Завдяки своїй унікальній пластичності і високим технічним параметрам металопластикові труби часто застосовуються при проведенні ремонту або реконструкції. Також вони підходять для підігріву теплої підлоги, відкритих майданчиків і сходів, басейнів, стадіонів, грунту в теплицях і оранжереях, місць утримання тварин і т. і. Застосовуються в багатьох промислових областях – від будівництва до кораблебудування. Мають знижені шумові характеристики в порівнянні зі сталевими трубами.

Гладка поверхня внутрішнього шару не дозволяє відкладатися на стінках труб солям жорсткості, накопичуватися механічним включенням, забезпечуючи тим самим мінімальні втрати тиску. Алюмінієвий шар перешкоджає проникненню кисню в переміщуваного середовища, що дозволяє виключити проблеми при експлуатації будь-яких систем.

Термін служби металопластикових труб 50 років за умови дотримання норм робочого тиску і температури в період експлуатації.

Конструкція

Загалом конструкція металопластикових труб складається з 5 шарів:

 • внутрішній робочий шар із зшитого поліетилену РЕХ, термостійкого поліетилену PE-RT
 • клей
 • алюміній зварений лазером в стик, в нахлест
 • клей
 • зовнішній захисний шар із поліетилену (зшитого, термостійкого, високого тиску)

Конструкція металопластикової труби.

Клейовий шар

Використовується клей високої якості для забезпечення гомогенного з’єднання між алюмінієвою трубою і поліетиленовими шарами. Зазвичай забезпечує стійкість з’єднання не меншу ніж 55 Н / см (без навантаження)  і 15 Н / см (під навантаженням). Ці параметри відповідають нормативним документам.

Алюміній

Поздовжня зварювання лазером встик алюмінію означає, що алюмінієва труба зберігає однакову товщину вздовж всієї її довжини. Залежно від діаметра труби, товщина алюмінієвого шару розраховується таким чином, що труба завжди залишається оптимально гнучкою і стійкою до тиску.
Алюмієвий шар, зварений в нахлест, менш надійний. Алюмінієвий шар забезпечує 100% захисту від дифузії кисню.

Зшитий поліетилен РЕХ

В процесі зшивання молекули поліетилену з’єднуються разом для утворення більш складної тривимірної структури. Полімер ніколи повністю не зшивається, тому що це може зробити його занадто тендітним і схильним до розтріскування під впливом напруги. Недостатнє зшивання, навпаки, може не привести до необхідного поліпшення експлуатаційних характеристик в порівнянні з базовим поліетиленом. Залежно від типу зшивання ступінь зшивання може бути від 60% до 89%:

 • тип А РЕХ-А пероксидний метод – ступінь зшивання 70%
 • тип В РЕХ-В силановий метод – ступінь зшивання 65%
 • тип С РЕХ-С радіаційний метод – ступінь зшивання 60%
Зшивання поліетилену PEHD в PE-Xc.
Зшивання поліетилену PEHD в PE-Xc

Зшитий поліетилен типу С виходить в результаті фізичного процесу під впливом радіації типу γ (опромінення гамма-променями) або типу β (опромінення електронами). Виробники металопластикових труб виконують зшивання різними методами. Метод «С» дозволяє отримувати більш гнучкий поліетилен, так як відсоток зшивання при цьому методі складає 60%, а зі збільшенням відсотка зшивання (наприклад, в РЕХ-В) твердість матеріалу зростає.

Термостійкий поліетилен  PE-RT

Поліетилен підвищеної термостійкості. PE-RT виробляється методом спрямованого просторового формування бічних зв’язків в макромолекулах полімеру. Він демонструє відмінну тривалу гідростатичну міцність без необхідності зшивання. Оптимально підходить для низькотемпературних систем (тепла підлога).

