Проект опалення будинку – рекомендації спеціалістів, оцінка

В Україні питання опалення приватного будинку стоїть гостро: взимку тут холодно, восени і навесні – вітряно і волого, а влітку – як пощастить. Розповідаємо, на що звернути увагу при проектуванні опалювальної системи.

Дім - проект опалення будинку.

Проект опалення – це технічний документ. У ньому вказані схема майбутньої опалювальної системи, джерела теплопостачання, розташування інженерних комунікацій і автоматики, дистанційне керування (якщо є). Документ розробляють виходячи з технічного завдання клієнта відповідно до ДБН В.2.5-67:2013.

Підготовка проекту починається з концепції. Тобто на основі ваших побажань підрядник складає ескіз. Після його затвердження починається розробка проекту опалювальної системи з розрахунком.

Концепція проекту опалення: що врахувати

  • Скільки людей буде жити в будинку.
  • Скільки буде житлових кімнат і санвузлів, чи враховувати холодні приміщення. Звідси потрібно розрахувати опалювальну площу.
  • Тип системи: одно-, дво- триконтурна.
  • Площа теплих підлог (якщо є).
  • Чи будуть в будинку лазня, сауна, басейн.
  • Тип палива: газ, електрику, вугілля.
  • Теплоносій: повітряний або водяний.
  • Кількість сантехніки, розташування запірної арматури.

«На сьогоднішній день для опалення приватних будинків найекономічнішими і надійними вважаються сучасні газові теплогенератори, – пояснює Армен Калінін, директор з експорту FRISQUET, провідного французького виробника опалювального обладнання. – Наприклад, 80 % житла у Франції опалюють такими котлами. Це не випадково: сучасні системи управління і контролю роблять побутове газове обладнання не тільки надійним, але і екологічним і безпечним. Опалення на їх основі ще і саме економічне порівняно з іншими енергоносіями».

Який котел вибрати

Котел – серце опалення. Тип, параметри і модель теплогенератора обумовлюють ще на етапі передпроектних досліджень, тому що від нього залежить потужність і надійність всієї майбутньої опалювальної системи. Тому на етапі обговорення проектної документації необхідно відразу позначити особливості котла, який буде стояти в будинку. На деякі з них потрібно звернути особливу увагу.

Вихід гарячої води

Як правило, для відносно невеликих площ (до 350 м²) краще двоконтурні моделі, одночасно забезпечують тепло і гаряче водопостачання (ГВП). Воно реалізується за пріоритетом: на час користування опалювальний контур вимикається, а котел працює як проточна газова колонка.

Однак продуктивність різних котлів по гарячій воді різна: зазвичай її досить тільки на 1-2 точки розбору. У системах з полунакопиченням цей вихід істотно – до 30 % – більше. Реалізується це за рахунок вже підігрітої в змійовику води. Наприклад, у моделі Hydromotrix Condensation запас становить до 3,8 літра. Це дозволяє подати гарячу воду відразу, без очікування. У поєднанні з бойлером UPEC на 120 літрів користувачеві доступно відразу 450 літрів води температурою 40 °C і ще 400 літрів – через 10 хвилин. Цього достатньо, щоб забезпечити всі точки розбору гарячої води необхідного напору і температури.

Матеріал теплообмінника

Як правило, їх роблять з міді, сталі і чавуну. Різниця досить істотна. У міді коефіцієнт теплопровідності (386 Вт / (м·K)) багаторазово перевищує значення інших металів. Це робить мідні теплообмінники набагато ефективнішими. Навіть у низькотемпературних котлів з такими деталями ККД досягає 95 %, що порівняно з економічними конденсаційними моделями (97 %).

« Найбільш надійними і безпечними вважаються теплообмінники з міді, – пояснює технічний директор FRISQUET. – Завдяки високій корозійній стійкості, найкращій теплопередачі (серед недорогоцінних металів), низькій шорсткості і конструкції (в наших котлах використовуються виключно жаротрубні теплообмінники, які можна ще зустріти на промислових моделях) подібні теплогенератори без проблем працюють 20 років і більше. При цьому вони не мають потреби в особливому техобслуговуванні – як з боку опалення, так і з боку ГВС. Завдяки внутрішній поверхні і великому внутрішньому проходу змійовик практично не «заростає» солями жорсткості ».

