Підключення рушникосушки – основи (част.1)

Навіть найякісніша рушникосушка буде підтікати або взагалі не працювати, якщо її неправильно підключити. Некваліфіковане втручання в роботу загальнобудинкових систем – велика проблема при установці сушарок для рушників, підключених до стояків гарячого водопостачання.

У цій статті  про принципи роботи рушникосушок, приклади грамотного підключення і про те, як найкраще уникнути технічних помилок.

Старі типи рушникосушарок

Ще років двадцять тому рушникосушка «від забудовника» вдавала із себе монолітну трубу стояка у вигляді букв П або М. Вона виконувала роль компенсаційної петлі і нівелював лінійні теплові розширення на стояку.

П-подібна
М-подібна

Рушникосушки П-, М-образна

Незважаючи на непоказний зовнішній вигляд, цей тип мав незаперечні переваги: ​​був постійно гарячим, не вносив скільки-небудь помітного гідравлічного опору і ніяк не дозволяв мешканцям порушити роботу стояка гарячого водопостачання.

Однак час ішов, і мешканці в старому житловому фонді, міняли стару рушникосушку на нову.

Установка була вдалою, якщо діаметр рушникосушки відповідав діаметру стояка, а підключення виконувалося без звужень і запірної арматури (кранів).

При невдалому розкладі результат виходив наступний – нова сушарка, яка є частиною стояка ( неправильно)

Неправильно підключена рушникосушка.

Видно, що в стояку з’явилося чотири зайвих звуження від застосованих фітингів.

Але і це – не найгірший випадок. Буває й таке – рушникосушка, яка є частиною стояка (категорично заборонено):

Неправильно підключена рушникосушка.

Крім вже згадуваних завужень, додані відсічні крани. При перекритті будь-якого з них в стояку повністю зупиняється циркуляція, тиск в наступних у напрямку подачі квартирах падає, стояк при відсутності водорозбору швидко остигає, при відкритті змішувачів доводиться довго зливати холодну воду. Чи не найприємніша картина, що обіцяє ще й розборку з сусідами!

Важливо пам’ятати: установка запірно-регулювальної арматури на стояках категорично заборонена!

Відводи від стояка і байпас для сушарки

Згодом забудовники стали застосовувати більш сучасні технології і замість компенсаційної петлі почали робити два відводи від стояка для підключення рушникосушки на вибір самих мешканців.

Між відводами в цьому випадку завжди присутній байпас – замикає ділянку труби з діаметром, рівним діаметру стояка або на один крок менше.

Байпас у рушникосушки вирішує кілька завдань:

 1. Збереження нормальної швидкості циркуляції по всьому стояку гарячої води. Примусова циркуляція в стояку забезпечує подачу рівномірно гарячої води (за нормами – не менше 60 °C) в будь-яку квартиру, на будь-якому поверсі, незалежно від її віддаленості від початку подачі в стояк, часу доби і від наявності або відсутності водорозбору в квартирах мешканців.
 2. Через один прилад проходить тільки частина загального потоку теплоносія (води). Інша частина йде повз, зберігаючи більше тепла для наступних санвузлів, адже від одного стояка можуть працювати один-два десятка рушникосушок.
 3. Можливе повне відключення нагрівача або регулювання його температури мешканцями без негативних наслідків для інших квартир. Можливість регулювання температури вимагає установки додаткового регулювального вентиля на один з відводів, т. К. За допомогою кульового крана регулювати що-небудь неможливо.

Але і тут є проблема: висота відводів, відстань між ними, діаметр і тип байпаса ніяк не нормовано. Це призводить до масових проблем при підключенні рушникосушок, про них буде розказано трохи нижче.

Основні варіанти виконання байпаса сушарки

 1. Незміщений і незавужений
  Відводи приварені прямо до труби стояка. Між відводами геометрія стояка (це діаметр труби і її напрямок) залишається незмінною. Часто можна почути «ой, а у мене байпаса немає!». Тут байпас – це просто частина стояка.
  Байпас рушникосушарки правильно.
 2. Незміщений і завужений
  Між відводами зменшується діаметр стояка на один типорозмір труби (наприклад, для стояка 1 “байпас виконується 3/4”), сам стояк і раніше залишається прямим. Мабуть самий часто зустрічається варіант, який, на жаль, несе купу проблем при певних умовах.
  Завужений байпас.
 3. Зміщений звужений або незвужений
  Між відводами ділянку стояка зсувається в бік рушникосушки, а зміщений ділянку може бути додатково звужений на один крок діаметра. Проблемний варіант в дуже багатьох випадках.
  Зміщений незвужений байпас рушникосушки.

Орієнтовні коефіцієнти затікання води в прилад для різних конфігурацій байпаса:

 • Зміщений байпас: 0,33-0,4
 • Зміщений і одночасно звужений на один крок діаметра байпас: 0,48-0,52
 • Незміщений звужений байпас: 0,4.

Тобто зміщення байпаса по ефективності практично рівнозначно його звуженню.

Далі буде… Частина 2 тут

 

Leave a Reply