Дров’яний котел опалення

Дров'яний котел тривалого горіння
Дров’яний котел тривалого горіння

Таке паливо, як дрова, ще з давнини для людини є прекрасним засобом, яким можна опалити власне житло. З розвитком технологій дрова поступилися своє місце іншим видам палива. Але навіть зараз дров’яної котел опалення прекрасно виконує свої функції і підтримує тих, у кого немає можливості користуватися магістральним газом і електрикою для обігріву будинку.

 

Як працює котел на дровах

Перш за все, відзначимо, що дров’яні котли виступають поліпшеним аналогом таких древніх опалювальних пристроїв, як дров’яна грубка. І принцип роботи дров’яного котла опалення дуже простий.

В топку завантажуються дрова – вони віддають свою теплову енергію спеціальному теплообміннику, який вбудований в котел. До приладу приєднані труби, які подають гарячу воду в загальну систему опалення. Сюди входять радіатори, труби і розширювальний бак. Крім нагрівання носія тепла, і котел, і димар також віддають тепло. Але тільки в те приміщення, де вони розташовуються.

Дим, який з’являється внаслідок згоряння дров, буде відводитися через димохід, а сажа – осідати на димарі. Якщо сажі буде дуже багато, то це посприяє зменшенню тяги і ризику того, що вона зможе спалахнути.

Щоб очищати димохідні канали, існують спеціальні отвори, які закриваються заслінками. Очищення каналів здійснюється спеціальними щітками.

Варто зауважити, що на сьогоднішній день до палива додають спеціальні речовини, які при горінні можуть в якійсь мірі сприяти очищенню внутрішньої частини димоходу.

Паливо, яке використовує котел опалення на дровах, – тобто, дрова, виготовляють з тих порід дерева, які ростуть у даній місцевості. У цьому випадку використання такого палива буде економічно вигідним.

Сфера застосування дров’яних котлів

Використання дров’яних котлів досить поширене в селах, які знаходяться далеко від проходять газових магістралей. А використання електрики для опалення будинку – нестабільно і невигідно. Крім цього, котли на дровах досить поширені серед дачників. Вони знаходяться на своїх ділянках нетривалий час, до того ж, дуже часто опалення на дровах використовується в лазнях і домашніх саунах.

Варто зауважити, що зазвичай саморобні котли опалення на дровах мають не дуже велику потужність. Однак цієї потужності цілком достатньо, щоб створити комфортні умови для проживання в невеликому заміському будинку або дачі. Звичайно, використовувати дров’яні котли для промислового опалення – вельми недоцільно.

Переваги і недоліки дров’яного опалення

Дров’яні котли опалення мають і переваги, і недоліки. Серед їхніх плюсів варто відзначити декілька:

 • Незалежність від наявності електричної енергії. У такому випадку, користувачеві зовсім не страшні перепади напруги в електромережі, а також – повне відключення електричної енергії.
 • Екологічність. Такий спосіб отримання теплової енергії, який використовують дров’яні котли, є екологічним. Деревина – це екологічно чистий продукт. Тому в результаті горіння цього матеріалу не з’являється ніяких шкідливих відходів для людини і навколишнього середовища. Звичайно, екологічність вважається без вуглекислого газу, а адже саме їм можна отруїтися, якщо не дотримуватися правил безпеки.
 • Сировина є доступною. Для тих, хто живе недалеко від лісових масивів, дрова – це безкоштовне і доступне сировину для того щоб добре опалити свій будинок. Крім цього, замість дров можна спалювати в котлі тверді побутові відходи, що мають органічне походження.
 • Устаткування має відносно низьку вартість. До того ж, якщо брати до уваги саморобний дров’яної котел опалення, економія підвищується в кілька разів.
 • І установка, і експлуатація обладнання – прості.

Дров’яне опалення має і кілька недоліків:

 • Маючи дров’яне опалення як основне, ви не зможете надовго відлучатися з дому, адже дров’яної котел вимагає постійної присутності людини. Звичайно, в даний час це компенсується досконалої автоматичною системою, проте даний недолік все-таки має місце.
 • І фабричні, і саморобні дров’яні котли опалення мають досить велику вагу. Робляться такі пристрої, в основному, з такого матеріалу, як чавун. Але, з іншого боку, чавун – матеріал, що відрізняється довговічністю.
 • Досить велика витрата дров через те, що дерево – це матеріал, який виділяє достатньо мало енергії при горінні.
 • Немає автоматичного режиму підтримки бажаної температури в приміщеннях.
 • Коефіцієнт корисної дії поступається традиційним способам опалення. Тут він становить приблизно 80 відсотків.
 • Котли є досить габаритними. Це обумовлено тим, що деревина має досить низьку калорійність. І щоб на виході була необхідна температура носія тепла, потрібно буде за один раз спалити досить багато дров.
Сучасні піролізні твердопаливні котли
Сучасні піролізні твердопаливні котли

Всі ці недоліки самі по собі є досить суттєвими. Але ми не врахували ще необхідність заготовлювати дрова. Так, робота з таким пристроєм, як дров’яної котел опалення своїми руками, – це тяжка ручна праця. Дрова потрібно не тільки колоти, звичайно, якщо ви не будете купувати їх. Їх ще потрібно десь зберігати, а потім постійно заносити в приміщення з котлом, так як однієї порції вистачить приблизно на 2-3 години.

Сучасні котли на дровах

Сучасні котли опалення на дровах – це вже практично досконалі пристрої. Адже з розвитком технологій і прилади для опалення зазнали свої зміни. Так, сьогодні можна зустріти наступні моделі:

 • Піролізні котли.
 • Пелетні котли.
 • Каміни, що використовують водяне опалення.

Піролізні котли спалюють для отримання теплової енергії не тільки дрова, а й газ, який при цьому виділяється. Пелетні функціонують на спеціальних гранулах, які представляють собою відходи лісопереробної промисловості. А що стосується камінів, то їх використовують, в основному, для естетичних цілей.

Коментарі 2

Leave a Reply