Запобіжний клапан для бойлера

Більшість власників накопичувальних бойлерів часто задаються питаннями, що стосуються запобіжних (захисних) клапанів, розташованих на вході. З їх допомогою нагрівач краще і довше служить, але без відповідного обслуговування може вийти з ладу. Що робити, якщо запобіжний клапан для бойлера тече? Як справлятися з несправностями. І навіщо він взагалі встановлюється?

Для чого потрібен клапан для бойлера?

Даний елемент водонагрівача покликаний забезпечити безпеку пристрою у разі перепадів тиску, що виникають в процесі експлуатації. Рідини при нагріванні мають властивість розширюватися. Якщо вода температура перевищить 80-90°, то її обсяги збільшаться до 3%. Таким чином, у класичному нагрівачі у 50 л необхідно кудись дівати 1,5 л води.

Клапан на водонагрівачі.

Основне завдання запобіжного клапана для бойлера – скидання зайвих обсягів гарячої води.

Як працює запобіжний клапан

Запобіжний клапан для водонагрівача коректніше було б назвати системою клапанів, так як їх в пристрої два.

Розташовані вони в латунному корпусі, який має вигляд перевернутої букви «Т» (дивіться фото). В нижній частині корпуса зворотний клапан, що запобігає відтік води з водонагрівача при зниженні тиску в системі. У перпендикулярному відгалуженні є інший клапан, який при перевищенні тиску випускає частину води через штуцер.

Запобіжний клапан для бойлера.

Механізм роботи наступний:

Поки тиск в бойлері менше ніж той, який у водопроводі (при заповненні або при відкритому крані), тарілчаста пластина зворотного клапана віджата потоком води. Як тільки тиск вирівнюється, пружина підтискає пластину до виступам корпусу, перекриваючи потік води.
При включені нагріву відбувається поступове збільшення температури води, а разом з нею зростає і тиск. Поки він не перевищує граничні норми, нічого не відбувається. При досягненні порогового рівня тиск стискає пружину запобіжного клапана і відкривається вихід до штуцера. Деяка частина води з бойлера стравлюється через штуцер. При зниженні тиску до нормального пружина замикає прохід, вода перестає стікати.

За принципом роботи зрозуміло, що вода з штуцера буде постійно підкапувати. Це відбувається при нагріванні води, при зниженні тиску у водопроводі. Якщо ви періодично бачите на штуцері воду, значить все працює нормально. Але злиту рідину треба відводити. Для цього на патрубок надягають трубку відповідного діаметру, обов’язково закріплюють її хомутом. Нормальний робочий тиск бойлера — від 6 Бар до 10 Бар. Без механічного кріплення трубку може зірвати, так що хомут підбираємо якісний, добре затягуємо. Виводять трубку в найближчий каналізаційний злив.

Ще один момент: трубка на штуцер потрібна прозора і бажано армована (так звана «ялинка»). Чому армована зрозуміло — з-за тиску, а прозора — для можливості контролю працездатності пристрою.

Конструкція

Різниця в представлених моделях в тому, що у моделі на фото зліва важіль, закріплений гвинтом. Це виключає можливість випадкового відкривання і повного скидання води.

Види клапанів.

Ще дві відмінності кидаються в очі. Це стрілка на корпусі, що позначає напрямок руху води, і напис, який показує на який тиск розраховано пристрій. Здавалося б незначні деталі. Але якщо з напрямком руху води розібратися можна подивитися в яку сторону розгорнуто тарілчастий клапан), то з номіналом складніше. Як відрізнити, наприклад, на 6 Бар він або на 10 Бар? Тільки перевірками. А як будуть відрізняти їх продавці? Аж ніяк. По коробках. А якщо поклали не в ту коробку? Загалом, без маркування на корпусі клапан краще не брати. Зазвичай це найдешевші з китайських зразків, але різниця в ціні не настільки велика, щоб варто було ризикувати.

Також зверніть увагу на форму штуцера для скидання води. У моделі зліва штуцер довгий, має нелінійну форму. На нього досить легко налізе шланг і довжини вистачить щоб встановити хомут. Форма штуцера у моделі праворуч інша — з розширенням до кінця, але, що важливіше, штуцер короткий. На нього шланг натягнути ще можна, але от хомут під питанням. Хіба що дротом обжати…

Також є запобіжні клапана без прапорця примусового скидання тиску

Модель праворуч — найгірший з варіантів. Ніяких позначень, примусового скидання або обслуговування. Це зазвичай найдешевші їх наявних, але це — єдина їх перевага.

Клапани бойлера без примусового скидання тиску.

Принцип роботи

Теплоносій, циркулюючи в приладі, тисне на спеціальну пружину. Під вагою тиску – вона стискається і випускає надлишки теплоносія з системи за допомогою спеціального патрубка. Коли тиск йде на спад, клапан закривається.

