Утеплення квартири – 5 корисних порад

Утеплення квартири не розкіш, а спосіб виживання в умовах постійно дорожаючих енергоносіїв. Ще недавно газ коштував близько однієї гривні, а вже сьогодні, в 2019 році, більше 8 грн. І можна бути впевненим, що це не межа. Уряд щось там обіцяв з літа 2019 близько 12 грн. Хоча враховуючи його любов до “жартів”, варто все ж розраховувати на 14-15 грн.
Ще Герцен в свій час задався питаннями “Хто винний?” і “Що робити?”. Мабуть отримав платіжку за комуналку. Перше питання упустимо, то до політиків. Вони спеціалісти по пошуку винних. А от “що робити?” надамо кілька корисних порад.

Енергоефективний будинок.

Потрібно знизити використання енергоресурсів. Шлях до цього не простий, проте вже проторений Європою та іншими провідними державами. Для квартири він загалом складається з декількох основних етапів:

  • налаштування обліку;
  • утеплення квартири, заміна вікон і дверей, інші заходи по зменшенню теплових втрат;
  • встановлення енергозберігаючого опалювального, кондиціонерного обладнання та його правильне балансування;
  • налаштування віддаленого керування інженерними системами (“розумний дім”)

Тепер до утеплення квартири.

“…хто в нас не перший, то той у нас другий…”

Утеплення квартири повинно йти першим, максимум другим етапом (після встановлення лічильників) при проведенні енергозберігаючих заходів.
Проектування, заміна чи встановлення обладнання виконуються тільки після цього етапу. До речі, вірогідно що правильно утепливши квартиру знадобляться котел, радіатори, насоси меншої потужності. А це вже значна економія. При проведенні енергоефективних заходів варто заново обрахувати обладнання для квартири з обліком утеплення.

Зсередини чи ззовні?

Спеціалісти рекомендують утеплювати фасад будинку ззовні і тільки, якщо це неможливо, то зсередини. Кожний з способів має свої переваги та недоліки, проте утеплення квартири ззовні проводити більш доцільно.

Ось основні проблеми, які виникнуть при внутрішньому утепленні і яких не буде при зовнішньому:

  • промерзання стін при внутрішньому утепленні веде до конденсатоутворення, руйнування стін та оздоблення, появи цвілі та грибка на стінах в приміщенні;
  • зменшується корисна площа приміщення;
  • роботи по внутрішньому утепленню потребують переїзду, пов’язані з забрудненням, переміщенням меблів, що дуже некомфортно;
  • монтаж потребує високої кваліфікації спеціалістів – вище ціна помилки;
  • потрібна додаткова вентиляція;
  • можливе проникнення в квартиру шкідливих речовин з утеплювача.

Так що, ззовні і ще раз ззовні… І тільки якщо це неможливо, то що робити…

Який утеплювач вибрати

На ринку присутні до десятка різних утеплюючих матеріалів з яких найбільш популярними є пінопласт та мінвата. Ні, якщо хочеться стати “першовідкривачем” можна вибрати й щось екзотичніше. Хоча від добра добра не шукають. Пінопласт і мінвата – перевірені варіанти.
Утеплення пінопластом дешевше. Як по матеріалам, так і по монтажу. Проте він більш горючий, ніж мінвата і його забороняється монтувати вище 8-го поверху (до 26,5 метрів). Мінеральна вата негорюча і може використовуватись для висотних будівель.
Обидва матеріали мають достатню паропроникність і дозволяють стінам “дихати”. Пінопласт майже не вбирає вологу, тоді як мінвата при потраплянні води намокає і втрачає свої теплоізоляційні властивості. Її потрібно захищати особливо надійно.

В загальному, першочергово варто розглянути утеплення квартири пінопластом, потім мінватою.

Товщина

Товщина важлива. А при теплоізоляції особливо. Мається на увазі, товщина утеплювача. Можна зробити спеціальний розрахунок, де враховуються кліматична зона, матеріал стін, розташування будинку. На думку спеціалістів, варто вибирати утеплювач товщиною не менше 100 мм. 50 мм, яким на протязі останніх років облаштовували будинки, недостатьно. Будуть підвищені втрати тепла та можливе конденсатоутворення в стіні.

Вибирайте профі

Утеплення квартири самостійно не зробиш. Потрібно бути одночасно будівельником і альпіністом. Доволі рідкісне поєднання.

Утеплення квартири, альпініст на стіні.

Потрібно перевірити допуски на подібні роботи, бажано мати відгуки на попередні об’єкти. На вартості теплоізоляції квартири не потрібно економити – вибирайте професіоналів.
Справжні професіонали укладуть договір, нададуть докладну інформацію про всі етапи утеплення, запропонують гнучку систему оплати, підпишуть акт Приймання-Передавання. В Києві, наприклад, можна звернутись в компанію Тепла Квартира, яка на цьому ринку працює не один десяток років.

Важливий момент. Повне утеплення будинку набагато ефективніше, ніж точкове (однієї квартири). Варто прикласти максимум зусиль та умовити сусідів утеплитись спільно. Це вийде дешевше та можливо отримати пільговий кредит.

Leave a Reply