Як вибрати кульовий кран

Розламаний кульовий кран фото.

Вранішню каву перервав пронизливий жіночий крик. Розірвало ввідний кульовий кран. Просто переламало як суху тріску. На зображенні зверху він – “красавець”.

На зображенні нижче кран до та після поломки.

Кульовий кран до та після поломки.

Кульовий кран – трубопровідна арматура призначена для повного закриття або відкриття руху середовища, що транспортується. На російській мові – “шаровой кран”, на англійській – “ball valve”. “Кульовий” він тому що його поворотний робочий орган виконаний в формі сфери, найчастіше – кулі. По принципу під’єднання крани поділяются на муфтові та фланцеві. Для влаштування побутових систем опалення чи водопостачання в більшості використовуються муфтові кульові крани.

Чому так важливо правильно вибрати кульовий кран? Дуже важливо і особливо для ввідної арматури на якій дуже велика відповідальність. Якщо, наприклад в моєму випадку, тільки трохи залило кухню. Інцидент стався в вихідний день, поруч в будинком перекриваючий вентиль в зовнішньому колодязі, не було підняття грунтових вод та колодязь не був затоплений, по напрямку струменів з розірваного шарового крану не було електричних приладів. Але все може піти й не так! На момент поломки ввідного кульового крану хазяїв може не бути вдома, сусіди знизу тільки місяць назад зробили новий ремонт, поряд з краном може знаходитись електроприлад, той же бойлер чи рушникосушарка… Вихід кульового крану з ладу або його протікання може привести до дуже значних моральних та фінансових втрат.

Як вибрати якісний кульовий кран?

При придбанні кульового особливу увагу варто звернути на наступне:

  • місце придбання;
  • бренд;
  • ціна;
  • ознаки якості.

Місце придбання

Кульові крани реалізуються на ринках, в будівельних магазинах та в спеціалізованих фірмах. Якщо виконується комплексна закупка, то ми рекомендуємо купувати кульові крани саме в спеціалізованих фірмах. При купівлі товару продавець повинен заповнити та надати паспорт на арматуру, показати сертифікат відповідності. Спеціалізовані компанії, як правило, найбільш відповідально відносяться до вибору постачальників, так як для них це основний бізнес і вони дуже дорожать своїм авторитетом. Також на таких фірмах часто є вибір з декількох брендів і продавець може порекомендувати кульовий кран в залежності від призначення. Якщо на вводі в квартиру чи дім головне висока якість, то для поливу можна придбати вироби й подешевше, оскільки на них менша відповідальність. Також, при комплексній закупці в спеціалізованих фірмах на відміну від супермаркету можна торгуватися та отримати знижку.

Бренд

Традиційно, користуються високою популярністю німецькі, італійські кульові крани та інші європейського виробництва. Можна виділити такі бренди: VALTEC, GIACOMINI, ICMA, BUGATTI, RBM, DANFOSS. Варто зазначити, що арматура таких виробників може вироблятись як на європейських заводах, так і в Південно-Східній Азії. Однак, якщо це справді оригінальна продукція вироблена під контролем, то на якість це не впливає. Зараз багато европейських брендів розмістили свої виробництва кульових кранів в Китаї та інших країнах. Головне – оригінальність.
Більш дешевша турецька продукція. Вона за популярністю поступається європейській, хоча теж має хорошу якість. Широко поширені в Україні китайські кульові крани, особливо на ринках. Вони дешеві, але якість таких часто є невисокою і їх краще не брати для відповідальних задач.
Як визначити що кран не підробка під відомий бренд? Самий надійний спосіб зателефонувати до представництва бренду в Україні та запитати хто продає їх кульові крани. Часу це займе небагато, але ви будете впевнені, що купуєте оригінальний кульовий кран.

Ціна

Дешевий кульовий кран – залита квартира чи дім. Якісна продукція коштує не дешево. Але як визначити в яких межах може коливатись ціна муфтового кульового крана того чи іншого бренду? Це неважко. Потрібно просто зайти на сайт офіційного представника бренду чи зателефонувати напряму та взнати роздрібну ціну від виробника. Так от, якщо ціна у продавця нижча роздрібної виробника більш ніж на 10 відсотків, в оригінальності таких кранів є великі сумніви. Зазвичай, дистрибьютор виробника надає знижку торговим представникам в регіонах близько 25-40 відсотків. Але й їм потрібно заробити. Тому для роздрібних та дрібнооптових покупців представники зазвичай надають знижку на ціну від роздрібної виробника 5-10%. Більше тільки монтажникам або будівельно-монтажним організаціям, але то вже зовсім друга історія.

Показники якості

Недобросовісні виробники обманюють покупців кульових кранів:
використовуючи неякісні матеріали чи замінники;
занижуючи розмірні показники (товщину стінки);
видаючи неякісну продукцію за відомі бренди

Вага

Вага кульового крану повинна відповідати тій, яка вказана в паспорті на продукцію. Крани виробляються в латуні, а це достатньо важкий матеріал. В якості підробки використовують силумін, інші матеріали, які не тільки легші, а й менш міцні та небезпечні. Тому, муфтовий кульовий кран не повинен бути неправдоподібно легким. Порівнявши два крани одного типорозміру та з однаковими показниками краще придбати той, який важчий.

Магніт

Оскільки латунь не має магнітних властивостей, при піднесенні магніту до крана він не повинен притягуватися. Якщо притягується, значить в матеріалах виготовлення кульового крана присутня сталь. Сталь легко піддається корозії і такий виріб довго не прослужить. Його не потрібно купувати.

Маркування

На кульовий кран, як мінімум, повинні бути нанесені: бренд виробника, умовний нормативний тиск, діаметр, розмір приєднувальної різьби. Якщо в маркуванні цього немає є великі сумніви в оригінальності такого виробу й він, скоріш за все, є контрафактним. Відомі виробники часто також наносять дату виготовлення, знак відповідності стандартам, марку латуні. Маркування повинно бути чітким, добре видимим. Інакше, це говорить про зношеність форми, що недопустимо для оригінальної продукції.

Якість

При огляді кулі всередині крану на її поверхні не повинно бути подряпин. Куля повинна повертатись повністю, просвіт повинен бути прямим. При повертанні ручки не повинно відчуватись яких-бо люфтів. Для якісного приєднання муфтовий кран повинен мати не менше 5 витків різьби.

Leave a Reply