Запобіжний клапан, розширювальний бак – безпека системи опалення

Запобіжний клапан для системи опалення
Запобіжний клапан для системи опалення

Система водяного опалення включає в себе кілька груп елементів. Причому деяким з них не надають особливого значення. Взяти, наприклад, групу безпеки, що складається з запобіжного клапана системи опалення, розповітрювача та розширювального бачка. Може здатися, що  елементи грають не найголовнішу роль. Але без них не обійтися. Не дарма ж їх віднесли до групи безпеки, а значить, їх вибору і правильному монтажу потрібно приділити особливу увагу.

Розглянемо кожен прилад окремо і з’ясуємо, для чого він потрібен, і які функції на нього покладені.

Запобіжний клапан

Назва приладу говорить сама за себе. Основна його функція – це скидання непередбачених навантажень, які можуть виникнути при тих чи інших обставинах. Плюс додатково регулювання потоку теплоносія.

До речі, встановлювати його можна на будь-якій ділянці трубопроводу. При цьому важливо не місце, а зручність обслуговування, якщо така необхідність раптом виникне.

Види запобіжних клапанів

 • Найпростіший варіант – це муфтові запобіжники з латуні. Конструкція їх проста – з двох сторін нарізане різьблення, а клапан являє собою підпружинений шток з прокладкою з EPDM. Це прямоточная модель, клапан якої відкривається під тиском потоку теплоносія. Зворотний тиск перекриває магістраль. Це один з найдешевших приладів, але служить він дуже довго, що перевірено часом.
 • Є ще один латунний варіант, але з більш складною конструкцією, де труби підключаються в перпендикулярних площинах. Тут використовується шток і пружина з нержавіючої сталі. Встановлюють його безпосередньо після циркуляційного насоса. Принцип дії такого пристрою досить простий. Тиск теплоносія здавлює пружину, яка починає тиснути на шток. Той відкриває канал, через який теплоносій видавлюється назовні з системи, рятуючи її від розривів труб та інших елементів. До речі, максимальна температура, яку може витримувати клапан, становить 120С.
 • Існує велика кількість різновидів зворотних клапанів, які також входять до групи запобіжних. Їх основна функція – не дати здійснитися протитечії теплоносія, якщо в системі раптом падає тиск.

Є кілька основних видів – дискові, кульові, Прапорцевим та інші. Але всі вони діляться на підпружинені і безпружинні. З першими все зрозуміло – там основний упор робиться на силу протидії пружини. Другий вид – це коли повернення запірного елемента відбувається під дією власної маси.

 • Триходові клапани. Цей вид запірної арматури встановлюється в опалювальні системи, де передбачені низькотемпературні контури. Приміром, коли в схемі є конденсаційний котел. В даний час виробники випускають такий вид клапанів з ручним перемиканням або з електричним. У другому випадку необхідно підключати прилад до мережі змінного струму напругою 220 вольт.

Триходові клапани

Давайте докладніше зупинимося на триходових клапанах, тому що споживачі рідко з ними стикаються, і багатьом вони просто невідомі. У їх конструкції три отвори – два вихідних і один вхідний. Потік теплоносія регулюється заслінкою, яка може бути у вигляді штока або кулі. Обертальний рух перерозподіляє потік рухомої рідини.

Ми вже згадували про конденсаційні котли, але триходові клапани використовуються не тільки в цих системах. Дуже часто їх застосовують, коли від одного нагрівального котла працюють різні системи опалення. Приміром, «теплі підлоги» і звичайні радіатори. Зрозуміло, що для теплої підлоги не потрібно нагрівати теплоносій до дуже високої температури. Але що робити, якщо котел один, і гріє він гарячу воду до стандартної для всієї системи температури?

У цьому випадку триходовий клапан виконує відразу кілька функцій:

 • По-перше, він поділяє ділянки.
 • По-друге, розмежовує щільність потоку по гілках.
 • По-третє, з його допомогою відбувається змішування теплоносія з магістралі подачі і обратки, до того як останній буде поданий в систему опалення «тепла підлога». Тобто в підлогове опалення вода буде надходити з більш низькою температурою, ніж на радіатори.

Кілька рекомендацій. Беріть модель з сервоприводом. Це позбавить вас від необхідності постійного контролю над температурою теплоносія. Подібний пристрій є автоматичним і працює від датчика, вмонтованого в низькотемпературний контур. Зміна температури тягне за собою спрацьовування запірного пристрою, який відкриває або закриває подачу води з зворотної магістралі. Так що все просто.

І останнє. Сервопривод може входити в комплектацію клапана або продаватися в якості окремого елемента. А самі клапани виготовляють із сталі, чавуну або латуні. Останні використовуються в системах опалення житлових приміщень.

Розширювальний бачок

Для початку давайте з’ясуємо, що це таке. Це невелика ємність, яка вмонтована в систему опалення. Якщо вона закрита, то  розділена гумовою перегородко чи має вмонтовану мембрану та заповнена повітрям. Вона призначена для того, щоб скинути тиск теплоносія, коли відбуватиметься його

Розширювальний бак в системі опалення
Розширювальний бак в системі опалення

розширення при нагріванні.

Існує дві основні системи, які безпосередньо пов’язані з розширювальним баком – відкрита і закрита. Відкрита система використовується, якщо теплоносій в опаленні циркулює природним шляхом. Тобто відбувається безпосередній контакт гарячої води з повітрям. Точка контакту і є розширювальний бачок.

