Як правильно підключити рушникосушку – схеми (Част.2)

Продовження… Частина 1 тут

Рушникосушка: гравітаційний насос в дії

Якщо працездатність рушникосушки при завуженому або зміщеному байпасі ще якось вкладається в головах сантехніків – «продавить – не продавить», то схема без зміщення байпаса і без звуження стояка між відводами валить їх в повний ступор: «Вся вода проходить повз прилад! Не затікає! Рушникосушка ніколи не буде працювати!»

Однак прилади при такому підключенні прекрасно працюють. Чому? Все просто: в основі працездатності рушникосушки лежить так званий гравітаційний насос. Остигає теплоносій (вода) рухається під дією гравітації вниз, так як має більшу щільність щодо більш гарячого теплоносія. З нижньої точки рушникосушки охолоджена вода виштовхується в стояк – і одночасно в верхню точку приладу з стояка надходить більш гарячий теплоносій. Він знову охолоджується і йде вниз – ось і гравітаційний насос в дії.

Термограма рушникосушок з природньою циркуляцією.

Як правильно підключити рушникосушку?

Нижче приведено кілька гарантовано робочих схем підключення нагрівача.

Схема №1. (Бічне або діагональне підключення, незавужений незміщений байпас)

Дана схема забезпечує подачу теплоносія в верхню частину і випуск охололого теплоносія назад в стояк знизу. Циркуляція через сушарку забезпечується тільки гравітаційним напором води, яка охолоджується.

Схема підключення рушникосушки

Діагональний варіант підключення рушникосушки не має ніяких переваг перед боковим.

Підключення сушарки без звуження і зміщення байпаса.

Ця схема підключення – універсальна:

 • працює при будь-якому напрямку подачі в стояку
 • не залежить від швидкості циркуляції в стояку
 • не потрібно розповітрювання рушникосушки після відключення води
 • віддаленість від стояка можлива до 4-5 метрів.

Умови працездатності схеми:

 • Нижній відвід стояка повинен бути нижче низу рушникосушки або нарівні з ним, а верхній – вище верху приладу або нарівні з ним.
 • При нижньої подачі між відводами однозначно не повинно бути ніякого звуження. Воно буде перешкоджати роботі рушникосушки аж до повної непрацездатності! При верхній подачі допустимо в звуження байпаса на один крок діаметра стояка (про цей варіант буде розказано докладно трохи нижче), але для роботи приладу воно не потрібно.

Підключення за такою схемою з нижньою подачею в стояку дуже критично до якості монтажу. Шкодять роботі будь-які звуження між відводами, які, наприклад, виникають при порушенні технології зварювання поліпропілену. Це перегрів насадок, перевищення часу нагріву труби і фітинга, всовування труби в фітінг з надмірним зусиллям без контролю глибини. Звуження можуть виникнути при наявності зварних швів на стояку між відводами або при наявності зсувів труби стояка щодо своєї осі між відводами.

Чому звуження / зсув між відводами при нижній подачі заважає роботі рушникосушки? Тому що воно створює за рахунок руху води в стояку додатковий перепад тисків (у нижнього відведення – більше, ніж у верхнього), що протидіє природної циркуляції, яка виштовхує воду назад в стояк через нижній відвід.

Важливе зауваження: так як природна циркуляція забезпечується за рахунок охолодження води в приладі, то при такому підключенні завжди буде різниця температури між верхом і низом рушникосушки. Однак в грамотно змонтованому приладі вона становить всього 3-4 ° C, які рукою неможливо відчути – вище певного порогу температура сприймається як «однаково гаряче». Якщо ж різниця більше, то або зроблена помилка при монтажі, або переоцінена температура системи гарячого водопостачання. Постарайтеся виміряти температуру гарячої води в системі, а також температуру верхньої і нижньої частини рушникосушки.

Альтернативні варіанти схеми №1

Варіанти підключення сушарки рушників.

 1. Бокове підключення ( приклад вірного виконання )
  Вся рушникосушка по вертикалі розміщується строго між відводами, дотримані вірні ухили підвідних труб, ніякі умови працездатності не порушені.
 2. Бокове підключення ( приклад умовно допустимого виконання )
  Сушарка знаходиться вище верхнього відведення. Буде потрібно випускання повітря з лівого верхнього кута приладу. Звичайний радіатор не дасть цього зробити без дуже незручних хитрощів (наприклад, ослаблення накидної гайки верхньої водорозетки), вище пунктирною лінії буде стояти повітря, і прилад працювати не буде. Для повноцінної експлуатації цього варіанту обов’язкова установка повітряного клапана строго в верхній куточок для подачі води. Лише деякі моделі полотенцесушителей дозволяють це зробити, зокрема – бренд «Сунержа» серій «+» ( «Богема +», «Галант +» і ін.). Повітряний клапан в протилежному кутку від точки підключення води не може стравити все повітря з приладу!

