Колектор для опалення

Налагоджена робота системи опалення, подача теплоносія на контур в потрібній кількості і з потрібною температурою одне з головних завдань. Воно вирішується ще на етапі проектування. Ключовий елемент системи розподілу – колектор для опалення.

Колектори Giacomini.

Технологія колекторного розподілу тепла, в зв’язку з високими вимогами до надійності, економічності, зручності в обслуговуванні, є найбільш перспективною та встановлюваною на сьогоднішній день. Саме колекторам для системи опалення присвячена ця стаття.

Що таке розподільчий колектор для опалення? Призначення

Розподільчий колектор опалення – це металева гребінка обладнана виводами, призначеними для підключення до неї всіх опалювальних приладів будинку, з метою регулювання обсягу та температури теплоносія. Останнім часом на ринку з’явились також пластикові коллектори. Колектор централізовано контролює всі опалювальні процеси в кожній окремій зоні житлового простору. Розподільчий колектор може розподіляти теплоносій в контури «теплої підлоги» , на радіатори та конвектори.

Конструкція та види опалювальних колекторів

Колектор опалення складається з двох основних частин – балка подачі та зворотня балка. Мають вигляд труби з поперечними отворами. Осьові отвори призначені для підведення / відведення ттеплоносія з / до теплогенератора. Поперечні отвори для подачі та обратки на контури. Колекторні балки об’єднані в один блок за допомогою кронштейну кріплення. При чому у одних виробників балка подачі зверху, зворотня знизу, а в інших навпаки.  Дія першої направлена на безпосередній контроль подачі гарячої води до всіх діючих контурам, які в разі потреби можна повністю перекрити спеціальними клапанами. Зворотній розподільчий колектор необхідний для пропорційного обігріву кожної кімнати, що досягається шляхом збалансування рівня витрати в кожній гілці. У великих приватних будинках чи в багатополверхових , де є два і більше поверхи, окремі розподільчі колектори встановлюються на кожен з них. Колекторна система дуже зручна, адже вона дозволяє регулювати температуру на кожному поверсі і в кожому контурі . В разі будь-яких ремонтних робіт досить просто відключити необхідний контур, зберігши роботу опалення в усьому іншому будинку.

Якихось кардинальних варіацій подібного обладнання немає. Основні відмінності:

 • матеріал з якого виготовлений колектор
  Колектори бувають з вуглецевої сталі, нержавійки, латуні, міді. Обладнання з вуглецової сталі найбільш дешеве і зазвичай такі колектори роблять своїми руками. Виробники опалювального обладнанання в основному пропонують прилади з нержавійки або латуні. Недавно на ринку з’явились колектори з поліпропілену.
 • кількость контурів
  Кількість контурів варіюється від 2 до 12 штук. Колектори випускаються цільними і збірними. Елементами збірного розподільчого колектора для опалення є модулі на1, 2 та 3 виходи з яких вже збирається гребінка потрібної довжини.
  Елементи модульного колектора опалення.
 • оснащення допоміжними пристроями.
  Найпростіший варіант розподільного колектора опалення являє собою залізну трубку з певною кількістю відгалужень і двома сполучними отворами з боків. Що стосується більш складних моделей, то вони можуть бути обладнані такими додатковими пристроями:

  • датчики , які здійснюють облік рівня температури і витрати;
  • блоками контролю подачі теплоносія;
  • автоматичними термостатами , головним завданням яких зберігати тиск системи в межах норми, а в разі перевищення максимально допустимих значень автоматично зменшувати його;
  • електронними клапанами та змішувачами, чия робота спрямована на підтримку заздалегідь запрограмованої температури;
  • автоматичні розповітрювачі;
  • клапани для зливу води.

Як вибрати

При виборі розподільчого колектора опалення головний чинник це кількість контурів. Рекомендується вибрати колектор з запасом на 1-2 контури. Подалі, якщо система буде розшируватись, достатньо просто під’єднати труби до запасних контурів.
Нержавіючий, латунний чи пластиковий? Перші два варіанти більш популярні оскілький метал більш міцний та витримує вищу температуру.
Володарю будинку потрібно вирішити які додаткові пристрої будуть встановлені на колектор. Мінімально це запірні вентилі. Максимально вентилі з сервоприводами, які будуть керуватись програмно від головного контроллера через смартфон. Варіант гнучкий, але і дорогий.

Який вибрати колектор для опалення? Важливо також порадитись зі своїм інсталятором – зазвичай в нього вже є досвід експлуатації.

Монтаж

Монтаж колекторної системи досить складний, вимагає певного часу і фінансових можливостей, особливо якщо підключення буде проводитися до системи « тепла підлога ». Все це може привнести певний дискомфорт, якщо будинок вже облаштований, а не знаходиться на етапі будівництва. Якщо ж перераховані вище моменти не є для вас першорядними, і ви готові з ними змиритися, можна приступити до безпосереднього вибору розподільного колектора опалення та його встановлення.
Для розміщення колекторів призначені специальні колекторні шафи. Вони бувають внутрішні (ШКВ) та зовнішні (ШКЗ). Внутрішні шафи монтуються в ніші чи за гіпсокартоном. Вони розміщуються урівень зі стіною Зовнішні накладаються на стіну і виступають від неї приблизно на 110-120 мм (стандартна глибина колекторної шафи). Довжина шаф буває різна і побрібно співзіставляти довжину колектора та шафи перед придбанням.
Для кріплення колектора всередині шафи є спеціальні планки.

Клектор для опалення змонтований в шафі.

Переваги та недоліки колекторної системи опалення

Наявність колектора для опалення надає багато переваг, хоча є і недоліки. Перерахуємо основні з них.

Переваги

 1. Гнучкість – можливо налаштувати кожен контур, як потрібно володарю.
 2. Економічність – опалення тільки потрібних кімнат.
 3. Комфорт – підтримання комфортної температури в потрібних приміщеннях.
 4. Зручність – з колектором опалення зручно обслуговувати систему, легко перекрити подачу теплоносія на проблемний контур.
 5. Інноваційність – опалення з колектором є найбільш іноваційним та перспективним, оскільки дозволяє повністю контролювати систему опалення та керувати нею.

Недоліки

 1. Висока ціна – колектори виготовляють з міцної сталі, латуні вартість яких в рази вище, ніж у простих труб. Для комплектації необхідна високоякісна запірна арматура. Чим більше контурів, тим, більша кількість необхідної запірної арматури.
 2. Електрозалежність – колекторна система опалення працює тільки з циркуляційним насосом. А це додаткові витрати на електрику та залежність від наявності напруги. Рекомендується для таких систем придбати побутовий дизельгенератор чи акумулятори з джерелом безперебійного електроживлення.
 • Складність – кількість використовуваних труб, запірної арматури виростає в рази з такою системою опалення. Та й монтаж зажадає і сил, і коштів. Іноді незручність монтажних робіт призводить до того, що процес затягується на кілька місяців.

Відео колектора теплої підлоги GIACOMINI

Підсумок
Колекторна система опалення є найдорожчою з усіх відомих. Але при цьому вона і найнадійніша, і найефективніша. І якщо стоїть вибір, яку систему опалення вибрати, то всі фахівці в один голос рекомендують саме її.

Leave a Reply