Наявність додаткових систем безпеки

Вони, захищають систему опалення від розморожування – пошкодження елементів котла і труб при замерзанні води. Таке трапляється при різких скачках в магістральних газопроводах. Так, система GAS Active-Safe device «стежить» за тиском газу в системі. Як тільки воно опускається нижче 11 мбар, котел переходить в сплячий режим (або в режим очікування), а при досягненні норми самостійно, без участі людини, включається.

Дистанційне керування та інтеграція в розумний будинок.

Розумний будинок фото.

Неочевидна, але приємна опція. Наприклад, вона дозволяє контролювати стан системи з будь-якої точки світу. Скажімо, запрограмувати на час від’їзду мінімальне енергоспоживання, а потім, перед поверненням, дати команду на комфортний прогрів. Крім того, якщо щось зламається, можна через додаток відправити звіт про несправності в сервісну службу – і технічні фахівці ще до особистого візиту будуть знати, що робити.

Порівнюємо труби

Залежно від теплоносія використовують металопластикові або металеві труби. А ось кращий матеріал для розведення систем опалення та запірної арматури – мідь. На відміну від більш дешевого і важкого сталевого прокату або менш надійного металопластику (особливо якщо він no-name), вони не руйнуються під впливом гарячої води і при правильному монтажі служать десятки років без протікання і корозії.

«Мідь – найбільш оптимальний варіант для розведення системи опалення , – каже Сергій Вітрешко, головний технічний спеціаліст компанії Viega, німецького виробника прес-систем і арматури для інженерних комунікацій. – Цей матеріал практично вічний, а використання сучасних методів збірки – холодного пресування – дозволяє в два рази скоротити час монтажу, уникнути роботи з відкритим вогнем (пайки) і створити герметичне з’єднання завдяки контуру безпеки фітингів».

Якими можуть бути радіатори опалення

Для приватного будинку найчастіше вибирають алюмінієві, біметалеві і сталеві радіатори, у яких є переваги і недоліки.

Алюмінієві

Найдешевші і прості, легко нагріваються, але швидко віддають тепло. Чутливі до гідроударів. Тому в багатоквартирні будинки їх ставлять з побоюванням. В автономних водяних системах опалення на газі гідроударів не буває, так що можна зупинитися і на алюмінієвих радіаторах.

Біметалеві

Радіатори з сердечником і трубами зі сталі і зовнішнім покриттям з алюмінію. Такі моделі дорожче алюмінієвих, але їх стійкість до зовнішніх впливів вище. Добре зарекомендували себе німецькі виробники Tenrad, Hoffmann.

Сталеві

Сталеві радіатори вважаються найнадійнішими і потужними. А ще вони часто радують оригінальним дизайном – наприклад, трубчасті моделі Zehnder легко впишуться в інтер’єр в стилі хай-тек. Не менш ефектно виглядають високі італійські радіатори Irsap.

Чавунні пристрої ставити в приватному будинку недоцільно: безумовно, чавун володіє високою тепловою інерцією, тобто добре зберігає тепло. Однак ця якість заважає системам забезпечення підтримки комфорту, які підтримують мікроклімат в будинку і припускають швидку реакцію теплових приладів. Тобто, якщо встановлено сучасний котел з погодозалежним управлінням, вони будуть заважати оптимально регулювати температуру в будинку.

Ще одним варіантом є теплі підлоги, які, втім, зазвичай використовують в якості додаткової опції – наприклад, в спальні або санвузлах. При цьому знадобляться інші пристрої, такі як гребінки-колектори. Вони необхідні, щоб створити різну температуру в різних контурах (для радіаторів оптимально вище 55 °C, а для теплої підлоги – нижче).

Обійтися без гребінок допоможуть котли з функцією багатозонального опалення, наприклад з вбудованим пристроєм бездротового управління ECO RADIO SYSTEM Visio. Воно дозволяє теплогенератору підтримувати різні температури в трьох опалювальних контурах, при цьому використовується тільки та кількість енергії, яка необхідна для обігріву приміщення. Завдяки такій функції можна заощадити як мінімум 25 % енергії.

Створюючи і оцінюючи проект опалення, потрібно відповісти на головне питання: який будинок ви хочете? Той, в якому можна жити цілий рік великою родиною, або невелику затишну дачу для літніх посиденьок? Чим більше будинок, тим складніше проект, але в будь-якому випадку система, яка буде побудована, повинна бути безпечною і приносити господареві тільки тепло і комфорт.

Leave a Reply