Принцип роботи запобіжного клапана для бойлера.

Запобіжний клапан для бойлера встановлюється завжди, так як тільки він може забезпечити безпечне функціонування пристрою.

Такий клапан також називається зворотним завдяки функції захисту від витікання води під час екстрених ситуацій. Тому можна не переживати про те, що нагрівальний елемент вийде з експлуатації, коли холодне водопостачання буде відключено. Він не пересохне, не згорить.

Особливості функціонування

Капає з клапана бойлера. Що робити?

Якщо з запобіжного клапана для бойлера капає або тече, необхідно розуміти, чому це відбувається і як вирішити цю проблему без шкоди для водонагрівача.

Якщо капає при нагріванні води — нічого страшного, так як вода розширюється при нагріванні і утворюється зайва рідина, яка сприяє скиданню зайвих бар.

Коли безупинно тече або без нагріву, то:

  • в системі ГВП занадто високий тиск;
  • запобіжний клапан зламався і вимагає заміни.

У другому випадку необхідно прилаштувати шланг до спускного вивідному патрубку, щоб злити воду. При цьому не можна занурювати нижній кінець шланга в рідину. При сильному протікання, потрібно перевірити клапан за допомогою манометра. Якщо тиск води перевищує 3 атм, треба встановити регулятор, який знизить тиск. Виконати цю процедуру може тільки фахівець, так як потрібно наявність навичок і досвіду.

Саме вірне рішення при виникненні несправностей водонагрівачів – виклик майстра, який швидко і легко усуне проблеми, зможе безпомилково відшукати корінь всіх неприємностей.

Куди ставити запобіжний клапан для бойлера?

Щоб котел працював без проблем, встановлення запобіжного клапана – необхідність. Багато виробників комплектують водонагрівачі фірмовими клапанами. У разі якщо його немає, необхідно купити. Вибирати треба, виходячи з допустимого тиску. Ця інформація вказується в інструкції. Монтаж виконується, як з використанням перехідників, так і без них. Доведеться слідувати певним правилам.

Елемент обов’язково ставиться на трубі, яка подає воду у бойлер, на місці, де вона потрапляє в ємність. Правильне розміщення клапана – між запірним краном і ємністю. Коли різьба відповідає, то він накручується на патрубок ємності, а потім на нього накручується кран. Монтаж елемента здійснюється виключно з урахуванням напрямку стрілок. Кожне з’єднання обробляється герметиком. Різьба затягується щільно, щоб уникнути протікання у майбутньому. Але занадто затягувати не варто, так як можна зірвати різьбу або пошкодити корпус клапана.

Встановлення запобіжного клапана для бойлера не завжди проходить за одним алгоритмом, так як водонагрівачі відрізняються один від одного, як і клапани. Багато модифікацій оснащені регулятором спрацювання. Вони реагують на рівень тиску. Регулюються за принципом ослаблення/підтягування притискної пружини. Потрібно розуміти, що всі системи і механізми регулюються в процесі виробництва, і не варто приймати самостійні спроби відрегулювати.

Як злити воду через клапан?

Зазвичай вода зливається при діагностиці поломок. Однак існують і інші ситуації, коли ця процедура необхідна.

Дачні бойлери

В кінці дачного сезону зливати воду необхідно, щоб уникнути замерзання. Ігнорування умови призведе до розриву бойлера в зимовий період.

Аварія

В даному випадку потрібно звільнити ємність бойлера від води, щоб усунути несправності у водопровідній системі.

Деякі установки не розраховані на тривале простоювання без води. Ця інформація вказується в інструкції по експлуатації. В даному випадку на виручку приходить пляшкова вода.

Використовуючи запобіжний клапан, злив води здійснюється більш розмірено і безпечно. Щоб звільнити ємність треба виконати ряд маніпуляцій.

Пристрій нагріву перебуває під певним рівнем тиску, тому необхідно перекрити запірний елемент впуску холодної води. Далі слід постаратися максимально випустити воду через кран.
Після того, як вода повністю піде, краник перекривається. На клапані є важіль. Злив почнеться відразу ж після потрапляння повітря в бак. Якщо водонагрівач оснащений пробкою – її необхідно вийняти. Якщо технічного отвору немає – відкривається додатковий краник для виведення води. Він розташовується на патрубку.
Повітряні маси потрапляють всередину, і вода зливається через отвір на запобіжному клапані.

Злив бойлера – процес довгий, але не вимагає великих зусиль і спеціальних навичок. Водонагрівач на 50-80 літрів спорожніє, приблизно, через 1,5 – 2 години. У разі, якщо в клапані є накопичення мулу, то злив води буде тривати від 3 до 4 ч.

Leave a Reply