Піч з водяним контуром в системі опалення будинку (ч.4)

Правильно побудувати опалювальну піч з водяним контуром мало. Під неї потрібно правильно розробити систему опалення і належним чином включити в неї піч.

Піч з водяним контуром фото.

Коротко про способи організації СО. Чи буде наша система однотрубною, 2-трубною, послідовною, паралельною або змішаною питання важливе, але інше – ефективність використання тепла печі для опалення будинку. З точки зору можливостей, вартості, зручності, простоти і енергонезалежності, співвідношення печі і системи опалення треба оцінити системи системи:

 • Відкриту гравітаційну;
 • Відкриту з примусовою циркуляцією;
 • Закриту без надлишкового напору.

Гравітаційна

Виключно термосифонних систем опалення не існує – втрати в довгих трубопроводах приpegbyznm термосифонну циркуляцію. Щоб система все-таки працювала, на допомогу їй потрібно надати деяку, цілком певну частку сили тяжіння (в термосифонній циркуляції частка гравітаційного напору може бути як завгодно мала).

Принцип дії гравітаційної системи опалення схема нижче:

Гравітаційне опалення схематично.

Якщо система задіяна від печі в будинку, виконати умову, як зображено нижче, неможливо, навіть якщо батареї підвісити під стелею.

Гравітаційна система опалення зображення.

В такому випадку виручити може високе ррозміщення проточного розширювального бака (див. нижче), Він створить необхідний для термосифонної циркуляції теплоносія додатковий натиск.

Опалення гравітаційне з високим розміщенням розширювального бака.

У централізованих СО система з проточним розширювальним баком не застосовується, тому що вимагає більшої витрати матеріалів і труда на обслуговування, при масовому використанні дає великі втрати теплоносія. Але в приватному будинку все це з  компенсується простотою, дешевизною і стабільністю роботи. Ключовий елемент – розширювальний бак. Вимоги до нього такі:

 • Ємності 200 л з надлишком вистачить для будинку до 120-150 кв. м житлових;
 • Зробити бак зручно з вертикально встановленої бочки;
 • Підживлення і запитка СО – тільки верхній через бак.
 • Бак повинен бути надійно теплоізольований: щоб циркуляція пішла, воді в ньому досить охолонути всього на 1-2 градуси, а тепловтрати від неізольованого бака будуть надмірно великі.
 • Наповнюється бак наполовину, як і звичайний розширювальний.
 • Щоб уникнути випаровування теплоносія і засмічення його пилом, бак повинен бути закритий щільною кришкою з теплоізоляцією і повітряним дренажем.
 • Вихідний патрубок виступає над днищем на 5-7 см, щоб уникнути засмічення труб шламом.
 • Устя вхідного патрубка розташовується не нижче 15 см над вихідним, але не вище 20-25 до дзеркала води при мінімальному її рівні, інакше можливе підсмоктування повітря в систему (вода з вхідного патрубка може затягнути в вихідний повітря).

Оскільки постійно топити цегляну піч і заправляти таку систему опалення антифризом не можна, бажано включити в систему аварійний електрокотел. Він підтримуватиме температуру води в системі вище точки замерзання – на рівні 5 градусів Цельсія. Правда, і електрики резервний котел витратить на добу чимало.

Примусова циркуляція з відкритим баком

СО з примусовою циркуляцією будують тільки з металевими печами, якщо того вимагає специфікація виробника печі. Інтенсивність тепловіддачі від цегляної печі для цього занадто мала: і в будинку буде холодно, і піч остигне, а невикористане тепло полетить в трубу у вигляді незгорілого палива.

Для системи опалення з піччю потрібно врахівати декілька важливих факторів. По-перше, з можливих схем систем з примусовою циркуляцією теплоносія (див. нижче), Потрібно вибирати схему з високо розміщеним розширювальним баком (виділено червоним). При пропажі електроживлення вона забезпечить мінімальну циркуляцію для того, щоб система не розморозилася. Якщо резервного електрокотла немає, піч при цьому потрібно весь час підтоплювати, але потроху, щоб вода в системі не скипіла. Тому в такій СО необхідний датчик температури води на подачі.

Система опалення з насосом та високо встановленимрозширювальним баком.

По-друге, циркуляційний насос обов’язково повинен бути забезпечений байпасом (обвідним шунтом; bypass по англ. – обхід) зі зворотним клапаном. Без байпаса замерзне і система, і насос. Гравітаційного недостатньо щоби продавити воду через циркуляційний насос.

Закрита система з циркуляційним насосом

Досить дорогі закриті СО з мембранним розширювальним баком застосовуються з печами досить часто, тому що вони компактні, працюють і з металевою, і з цегляною піччю і відносно легко вписуються в інтер’єр будинку: все обв’язування СО може розташовуватися в шафці поруч з піччю. Влаштування закритої системи опалення, задіяної від печі, особливостей не має; обов’язкова наявність автоматичного або ручного вентиля для дегазації системи.

 

Закрита система опалення з насосом схема

Част. 3 “Інтеграція печі з водяним контуром в систему опалення ” перейти

Leave a Reply