Якщо падає тиск в системі опалення: причини та способи усунення

Манометр системи опалення
Манометр системи опалення

Опалювальні системи будинків не можуть здійснювати свою роботу нормально, якщо не достатньо тиску теплоносія.

До того ж такі перепади можуть зробити негативний вплив і на інше обладнання. Якщо ви виявили якісь відхилення, то не можна зволікати, потрібно терміново вжити заходів, які усунуть неполадки.

Багато хто задається питанням, яке звучало ще в школі на перших уроках фізики, який рівень тиску в опалювальній системі відповідає її нормальному стану і повноцінному функціонуванню?

Для того щоб відповісти на це питання необхідно заглибитися у вивчення даного матеріалу і вивчити все, що стосується цього питання. Приміром, який тиск називається динамічним, а який статичним?

 

Види тиску в закритій системі опалення. Нормальний тиск.

Тиск діляться на три основних види:

  1. Статичне – визначає силу, з якою теплоносій тисне на систему, причому перший повинен знаходитися в стані спокою.
  2. Динамічне – сила, з якою теплоносій тисне на внутрішню конструкцію системи опалення при його русі по трубах і елементам.
  3. Максимальний робочий – сила гранично допустимого тиску, яку може витримати конструкція вашої системи опалення. Перевищення цієї межі неприпустимо і може викликати пошкодження котла, радіаторів, насосів, трубопровідної арматури.

Запам’ятайте, що перепади показників тиску обумовлюються різницею в зонах обробки, тобто в тому місці, в якому відбувається всмоктування теплоносія, а також у зоні, до якої створюється його нагнітання, тобто в зоні подачі.

Схеми монтажу систем опалення не завжди бувають простими, в основному вони мають досить таки складні конструкції.

Давай ті знову повернемося до питання про те, яке все-таки тиск прийнято вважати нормальним? Приміром, для робочої системи опалювання рівень нормального тиску не повинен перевищувати приблизно дві атмосфери.

Якщо на показнику відображено що тиск досяг трьох атмосфер, то в такому випадку ситуація вважається критичною і необхідно терміново вживати відповідні заходи. Бо може статися розгерметизація в цілому, що призведе до поломок інших елементів.
У той момент, коли теплоносій закачується в опалювальну систему його тиск не повинен перевищувати півтори атмосфери, тобто бути самим мінімальним. Так уже влаштована фізика, що в той момент, коли система буде прогріватися, теплоносій стане збільшуватися у своїх розмірах, тиск збыльшиться до робочого.

Робочий тиск в системі опалення підтримується за допомогою розширювальних баків, з їх допомогою компенсується об’єм теплоносія, який збільшується через нагрівання.

Такі баки починають свою роботу в той момент, коли тиск досягає рівня рівного двом атмосферам.

У такому випадку починається робота розширювальних баків, які утримують необхідний рівень тиску за рахунок того, що теплоносій має надлишки.

Увага: Якщо трапилося, так що ємність, яка була встановлена, в опалювальний бак виявилася недостатнім по об’єму, то тиск у всій системі може досягти своєї критичної позначки в три атмосфери.

Тоді для порятунку ситуації, що склалася в роботу вступає запобіжний клапан, його робота полягає як раз таки в тому, щоб виводити надлишки з усієї опалювальної системи. Тим самим за рахунок даного клапана можна уникнути серйозних наслідків.

Чому відбуваються перепади тиску? Різкий стрибок може відбутися в тому випадку, якщо стався якийсь збій в роботі котла або ж з’явилася витік в опалювальному приладі або трубопроводі.

 

Пошук місць витоку теплоносія і способи усунення

Щоб знову нормалізувати роботу системи необхідно буде знайти місце, в якому відбувається витік, тобто знайти місцезнаходження неполадки.

Для цього потрібно здійснити ретельну перевірку на герметичність всіх опалювальних труб, а також звернути увагу на те, як виконано монтаж, швидше за все проблема криється в неякісній роботі з’єднань.

