Твердопаливний котел довгого горіння

Тривалість роботи на одній закладці палива один з найважливіших критеріїв при виборі твердопаливного котла. І це не дивно. Кому хочеться бути грубником в своїй оселі? Звичайно нікому!

Твердопаливний котел довгого горіння в розрізі з поясненнями.

Як вибрати твердопаливний котел довгого горіння? Питання не з простих. Є обладнання, технічні особливості якого дозволяють йому робити довше, ніж традиційному.  Є додаткове оснащеня, яке дозволяє зробити довгою роботу котла на одній закладці. В цій статі ми розглянемо твердопаливні котли в основі роботи яких лежить принцип верхнього горіння.

Конструкція котла довгого горіння

Котел верхнього горіння представляє собою двошаровий циліндр зі сталі. Між двома циліндрами є проміжок по якому протікає теплоносій. Конструкція утеплена. У верхній частині теплогенератора знаходиться бітепловий регулятор тяги (2). Дверцята (8) призначені для завантаження палива, (11) для видалення попелу. Патрубок (5)  призначений для приєднання димоходу для виведення димових газів.. Труба (14) призначена для подачі теплоносія в систему опалення, (15) – для приєднання зворотньої гілки і повернення теплоносія. Муфта (16) використовується для монтажу термометра. В камері підігріву (4) повітря підігрівається, що забезпечує краще горіння та теплопередачу в верхній частині котла. У комплекті котла можуть бути решітка і регулятор подачі повітря знизу (19). Вони призначені для опалення торф’яними і тирсовими брикетами, кам’яним вугіллям.

Для досягнення кращої віддачі тепла, між камерою нагрівання повітря і стінками камери згоряння по всьому периметру є зазор. Гарячі димові гази спочатку проходять повз камеру нагрівання повітря, віддають тепло і потім надходять в димохід. У зазорі між камерою підігріву повітря і стінками камери згоряння встановлюються пластини для очищення (економайзери), які  використовуються для регулювання газів, що відводяться. При максимально зведених пластинах до виходу димоходу йде максимальний тепловідбір. При цьому температура газів, що відводяться знижується до 110-180 °С. При максимально зведених пластинах до дверцят котла (до лицьової частини котла) відбір тепла від газів найменший. При цьому їх температура буде близько 180-220 °С.

Схема котла довгого горіння на твердому паливі.

У камеру згоряння повітря подається через спеціальну телескопічну трубу (7) з розподільник повітря (9) на кінці . У верхній частині камери підігріву повітря розташований отвір для надходження повітря і повітряна заслінка (1) . Збоку котла розміщений  трос для підйому механізму подачі повітря з кільцем (12) і фіксуючим гачком (13) . Розподільник повітря опускається вниз по мірі згоряння палива під своєю вагою та рівномірно видає його на всю поверхню горіння. Не рекомендується піднімати розподільник повітря під час горіння, щоб уникнути передчасного зносу.

Особливості роботи

Водогрійний одноконтурний твердопаливний котел довгого горіння призначений для опалення приватних будинків, промислових та адміністративних приміщеннь. Теплогенератор оптимально підійде для тих, для кого важливі:

 • вартість володіння (оптимальне співвідношення ціни котла та вартості палива)
 • енергонезалежність – обладнання не потребує підключення електрики;
 • економія власного часу – котел довгого горіння потребує обслуговування значно рідше, ніж традиційний.

Переваги котла верхнього горіння.

У котлі довгого горіння використовується принцип горіння «зверху-вниз». Ефективність такого рішення видно по горінню запаленого сірника.

 • головкою вниз сірник згорає за 15 секун і нагріває термометр до 60 °
 • головкою вверх сірник згорає не менш ніж за 30 секунд і нагріває термометр до  120°

Другий спосіб забезпечує більш тривале горіння палива з кращим відбором тепла. Паливо розпалюється і горить тільки в тонкому верхньому шарі товщиною 10-20 см. Осередок горіння опускається вниз по мірі прогорання палива. Навіть при 10% -15% від максимальної потужності котел показує високий ККД!

Переваги та недоліки твердопаливного котла довгого горіння

Котли довгого горіння справляються із завданням обігріву будівель навіть у найхолодніші морози. В якості палива  можуть використовуватись:

 • вугілля
 • дрова
 • брикети
 • пелети.

Паливо для котла довгого горіння.

Головний секрет такого обладнання – принцип верхнього горіння. Однак це далеко не повний перелік переваг котлів такого типу. Також слід виділити:

 1. просту, але ефективну конструкцію.
  Два циліндра (один в іншому), а між ними – вода, яка нагрівається. Простий і надійний телескопічний розподільник. Ніяких складних перегибів, мінімум сварних швів.
 2. економічна витрата палива
  Особливості верхнього горіння дозволяють котлудовше працювати на одній закладці,  споживати менше палива в порівнянні з традиційною технологією.
 3. повна енергонезалежність від електрики.
 4. автономна робота котла без задіяння допоміжних пристроїв.
 5. максимальна безпека
  Котли довгого горіння в порівнянні з електричними, газовими та дизельними котлами безпечніші в використанні. Зведена до мінімуму вибухонебезпечність, ймовірність замикання та інших раптових поломок, немає гострих і виступаючих деталей.
 6. проста експлуатація.
 7. котли від відомих виробників мають 5 або 7 років гарантії;
 8. компактна ергономічна конструкція
  Їх можна монтувати в підвалах, котельнях і навіть прямо в будинках. (В Литві котли верхнього горіння встановлені в багатьох квартирах!).
 9. приємний і естетичний зовнішній вигляд.
 10. невисока температура нагріву теплообмінника (до 550 град.С) підвищує його срок служби.

Як недоліки можна відмітити:

 • бажано встановлювати в спеціалізованих приміщеннях (підставою є технорми);
 • поява відчутного конденсату при завантаженні вологого (більше 30%) палива;
 • великий викид попелу назовні в морозний період;
 • миттєве злежування золи, з яким потрібно боротися неприємним перемішування. Про нього постійно говорять в інтернет-спільнотах.

Виробники, бренди

Твердопаливні котли довгого горіння виробляють не так вже й багато компаній. Розглянемо основні бренди.

STROPUVA

Засновник котлів верхнього горіння. В 2001 році литовська компанія запатентувала перший агрегат, який працював по принципу верхнього горіння на дровах. В 2007 році до ассортименту СТРОПУВА додались котли на вугіллі. З 2015 року STROPUVA оснастили обладнання електронним контролером, що значно подовжило срок роботи агрегата (іноді навіть в 2 рази).

CANDLE

Ці агрегати для водяного опалення сконструював інженерний відділ литовського концерну Aremikas. Вони виготовляються по унікальній конструкції “CANDLE” (СВІЧКА, по-литовськи ZVAKE). В котлах дещо модернізовано принцип роботи відповідальних елементів і підвищено ергономічність корпусу. Апарати названі на честь проекту і наділив їх особливими параметрами. Пропонуються в діпазоні потужностей 6-35 кВт.

SWaG

Котли SWaG українського виробництва (Завод «SWaG-котли» Запорізька обл., м. Мелітополь). Компанія почала випускати таке обладнання порівняно недавно, проте завоювала висоу популярність, завдяки широкому асортименту та добрій якості. Компанія виробляє твердопаливні котли довгого горіння SWaG потужністю від 10 до  50 кВт, які можуть працювати на вугіллі, дровах, брикетах, пелетах.

Leave a Reply