У цьому випадку розширювальний резервуар виконує відразу дві функції:

 1. Приховує розширюється обсяг нагрітого теплоносія.
 2. Дозволяє видаляти повітря, який накопичується в системі опалення. Ось чому у відкритій схемі всі магістралі робляться під невеликим кутом.

Закрита система відрізняється повною герметизацією з’єднань. Бачок в цьому випадку – не виняток. Він працює за прямим призначенням, тобто вміщує в себе надлишковий обсяг гарячої води. А що буде, якщо межа міцності бака на тиск раптом перевищить максимальний? Система із закритої стане відкритою, тобто десь відбудеться розрив. Це може бути труба або той же бак.

Обидві конструкції мають дуже серйозні відмінності. Приміром, розширювальний бак у відкритій системі опалення – це ємність з кришкою. Але остання відіграє роль прикриття від сміття і жодним чином не забезпечує герметизацію. До того ж така конструкція не рятує від випаровування теплоносія, тому його періодично додають. Закритий варіант – це герметична ємність, всередині якої розміщена мембрана. Саме вона створює бар’єр, який не пропускає кисень в систему опалення приватного будинку.

Як бачите, підбір розширювального бака не так складний, як може здатися на перший погляд. Тут важливо враховувати тип системи опалення та обсяг теплоносія. Адже вважається, що обсяг розширювального бачка повинен бути близько 10% від загального обсягу теплоносія.

Де встановлювати розширювальний бак

Де встановлювати розширювальний бак
Де встановлювати розширювальний бак

Це не найскладніше питання, але все-таки деякі нюанси в ньому є. Якщо у вашому будинку споруджена відкрита система опалення з природною циркуляцією теплоносія, то розширювальний бачок встановлюється вище всіх інших елементів опалення.

У закритій системі бак можна розташовувати на ділянці, де вмонтований циркуляційний насос. Тим самим вирішується питання ламінарного показника тиску, оскільки саме на цій ділянці він найбільший. Але у випадку з виведенням повітря цей бачок ролі не грає. Та й в закритій системі це неважливо. Але якщо проблеми все-таки виникають, їх можна вирішити, встановивши крани Маєвського на радіатори.

Корисні поради

 • Уже не раз говорилося, що обсяг розширювального бачка повинен бути рівний 1/10 обсягу теплоносія. Звичайно, іноді точно визначити останній показник складно, тому проводиться приблизний розрахунок, до якого додається кілька відсотків на запас.
 • У закритих бачках вже є невеликий тиск, що створюється в заводських умовах. Воно дорівнює 1,5 кг / см2. Тиск в системі опалення доходить до двох атмосфер (кг / см2). Збільшити тиск в баку можна, накачавши в нього повітря через спеціальний ніпель, який присутній в конструкції бачка.
 • У продажу сьогодні можна зустріти бачки різного забарвлення. Червоні призначені для опалення, а сині для водопроводу, білі для систем з півщенними температурами (наприклад, геліосистем)
 • Установка розширювального бака в системі опалення проводиться таким чином, щоб теплоносій надходив у нього зверху. Тим самим можна уникнути попадання повітря в систему трубопроводів.
 • Якщо встановлений запобіжний клапан спрацьовує дуже часто, то з обсягом бака ви помилилися в меншу сторону. Але не варто відразу ж його демонтувати і міняти на новий більшого об’єму. Варто просто поруч встановити ще один менших габаритів.
 • У сучасних газових котлах, особливо настінного виконання, вже є в комплекті розширювальні бачки. Тому, перед тим як купувати останній, переконайтеся в його наявності або відсутності.

Ще одне питання, яке часто звучить на будівельних форумах, стосується виготовлення розширювальних бачків своїми руками. Жодних заперечень з цього приводу немає. Важливо лише правильно дотримати параметри резервуара. Але запам’ятайте, що саморобні ємності можна встановлювати тільки у відкриту систему опалення. Виготовляти їх можна з металевих листів або пластмасових ємностей з товстими стінками. Головне – ніяких протікань в місцях стиків.

Розширювальний бачок закипів

Це вже серйозна справа. Таке іноді трапляється, якщо монтажем опалювальної системи займаються дилетанти.

Причини дві:

 1. Неправильно підібраний діаметр труби основної магістралі. Він повинен бути не менше 32 міліметрів. Оптимально, якщо радіатори врізаються без розриву магістралі, а під’єднуються паралельно їй.
 2. Якщо відсутній ухил гілок. Зазвичай після котла встановлюється так званий розгінний колектор. Від нього вгору піднімається вертикальний стояк, на якому встановлюється розширювальний бачок. Всі інші магістралі прокладаються під невеликим кутом. Якщо щось порушити, бачок обов’язково закипить.

Що робити, якщо ця проблема виникла, а переробку проводити занадто витратно або не хочеться? Варіант один – встановити циркуляційний насос на зворотну магістраль близько котла. Він прекрасно себе буде почувати і у відкритій опалювальній системі.

Висновок по темі

Як бачите, група безпеки – це необхідні елементи, які безпосередньо впливають не тільки на експлуатацію опалення, але і на показник ефективності. Виключіть один з них, і у вас з’явиться короб проблем, які вирішити іншими шляхами неможливо. А якщо можливо, то дуже дорого.

Leave a Reply