Порядок відключення від централізованого опалення

Дом хрущевка.

В зв’язку з різким подорожчанням енергоносіїв значно виросла плата за централізоване опалення та водопостачання.  Якщо раніше проживання в багатоквартирному будинку виглядало менш затратним, ніж в приватному будинку, то то на теперішній час, з 2015 року, ситуація змінилась.
Володар приватного будинку має значно більше можливостей для маневру в плані зменшення витрат на опалення та водопостачання. Головними ж питаннями для власників квартир є:

  • Чи можливе відключення від централізованого опалення та водопостачання?
  • Якщо можливо, який порядок відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання?
  • Як реально знизити комунальні витрати?

Чи можливе відключення від централізованого опалення?

Можна сказати “Так”. Але реально здійснити цей захід для власників багатоквартирних будинків надзвичайно складно. Набагато простіше відключитися від централізованих мереж самовільно, але це незаконно і загрожує значними штрафами.
Самовільне відключення від системи теплопостачання може каратися штрафами. Як інформує «Київенерго», штраф, саме за самовільне відключення від послуги або відрізку від тепломереж законодавством у сфері теплопостачання не передбачений. Але…

«… теплопостачальна організація має право після проведення самовільного відключення нараховувати штраф споживачеві за послугу теплопостачання його квартири і стягувати плату через суд як заборгованість або як збиток», – повідомляють в компанії.

Крім того, від споживача можуть вимагати відновити цілісність системи централізованого теплопостачання. «Балансоутримувач або керуючий будинку, як особа, відповідальна за утримання внутрішньобудинкових мереж, може подати позов на власника таких квартир з вимогою про відновлення систему», – відзначили в «Київенерго».

Таким чином, самостійно відмовитися від центрального опалення законно неможливо, а відключитися самовільно – затратно і ненадійно.

Який порядок відключення від централізованого опалення та водопостачання?

Відключення від систем централізованого опалення можливий, але з рядом умов. Він регулюється двома законодавчими актами:

  • Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (Постанова Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630)
  • Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. (Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169.)

Головне  – відключення багатоквартирного будинку від центрального теплопостачання можливе тільки наявності бажання ВСІХ співвласників. В законодавчих актах не передбачене відключення окремих квартир, а самовільне відключення є порушенням закону та неприємностями в вигляді штрафів, вимоги за свій рахунок провести зворотнє підключення.

Щоб відключити будинок від опалення власник будівлі (ЖКС, ЖБК або ОСББ) повинен написати заяву в міжвідомчу комісію при райадміністрації. Як показує практика, щоб знайти цю комісію або щоб її створили треба добре “попотіти”. У заяві слід вказати причину відмови від послуги. Також необхідно надати копію протоколу загальних зборів мешканців будинку і рішення про відключення від системи централізованого опалення і облаштування в будівлі системи індивідуального або автономного опалення. Рішення повинні підтримати всі власники квартир – в іншому випадку комісія відмовить у відключенні будинку від ЦО.

При відключенні централізованого опалення ставится заглушка на трубу на вході. Відповідно, всі внутрішньобудинкові мережі централізованого теплопостачання демонтуються. Після цього не буде приходити рахунок за опалення місць загального користування.

Заглушка на трубе - девушка с трубой.

Ще один документ без якого Комісія навіть не приступить до розгляду заяви про відключення – оптимізована схема перспективного розвитку систем теплопостачання. Рішення приймається у відповідності до неї. Також при прийнятті рішення Комісія повинна врахувати технічні можливості облаштування в будинку автономних систем опалення та водопостачання.

При прийнятті позитивного рішення Комісією складається протокол, копія якого надається заявнику. Також заявнику надається перелік організацій до яких слід звертатися на наступних кроках по організації індивідуального опалення багатоквартирного будинку.

Далі буде…

Альтернативою централізованому опаленню та ГВП можуть бути індивідуальне електрикою або газом. Рішення приймається заздалегідь з урахуванням можливостей мереж.

Прикладом успішної реалізації відмови від централізованого та перехід на індивідуальне опалення може бути Золочів (Львівська обл.). В місті майже повністю відмовились від централізованого опалення та перейшли на індивідуальне електрикою – електроконвекторами. В квартирах були замінені електромережі. Мешканці задоволені, плата за тепло в декілька разів менша, ніж треба було б оплачувати при централізованому опаленні.

Експерти вважають, що відмова від центрального теплопостачання крайня й часто невигідна міра. Набагато ефективніше провести термомодернізацію будинку, облаштувати утеплення, поставити нові вікна та двері, встановити ІТП, збалансувати систему балансувальними клапанами, встановити термостатичне регулювання (термоголовки на радіатори, програматори, термостатичні вентилі та інше) і можна при набагато менших інвестиціях отримати значно вищий ефект.

Висновок

Порядок відключення від централізованого опалення законодавчо узгоджений і можливий. Для реалізації потрібна згода всіх власників та можливість переходу на індивідуальне опалення. Наскільки це доцільно залежить від багатьох факторів – зношенності внутрішніх мереж, можливостях підвідних, інших характеристик об’єкту. Самовільне відключення незаконне.

Leave a Reply