Конденсаційні котли

Конденсаційний котел
Конденсаційний котел

Газовий котел може по праву вважатися серцем всієї опалювальної системи. Конденсаційні котли виділяються більш новою і вдосконаленою конструкцією. Завдяки їм опалення стало ще більш ефективним і економічним.

Для того щоб зрозуміти, наскільки вигідніше придбати конденсаційний котел, необхідно порівняти його характеристики і параметри з традиційним газовим котлом. Продукти згоряння в простому газовому котлі проходять через теплообмінник пристрою, тому деяка частина тепла буде втрачатися. Це можна пояснити тим, що разом з відпрацьованими газами в атмосферу буде йти і деяка частка гарячих водяних парів. Конденсаційний котел зберігає теплову енергію пари, тому він вважається більш ефективним, ніж простий газовий котел.

 

Принцип роботи конденсаційного котла

Після того, як пара охолоджується, він перетвориться в рідину. Завдяки такому процесу конденсації буде вивільнятися деяка кількість тепла. У звичайному котлі під час його роботи відбувається боротьба з таким явищем, як конденсація, а у випадку з конденсаційним котлом конденсація є корисним явищем. Процес конденсації проходить в теплообміннику, який, у порівнянні з газовим котлом, має трохи більший розмір. Цей компонент конденсаційного котла відбирає теплову енергію для опалювальної системи.

Тепло, яке утворюється при повному спалюванні паливної одиниці, з урахуванням пара, який вивільняється під час процесу конденсації, носить назву вища теплота згорання палива.

«Нижчою» теплотою згоряння буде називатися кількість теплоти без урахування конденсаційного тепла.

Конденсаційні котли опалення почали користуватися популярністю відносно недавно, хоча принцип їх роботи був відомий людству ще понад 100 років тому. На сьогоднішній день завдяки технологічному прогресу при виготовленні котлів почали використовувати сплави, які мають гарну стійкість до корозії та іншим згубним процесам.

 

Особливості конденсаційних котлів

Виходячи із законів фізики, необхідно розуміти, що хоч незначні втрати тепла в будь-якому випадку неминучі і ККД не досягне 100%. У порівнянні з газовими котлами, конденсаційні котли характеризуються більш високою економічністю. Цей показник у конденсаційних котлів вище приблизно на 15-20%.

Конденсаційні котли оснащені більш сучасними пальниками, що знижує на мінімум ймовірність неповного згоряння палива. Разом з відпрацьованими газами виділяється набагато менше шкідливих речовин і також знижується температура газів, що відходять, яка рідко перевищує позначку 40 градусів. Для таких котлів можна використовувати і пластикові димоходи, що дозволяє заощадити на даному компоненті опалювальної системи. Також зменшуються витрати на установку димоходів.

Що стосується виконання, то котли конденсаційні газові настінні майже у всьому схожі з газовими котлами традиційного типу.

Найчастіше конденсаційні котли бувають настінного типу, проте зустрічаються і потужні підлогові пристрої. Підлогові котли рідше використовуються для житлових приміщень. В основному, їх можна зустріти в офісних приміщеннях або на виробництві.
котли конденсаційні газові настінні
Настінний конденсаційний котел
Головна відмінність від звичайних котлів полягає в тому, що в конденсаційних котлах теплообмінник виконаний з матеріалів, що мають хорошу стійкість до впливу різних кислот. Зазвичай такими матеріалами служать нержавіюча сталь або силумін. Конденсат містить велику кількість кислоти і він викликає процес корозії. В конденсаційних неможливо використовувати такі сплави, які застосовуються для виготовлення котлів неконденсаційного типу.

 

Основні вузли конденсаційного котла

Теплообмінник для конденсаційних котлів може бути виготовлений у формі труб зі складним перетином. Це необхідно для того щоб якомога більше збільшити обсяг теплообмінника, тим самим, підвищивши ефективність роботи конденсаційного котла. В котлах такого типу перед пальником монтований вентилятор, який витягує з газопроводу газ і змішує його з повітрям. Далі така робоча суміш направляється до пальника.

Димохідні гази виходять із системи за допомогою димоходів коаксіального типу.

Для виготовлення таких димоходів виробники використовують, в основному, пластик, що володіє гарною термостійкістю. Насос, вбудований в газові конденсаційні котли опалення, управляється за допомогою електроніки і оптимізує потужність котла, тим самим, дозволяючи заощадити електрику.

Ефективність роботи котла в чому залежить і від параметрів опалювальної системи в цілому. Якщо температура води буде низькою, то конденсація водяної пари буде відбуватися більш повно. Тим самим, значна частина прихованого тепла буде повертатися в опалювальну систему. Це вплине і на те, що показник ККД конденсаційного котла буде дещо вищою.

Під конденсаційний котел підійде не всяка опалювальна система. Система опалення повинна бути розрахована на не надто високу температуру теплоносія.

Тобто, це повинна бути відносно низькотемпературна система опалення. У зворотному контурі теплоносій повинен володіти температурою не вище, ніж 55 градусів. Зовнішні умови не мають ніякого значення. Якщо на вулиці буде невеликий мороз, то температура теплоносія в зворотному контурі буде не нижче, ніж 45-50 градусів. Таким чином, котел буде функціонувати в конденсаційному режимі.

 

Низькотемпературні котли опалення можуть бути як з одним, так і з двома контурами. Їх можна використовувати для організації опалювальної системи або для гарячого водопостачання. Такі котли можуть відрізнятися за параметрами потужності. Діапазон їх потужності достатньо великий і становить від 20 до 100 кВт. Такої потужності, яку надає низькотемпературне опалення будинку, вистачає для будь-яких побутових умов.

Для промислової області потрібно придбати більш потужний котел підлогового типу.

Можна придбати і різні комплекти для підключення конденсаційних котлів. До переліку таких компонентів входять: нейтралізатори конденсату, розширювальні баки, різні запобіжні пристрої, комплекти для системи відводу відпрацьованих газів, комплекти трубної обв’язки і багато іншого.

У багатьох європейських країнах заборонено використання інших котлів, крім конденсаційних. Це пояснюється тим, що у них більш високий показник ККД і вони викидають в атмосферу куди менше шкідливих часток. У таких країнах держава піклується про своїх людей, бо забороняє використовувати обладнання, яке не володіє хорошою економічністю і низьким рівнем безпеки з екологічної точки зору.

Leave a Reply