Якщо під трубами виявляються невеликі калюжки, в такому випадку потрібно негайно реагувати на проблему і постаратися знайти поломку якнайшвидше.

Але в цьому є і плюси, оскільки якщо ви помітите подібну калюжку, відразу стане зрозуміло, в якому саме місці система дає збій, тому одразу ж зверніть на це свою увагу.

Важливо розуміти: Для того щоб випередити появу корозії в опалювальних системах необхідно періодично проводити ретельний огляд з’єднань радіаторів на виявлення слідів відхиленні від норми. Приміром, іржаві патьоки відразу дадуть вам зрозуміти, що потрібно відреагувати на них відповідним чином, не чекати поки вся система дасть збій.

У тому випадку якщо тиск системи продовжує досі падати, а розводка труб заважає почати які-небудь дії, то в такому випадку виявити в якому місці відбувається витік буде складно, але хто сказав що неможливо?

На це просто потрібно трохи більше часу. У такій ситуації краще всього скористатися допомогою висококваліфікованих фахівців, тому що вони мають необхідним для пошуку витоку обладнанням.

Пам’ятайте: Не можна зливати всю воду повністю, якщо у вас склалася така ситуація, для цього в опалювальну систему вбудований зливний кран. Після того як певний рівень води буде злитий, в систему закачується повітря, за допомогою такого приладу як компресор.

Також до того як почати роботу від усієї системи відсікаються котел і радіатори. Тому коли повітря буде надходити назовні під тиском, він буде свистіти, таким чином, і буде виявлено місце витоку в системі.

Після того як місце витоку знайдено, необхідно здійснити наступний ремонт:

  • Той шматок труби, в якому утворилася тріщина, замінюється новим матеріалом.
  • Ослаблене з’єднання приводиться в норму.
  • Для підмотки використовується ущільнювальна стрічка.
  • Пошкоджений вузол замінюється новою справною деталлю.

Якщо після не виявлені втрати тиску, то необхідно перевірити роботу котельного обладнання.

 

Тестування і діагностика котла

Якщо справа все-таки в несправності котла то цим повинен займатися фахівець відповідного профілю, який знає свою роботу і може без праці усунути поломку або витік.

Якщо падіння тиску відбувається поступово, але в теж час дуже повільно, то слід через якісь проміжки часу здійснювати підживлення системи в цілому.

Така ситуація може статися в тому випадку якщо в теплообміннику котла з’явилася мікротріщина – це вже говорить про те що швидше за все обладнання має заводський брак.

 

Адаптаційний період після першого запуску вашого опалення

Не забувайте про те, що як тільки система опалення починає свою роботу, то періодично протягом кількох

Манометри в системі опалення
Система з встановленими манометрами

днів буде падати тиск і це абсолютно нормальна ситуація, тому не варто хвилюватися і піднімати паніку.

Таке явище відбувається через те, що в теплоносії знаходиться розчинене повітря, яке і виводиться поступово для чого потрібний час.

В крайньому випадку, його можна вивести власноруч, якщо залишити без повітря радіатори. Але не варто вдаватися до цього, тому що повітря може вийти з системи і своїм природним шляхом, головне не забувати при цьому підживлювати системи на перших порах, для того щоб тиск не відходило занадто сильно від норми.

У тому випадку якщо опалювальна система здійснює свою роботу вже більше місяця, а тиск продовжує падати значить, це говорить про неполадку, яку необхідно терміново усунути, оскільки можливе на заводі де був проведений розширювальний бак, просто неправильно розрахували його обсяги.

До речі: Саме тому автоматично спрацьовує запобіжний клапан і відбувається скидання води. Після того як теплоносій остигає, відбувається падіння тиску.

Якщо ж розширювальний бак у своїх обсягах повністю відповідає параметрам всієї системи в цілому, тоді необхідно шукати причину падіння тиску в іншому місці, наприклад в розгерметизації мережі.

Після того як місце витоку буде знайдено та ліквідовано, система прийде в свій нормальний стан, і більше не буде відчувати проблем з втратою напору.

Leave a Reply