Сортамент

У більшості виробників сортамент металопластикових труб, навіть якщо вони виробляють їх з різних типів поліетилену, не сильно різниться. Пропонуємо, для прикладу,  розглянути нижче сортамент відомого німецького бренду SANHA Multifit-Flex:

Сортамент труб SANHA Multifit-Flex.
Сортамент труб SANHA Multifit-Flex

Експлуатаційні характеристики металопластикової системи SANHA Multifit-Flex дозволяють витримувати необхідні параметри по робочим навантаженням. Термін експлуатації не менше 50-ти років при тиску 10 Бар і температурі 70 ° С. За рахунок технічної досконалості використовуваних у виробництві матеріалів досить стійка в разі пікових температурних навантажень до 110 ° С.

Маркування відображає дані про розміри, виробника, матеріали, відповідність вимогам нормативних документів (ГОСТ, ДБН, DVGW, інші), включаючи термін експлуатації не менше 50 років при 70 ° С і 10 Бар, а також можливість витримувати пікові температурні навантаження. Також вказується країна
виробництва, час і номер випуску і метраж. Приклад маркування металопластикової труби FAR на малюнку нижче:

Маркування металопластикової труби.
Маркування металопластикової труби

Монтаж

Монтаж металопластикових труб це тема для окремої статі. Нижче ми приведемо найпопулярніші типи з’єднань, їх переваги та недоліки.

 1. Обтиск
  З’єднання за допомогою компресійних фітингів (так ще називають обтискні фітинги) є найбільш простим і для його виконання не потрібен спеціальний інструмент. Монтувати систему з металопластикових труб за допомогою компресійних фітингів може навіть неспеціаліст. Потрібно мати рожковий або розвідний гайковий ключ, калібратор, ножиці. Герметичність з’єднання забезпечує обтискне кільце, яке притискає внутрішню стінку до штуцера з гумовими ущільнюючими кільцями. Обтиск кільця виконується затяжкою накидної гайки. Асортимент обтискних фітингів досить великий. Ціні на них теж не маленькі, порівняно з іншими типами.
  Компресійні фітинги не можна замонолічувати, так як води потребують періодичного огляду і підтяжки гайки при необхідності.
 2. Прес-з’єднання
  З’єднання труб за допомогою прес-фітингів більш надійне, ніж обтискних. Проте для монтажу потрібен спеціальний інструмент (прес-кліщі). Також потрібні навики роботи з таким інструментом. Принцип з’єднання- металопластикова труба на штуцері щільно обжимається металевою гільзою. Прес-з’єднання можна замонолічувати.
 3. Натяжна гільза
  При цьому способі, його також називають “метод аксіальної запресовки”, попередньо на трубу одягається металева або пластикова гільза. Кінець труби розширюється і насувається на штуцер. Потім за допомогою спеціального інструменту гільза натягується на штуцер.
  Цей спосіб самий надійний – немає гумових ущільнень. Герметизація тільки за рахунок “пам’яті” полімеру.
  Фітинги для аксіальної запресовки коштують порівняно недорого. Недолік – це з’єднання нерозбірне.

Ціни на металопластикові труби

Ціни на металопластикові труби ціни дуже різні і залежать від виробника. Німецькі та австрійські системи коштують найдорожче. До таких відносяться REHAU, TECE, HERZ та інші. В середній ціновій категорії знаходяться труби італійських, польських, чеських виробників. Як приклад, бренди – GIACOMINI, RBM, VALTEC, KISAN. Звичайно, на українському ринку набагато більше брендів. Є ще дешеві  китайські труби “no name”, однак ми не рекомендуємо купувати такі для відповідальних систем. Хіба що, для вуличного поливу.

Для розуміння середнього порядку цін наведемо декілька прикладів діаметром 16х2 з відомих інтернет-магазинів:

 • труба GIACOMINI PE-X/AL/PE-X Ø16×2 – 0,62 USD
 • труба KISAN PE-Xb/AL/PE Ø16×2 – 0,57 USD
 • труба TECE PE-Xc/Al/PE Ø 16×2,7 мм – 1,6 USD

Висновок

Металопластикові труби – сучасне рішення для опалення, водопостачання, кондиціонування. Вони добре поєднують надійність, довговічність, нескладний монтаж та доступну ціну. Для свого будинку, квартири краще вибрати системи від італійських, німецьких, польських, чеських, турецьких, інших европейських або американських брендів.

Leave a Reply