Насоси для опалення – їх види, особливості та переваги

Насоси циркуляційні для систем опалення
Насоси циркуляційні для систем опалення

Оптимізувати роботу автономної системи опалення дозволяє додаткове насосне обладнання. Перед тим як вибирати циркуляційні насоси для опалення, необхідно ретельно проаналізувати основні параметри системи теплопостачання. Це допоможе не тільки забезпечити в будинку комфортну температуру, але і заощадити енергоресурси. За допомогою примусової циркуляції можна активно управляти роботою автономного опалення та значно продовжити термін його служби.

 

Знайомство з приладом

Циркуляційний насос являє собою пристрій, що встановлюється безпосередньо в тепловій магістралі. Він змушує теплоносій переміщатися по ній з більшою швидкістю, завдяки чому в будинку швидше встановлюється бажана температура.

Найбільш часто в систему ставлять насоси примусової циркуляції «з мокрим ротором». Саме так прийнято називати прилади, де теплоносій контактує з рухомим механізмом. Конструкція не потребує додатково мастила, змащування забезпечується самим теплоносієм. При цьому опалення з насосом такого типу позбавлене вібрації і шуму.

 

Типи насосів

У порівнянні з «сухими» аналогами «мокрі» типи насосного обладнання мають цілу низку переваг:

 • Безшумна робота.
 • Тривалий термін експлуатації без обслуговування.
 • Простота налаштування та ремонту.
 • Низьке енергоспоживання.
 • Мала вага і компактні розміри.

До недоліків даного виду обладнання належить низький коефіцієнт корисної дії, який не перевищує 50%. Це обмежує область їх використання системами невеликої довжини – вони ідеально підходять лише для невеликих приватних будинків і котеджів.

Конструкцією насоса передбачено видалення повітря з його корпусу під час пуску. А проста конструкція не викликає особливих проблем при ремонті. Випускають насоси для підключення в одно- і трифазну мережу. Для монтажу в систему теплопостачання вони забезпечені фланцевими або різьбовими з’єднаннями.

Важливо! При установці необхідно забезпечити горизонтальне розташування осі обертання циркуляційного насоса. Тільки в такому положенні змащування буде безперервно надходити до підшипників. При іншому варіанті подібних гарантій немає, і обертові механізми можуть піддаватися великим навантаженням. У кінцевому підсумку це призведе до передчасного виходу насоса з ладу.

У насосах «сухого» типу не передбачений контакт теплоносія з рухомими деталями. Основна їх перевага полягає у високому коефіцієнті корисної дії, що досягає 80%. Проте рівень шуму, видаваний при роботі таких насосів, дуже високий. Тому встановлювати обладнання можна тільки в окремому приміщенні. До того ж не завадить його ґрунтовна шумоізоляція.

Питання вибору

Для конкретного об’єкта насос на опалення підбирається з урахуванням гідравлічних характеристик системи. Природно, що параметри системи фахівцями розраховуються заздалегідь на основі:

 • кліматичних умов регіону
 • ступеня утеплення будівлі
 • теплоізолюючих властивостей підлоги і стелі
 • герметичності вікон, дверей та іншого

Результатом таких обчислень є визначення обсягу і температури теплоносія, який повинен регулярно подаватися в приміщення. Величина виражається в кубічних метрах за годину і є ключовою складовою продуктивності насоса. До того ж його натиск повинен переважати над гідравлічної опірністю системи.

Важливо! Якщо система характеризується нестабільністю основних параметрів, або найближчим часом планується її реконструкція, то краще купувати регульовану модель насоса. При такому виборі не потрібно розрахувати насос для опалення. Він автоматично підлаштується під змінилися умови роботи.

Зупиняючи вибір на певній моделі, бажано простежити, щоб її технічні характеристики були дещо нижчими максимально необхідних. Особливих перевантажень прилад відчувати не буде, а от його холостий роботи вдасться уникнути. До того ж прилади, які повністю не завантажені, створюють небажані шуми в теплових магістралях.

 

Переваги використання

А чи потрібна примусова циркуляція теплоносія взагалі? Питання, більш ніж недоречне. За два десятиліття використання циркуляційні насоси довели свою спроможність і продемонстрували безліч переваг:

Будова циркуляційного насоса
Будова циркуляційного насоса
 • Рівномірний розподіл тепла. Всі кімнати в будинку обігріваються однаково, а температура розподіляється рівномірно, якщо регулюваннями системи не передбачено іншого.
 • Автоматичний комфорт. Використання насосів з автоматикою дозволяє забезпечити їх безперебійну роботу або роботу згідно встановленому режиму.
 • Економічність. Насоси налаштовуються на потреби системи і дозволяють економити до 50% енергоспоживання.
 • Контроль. Навіть у моделях без автоматики можлива зміна швидкості обертання приладу, що забезпечує відповідну на даний момент температуру в приміщенні.
 • Функціональність. Насоси працюють з водою і етиленгліколем. При цьому температура теплоносія може варіювати від +2 до +130 градусів Цельсія.
 • Тиша і ККД. В залежності від потреб можна використовувати «мокрі» або «сухі» моделі. Перші гарантують тишу під час роботи, а другий – високий ККД.
 • Натиск. Створюючи необхідний в системі напір, прилади забезпечують справну роботу іншої техніки.
 • Тривалість експлуатації. Насоси по кілька років не вимагають ніякого відходу, а в разі виходу з ладу досить просто ремонтуються.
 • Універсальність. Насоси розроблені таким чином, що підходять практично до всіх систем теплопостачання, які тільки є у світі.
 • Незамінність. Без даного виду обладнання неможливе функціонування сучасних варіантів прихованого теплопостачання. Адже за тонким трубах не вийде забезпечити природну циркуляцію теплоносіїв.

Сподіваємося, що викладена інформація переконала вас у великій користі циркуляційних насосів, і питання «брати чи не брати» буде назавжди знято з порядку.

Leave a Reply