Схема №2 Нижнє підключення

Трохи менш ефективне, ніж бічне, але має свої переваги.

Відстань між відводами – будь-якя, щоб нормально зварити труби і навернути крани так, щоб їх ручки при обертанні не заважали один одному. Наприклад, 15-20 сантиметрів.

Нижнє підключення рушникосушки.Підключення рушникосушки знизу.

Переваги схеми:

 • Працює при будь-якому напрямку подачі в стояку.
 • Можливо пустити труби приховано під ванною, без штроблення стін.

Недоліки схеми:

 • Потрібно розповітрювання через крани Маєвського.
 • Трохи менша ефективність в порівнянні з боковим підключенням.

Умови працездатності схеми:

Верхній відведення стояка зі зміщеним або завуженим байпасом повинен бути нижче низу приладу або нарівні з ним. Це гарантує незалежність роботи рушникосушки від напрямку подачі. При верхній подачі верхній відвід може бути розташований вище нижньої кромки приладу.
Нижній відведення повинно бути нижче рушникосушки, щоб не утворювалася яма-брудозбірник з підводящої труби і самого приладу.

Схема №3 Бічне і діагональне підключення з завужені і / або зміщеним байпасом

Абсолютна більшість сантехніків вважають, що між відводами на рушникосушці обов’язково повинно бути звуження – інакше нічого працювати не буде. По-перше, це не так (див. Схеми, наведені вище), а по-друге, в разі нижньої подачі води в стояку звуження заважатиме працювати полотенцесушителю.

Бокове , діагональне підключення рушникосушки без звуження.

Бокове , діагональне підключення сушарки без звуження.

Бокове , діагональне підключення сушилки рушників без звуження.

 

Діагональні варіанти підключення рушникосушки не мають ніяких переваг перед бічними.

Зверніть увагу, що напрямок подачі в стояку тепер однозначно вказано верхнім. При нижньої подачі ці варіанти використовувати категорично не рекомендується!

Переваги схеми:

 • Відмінно працює при верхній подачі в стояку.
 • Не потрібно випускання повітря з приладу після відключення води.
 • Відстань прилада від стояка – аж до 8-10 метрів.

Недоліки схеми:

 • Гарантується стабільна робота тільки для верхньої подачі.

Умови працездатності схеми:

 • Тільки верхня подача в стояку! У загальному випадку слід вважати напрямок подачі завжди невідомим (незважаючи на заяви місцевих сантехніків) і використовувати будь-яку з універсальних схем, що не залежать від подачі.
 • Нижній відвід стояка повинен бути нижче низу приладу або нарівні з ним, а верхній відведення стояка – вище верху рушникосушки або нарівні з ним.

Загальні правила монтажу рушникосушки

Необхідно дотримуватися ухил підвідних труб (напрямок показано на малюнках). Для визначеності можна взяти перепад в 3-30 мм на метр. При невеликих відстанях від стояка (кілька метрів) і великому діаметрі підвідних труб (ППР 25-32 мм) допустима строго горизонтальна укладка.
Не повинно бути «горбів» на горизонтальних ділянках! У них буде накопичуватися повітря і циркуляція зупиниться. Провали допустимі тільки в невеликих межах, глибокі «ями» будуть заважати циркуляції і стануть накопичувачами бруду.
Діаметр труб для забезпечення ефективної циркуляції: не менше ДУ20 (3/4 “- для оцинкованої сталевої труби, 25 мм – для хорошого армованого ППР, 20 мм – для труби з нержавіючої сталі), кульові крани – не менше 3/4”.
Застосування труб і кранів меншого перетину допускається тільки на підвідних трубах невеликої довжини.
Вкрай бажано приміщення підвідних труб в теплоізоляцію. Це обов’язкова умова для монтажу при замонолічуванням будь-яких пластикових труб: теплоізоляція забезпечує їх механічну захист і компенсацію температурних розширень. Вона також покращує роботу рушникосушарки, в який потрапляє більше гаряча вода.

Категорично забороняється установка будь-яких кранів на байпасі. Перекриття або надмірне звуження байпаса уповільнює циркуляцію в усьому стояку. При цьому:

 • Падає температура гарячої води, так як вона встигає охолонути, добираючись до споживача.
 • Радикально погіршується натиск води у всіх квартирах, розташованих далі у напрямку подачі. А при певному розташуванні відведення гарячої води – і у самого власника рушникосушки. Адже при звуженні байпаса на один типорозмір труб його пропускна здатність стає приблизно вдвічі менше.
 • Падає ефективність наведених схем.

Далі буде… (Част. 3)

Leave a Reply