Ремонт опалення: заміна стояка в квартирі

З необхідністю заміни стояка системи опалення рано чи пізно стикається кожен власник квартири в багатоповерховому будинку. Захід це досить витратний і матеріально, і морально. Потрібно переривати подачу теплоносія на весь будинок і бажано весь процес продумати заздалегінь.

Стояк опалення в квартирі.

Коли проводиться заміна стояка опалення?

Потреба в заміні стояків опалення виникає в трьох випадках:

 • виконується капітальний ремонт
 • проводиться реконструкція інтер’єру
 • стояк знаходиться в аварійному стані

Остання з причин особливо актуальна для старих споруд, так як терміни експлуатації стояків в них близькі до критичних. Найчастіше в зазначених ситуаціях виконується заміна стояка опалення на поліпропілен, рідше на металопластик.

Чинне законодавство передбачає, що заміна стояка опалення в квартирі обов’язок ЖКГ. Це якщо мова йде про загальнобудинкові комунікації, до яких підключаються відводи в квартири (горищне і підвальне приміщення, під’їзди). Оплачуються зазначені роботи усіма власниками. Причому термін заміни стояків опалення в зазначених випадках визначений законодавчо – 25 років.

Якщо будинок, в якому знаходиться ваша квартира, відноситься до ЖЕУ, а міняти стояки потрібно терміново, міняти їх будуть працівники ЖЕУ. Варто знати – всі труби до запірного вентиля (кульового крана), першого на вході в вашу квартиру, спільне майно. Все, що розташоване кульовим краном, підлягає ремонту за рахунок наймача.

Якщо ви проживаєте в квартирі, яку знімаєте за договором соціального найму, то стояки в ній також зобов’язані змінювати співробітники ЖЕКу чи ОСББ, своїми силами і за свій рахунок. А ось якщо ваше житло приватизоване, то ці роботи вам в повному обсязі доведеться виконувати за рахунок власних коштів.

Проведення робіт по заміні стояків опалення

Якщо планується міняти стояк від вентиля, то ніяких дозволів вам не буде потрібно. У зазначеному випадку допускається заміна стояків опалення в квартирі своїми руками. Якщо міняти доведеться і сам вентиль, то на їх проведення необхідно дозвіл ЖЕКу.

Найоптимальнішим рішенням при виконанні зазначених робіт, є одноразова заміна стояка опалення на поліпропілен відразу на всіх поверхах. Але зазвичай це реалізувати не вдається. Для одних сусідів роботи є занадто дорогими, інші вже все зробили заміну стояка опалення в своїй квартирі, третіх цілком влаштовує поточний стан.

Роботи по заміні стояка і труб в квартирі повинні виконуватись в такій послідовності:

 1. Система опалення перекривається і з неї спускається теплоносій. Зазначена робота виконується обов’язково слюсарем ЖЕУ. Якщо роботи аварійні, то стояк перекриють безкоштовно. У всіх інших випадках доведеться заплатити держмито.
 2. Болгаркою вирізаються старі труби стояка в квартирі. При цьому слід враховувати технологію наступних робіт.
 3. Якщо стояк змінюється по всьому прольоту, то труби обрізаються з таким розрахунком, щоб їх зручно було вийняти з перекриття;
 4. Намічаються місця установки нових опалювальних приладів.
 5. Радіатори опалення встановлюються на місце і виставляються по рівню. В іншому випадку в них буде накопичуватися повітря.
 6. Після установки до радіатора підключаються труби, що йдуть, відповідно, до верхнього і нижнього сусіда.
 7. Встановлюється перемичка для блокування ділянки в разі виникнення протікання.
 8. Запускається стояк.

Коли сусіди заборонили виконувати у них будь-які стикувальні роботи, то обрізати труби слід з таким розрахунком, щоб на їх патрубки можна було нарізати різьблення (не менше 6 витків) і встановити перехідну муфту. Якщо у сусідів стоїть металевий стояк, і вони дозволили підключитися у них, то краще врізатися саме тут, так простіше пройти перекриття. Якщо у сусіда змонтований стояк з пластикових труб, в цьому випадку вам слід також вибрати пластикові труби того ж діаметра і підключитися до сусіда через спеціальну муфту. Якщо ви плануєте металевий стояк, то з’єднання з різьбленням доведеться робити, фіксуючи положення стояка в квартирі сусіда. В іншому випадку можна провернути його стояк і доведеться робити ремонт і у нього.

Схема виконання заміни стояків в будинку або квартирі
схема стояка опалення

Заміна стального стояка на пластиковий в приватному будинку технічно відрізняється від аналогічних робіт в квартирі тим, що відпадає необхідність оформлення погоджень і дозволів. Тому розглядаємо зазначене питання на прикладі виконання робіт в квартирі.

Виконувати роботу слід по нижчеописаній схемою:

 1. Подати заявку на відключення;
 2. Отримати ТУ із зазначенням технічних параметрів тих компонентів нового стояка, які ви маєте право використовувати, а також дозволену схему розводки;
 3. Закупити витратні матеріали, з урахуванням вищевикладених вимог;
 4. Узгодити час проведення робіт (початок і закінчення відключення).
 5. Провести відключення;
 6. Виконати роботи (можна провести заміну стояка опалення в квартирі своїми руками або залучити третіх осіб);
 7. Надати представникам ЖЕКу можливість перевірки якості виконаних робіт;
 8. Запустити систему опалення.

Заміна стояка опалення в квартирі.

У зимовий час законно відключити стояк і провести такі роботи, як заміна стояка опалення на поліпропілен, вельми складно, тому що на весь період виконання робіт опалення відключається в усіх квартирах. Щоб не потрапити на великий штраф.

Взагалі, ремонт системи опалення, в тому числі заміна стояка, достатньо складний процес. Краще залучити для цього спеціалістів. В Івано-Франківську ремонт однокімнатної квартири, заміну стояка опалення та радіаторі можна замовити в компанії Remont Expert. Фірма більше 7 років на ринку ремонту квартир і має багато позитивних відгуків.

Leave a Reply