Опалення приватного будинку без газу та електроенергії

Альтернативне опалення приватного будинку, інтер'єр.

Якщо будинок знаходиться у розвинених населених пунктах, власник не обмежений у виборі обладнання для опалення, адже будинок має доступ до найголовніших енергореурсів. А якщо це заміський будинок в невеликому селищі або в районі новобудівель, куди ще масово не проводились ні газ, ні електроенергія? Тоді вибір між системами опалення приватного будинку значно зменшується. У цій статті ви дізнаєтесь, які варіанти опалення доступні при відсутності підключення будинку до центральних мереж енергопостачання або якщо ви просто хочете встановити економну систему опалення без використання газу або електроенергії.

Легкодоступні джерела енергії

Виключаючи зі списку централізовану електроенергію та газ ми лишаємось з наступними енергоносіями:

 • горюча біомаса (вугілля, солома, деревина, дрова, тирса і т.д.);
 • привізне вуглеводневе паливо (скраплений газ у балонах, солярка);
 • альтернативні джерела енергії.

Найбільш легкодоступним паливом є біомаса (тверде паливо), яка спалюється для нагріву повітря або води. Газ та солярка у балонах значно поступаються біомасі по собівартості та ціні доставки. До того ж, їх ефективна експлуатація часто вимагає застосування електроенергії.

Інша ситуація з альтернативними енергоносіями. Під використанням альтернативних джерел мається на увазі вилучення наявного тепла з землі, води або повітря на вулиці і використання його для нагріву теплоносіїв (води, антифризу). Альтернативні системи опалення не кожен може собі дозволити, але вони зарекомендували себе як найбільш економні серед усіх можливих.

Таким чином, виключаючи екзотичні джерела енергії, перед споживачем постає дві основні опції:

 • недорога і доступна біомаса (тверде паливо), використання якої потребує уваги та часу;
 • дорогі, але комфортні та економічні джерела альтернативної енергії.

Системи опалення на дровах та вугіллі

Існує три основних пристрої, які виробляють тепло при спалюванні біомаси (твердого палива) без підключення до електромережі:

 • вбудовані цегляні печі;
 • металеві печі;
 • твердопаливні котли.

Важливо зазначити, що каміни не входять в категорію цегляних печей, тому що вони продукують тепло тільки в одну кімнату і слугують більше предметом інтер’єра, ніж засобом опалення.

Цегляна піч

Правильно спроектована цегляна піч повністю виключає необхідность використання додаткових засобів опалення. Необхідно, щоб кожна кімната мала вихід до однієї зі стінок пічки. Якщо це неможливо або будинок значно більший, у піч вбудовують водяний змійовик, який поширює тепло на дві-три додаткові кімнати через труби та радіатори.

Металева піч

Встановлення металевої печі значно простіше, оскільки її не треба враховувати при плануванні будинку. Металева піч (буржуйка, булер’ян) не вимагає будування спеціального фундаменту, в окремі моделі можливе вбудовування водяного змійовика і його підключення до системи опалення. Окрім цього, зовнішній вигляд сучасних металевих пічок дозволяє легко підібрати модель, яка стане прикрасою кімнати і буде виконувати роль каміну.

Твердопаливний котел

Твердопаливний котел з прозорими дверцятами.

По витратам та простоті в експлуатації котли на твердому паливі можна назвати найоптимальнішим варіантом. Вони повністю незалежні від газу та електроенергії. Термоконтроль відбувається завдяки механічному термостату з ланцюговим приводом. Але для його правильної роботи необхідно дотримуватись певних умов експлуатації:

 • забезпечувати хорошу тягу димохода;
 • патрубок для під’єднання зворотньої магістралі має знаходитись не вище рівня вихідної труби, при необхідності, котел встановлюється у приямок;
 • створити гравітаційну систему шляхом сполучення відкритого розширювального баку, який знаходиться в найвищій точці;
 • для правильної роботи автономного опалення та твердопаливного теплогенератора необхідно точно розрахувати діаметри труб та дотримуватись всіх нахилів при установці, уникаючи створення довгих тупикових гілок;
 • обов’язково обладнувати групою безпеки.

У гравітаційних системах теплоносій пересувається повільно і тому опалювальний агрегат більш схильний до закипання, ніж насосні системи. Для уникнення проблем треба провести ряд точних розрахунків. Також рекомендується підключати до системи бак-теплоакумулятор достатньої місткості.

У підсумок можна додати, що найбільшу ефективність мають котли з КПД у 75-90%, в той час як печі дають показники не більше 65%. Також важливо зазначити, що твердопаливні котли в гравітаційній системі можна встановлювати навіть у двоповерхових будинках і вони не будуть поступатись по якості опалення класичним системам.

Відновлювальні джерела теплової енергії

Розглядаючи опалювальні технології, які працюють на альтернативних джерелах енергії, треба зазначити, що робота більшості високотехнологічного обладнання не можлива без певної кількості електроенергії. Тому, разом з установкою таких опалювальних систем необхідно потурбуватись про наявність генератору або встановлення джерел альтернативної енергії.

Сонячний колектор

Перший засіб накопичення тепла із альтернативних джерел енергії – сонячні колектори. Як можна зрозуміти із назви, сонячний колектор нагріває воду завдяки інфрачервоному випромінюванню сонця. Цю воду можна використовувати як для опалення, так і для споживчих потреб. Електроенергія для сонячних колекторів необхідна для роботи насоса.
У колекторів є пара суттєвих недоліків. Перший – вони не працюють у темний період доби і не спроможні акумулювати велику кількість тепла. І другий – їх максимальний накопичувальний об’єм обмежується 300 літрами, що забезпечує воду для споживання, але недостатньо для одночасного опалення будинку. Тому або треба встановлювати кілька сонячних колекторів, або підстраховуватись допоміжними засобами опалення.

Тепловий насос

Тепловий насос для опалення приватного будинку.

Найбільш ефективними і екологічними можна назвати теплові насоси. Вони працюють по принципу кондиціонера: насос витягує тепло з оточуючого середовища (землі, води, повітря) і передає її теплоносію. По співвідношенню споживання-віддачі, тепловий насос займає лідируючі позиції серед усіх типів альтернативного опалювального обладнання. На 3 кВт електроенергії насос повертає 10 кВт теплової енергії. Але цю електроенергію йому необхідно забезпечити, а це означає, що треба бути вже підключеним до центральної електромережі або мати власні генератори. А враховуючи недешеву собівартість насоса, встановлення і альтернативних джерел електроенергії можуть собі дозволити далеко не кожен.

Отже, однозначним лідером по зручності, ефективності та ціні виділяється твердопаливний котел. Тепловий насос посідає друге місце через високу вартість та необхідність доступу до електроенергії. Сонячні коллектори забезпечені найдешевшою енергією, але тільки при наявності сонячного випромінювання, в світлий час доби.

Leave a Reply