Який опалювальний котел вибрати для приватного будинку – порівняння настінних і підлогових пристроїв

Настінний котел опалення
Настінний газовий котел опалення

Питання обігріву приватного будинку – це один з найважливіших питань, думати над яким потрібно ще в процесі будівництва. Так, зрозуміло, сучасний будівельний ринок може запропонувати досить велика кількість різних агрегатів і технологій опалення – але чи всі вони підійдуть саме вам?

Всім відомо, що використання нагрівального котла стало останнім часом одним з найпоширеніших способів обігріву.

У даній статті ми постараємося максимально повно розповісти про те, які вони бувають, а також на що, в першу чергу, слід звертати увагу при виборі і подальшої покупці пристрою.

Тож почнемо

 

Класифікація за призначенням і видом палива

Перш ніж перейти безпосередньо до опису характеристиці того чи іншого опалювального котла, для початку зазначимо, що багато в чому, вибір буде залежати від того, де розташований ваш будинок.

 • Якщо це садова ділянка, то найоптимальнішим рішенням буде топити його дровами.
 • Якщо поблизу є термальні джерела, то їх енергію також можна використовувати для обігріву.
 • Якщо недалеко від вашого житла проходить газова магістраль, це само вже припускає, що можна використовувати газ в якості основного джерела тепла.

Тобто, ось такі моменти потрібно уважно розглянути і вивчити перед тим, як вирушати в магазин.

Котли мають власну класифікацію, яка розділяє їх на кілька основних класів, залежно від головного, визначальної ознаки.

Залежно від виду палива, яке використовується в пристроях, їх можна розділити на:

 • Працюють на твердому паливі (торф, дрова, вугілля, пелети)
 • Працюють на рідкому паливі (гас, солярка і мазут)
 • Працюючі на газоподібному паливі (природний газ, метан, бутан, пропан або ін.)
 • Працюючі від електричної мережі
 • Працюючі на основі геотермальної енергії
 • Працюючі на основі сонячного випромінювання

 

Основні технічні характеристики і параметри

Одним із самих головних параметрів є потужність обігрівального котла на одиницю площі.
Проте, слід пам’ятати, що точний розрахунок може зробити тільки фахівець. Є приблизна величина, що дорівнює 1 кВт енергії на 10-12 квадратних метрів площі.

Цей показник дуже відносний, основні ж розрахункові роботи залежать від того, яке саме приміщення планується опалювати. Наприклад, якщо котел необхідний для літньої кухні, то на таку ж площу знадобиться набагато більше потужності.

Також справа йде і з зимовим садом або теплицею, коли тепла потрібно буде набагато більше.

Також, не варто забувати про те, що розрахунок споживаної потужності – це далеко не все. Ще потрібно буде оцінити місце розташування котла, дізнатися особливості приміщення, в якому він буде знаходитися, і, крім того, порахувати потужність інших опалювальних приладів (якщо такі є).

Це потрібно для того, щоб не переплачувати зайві гроші за непотрібні кіловати.

Найчастіше, в квартирах ми маємо централізовану систему опалення, завдяки якій можемо не замислюватися про тепло будинку. А от, коли мова заходить про заміських ділянках, тут справа йде трохи інакше.

І, як відомо, більшість людей використовують прилад для того, що обігріти приміщення. А, між іншим, не слід забувати, що є ряд правил, яким в обов’язковому порядку, повинен відповідати котел. Ось тільки деякі з них:

 • Він може бути встановлений тільки в підвальному приміщенні, на цокольному або першому поверсі будинку. Крім того, у разі встановлення опалювального котла, в кімнаті обов’язково повинен перебувати додатковий вихід.
 • Приміщення, в обов’язковому порядку, має бути оснащене системою аерації, тобто провітрювання. Крім того, обов’язково наявність примусової вентиляції. Це потрібно для того, щоб у ньому, при необхідності, забезпечувалася постійна циркуляція свіжого повітря.
 • Джерело світла також повинне бути. Це потрібно для того, аби зробити процес обслуговування пристрою максимально якісним і зручним.

Так як газові котли є одними з найбільш затребуваних і поширених, саме про них ми розповімо в нашій статті.

Газові опалювальні котли, використовувані в заміських приватних будинках або котеджах, виходячи з особливостей розташування, можуть бути двох видів: настінні й підлогові.

 

Настінні котли

І настінний, і підлоговий володіють особливими, специфічними характеристиками, які відрізняють саме даний конкретний тип.

Настінний котел, як зрозуміло з назви вішається на стіну і, по суті, являє собою, окремий тепловий вузол, який одночасно поєднує в собі газовий пальник, теплообмінний блок, розширювальний бак, а також насос для посилення процесу циркуляції теплоносія.

Також у системі є датчики безпеки, і прилади, за допомогою яких можна регулювати температуру.
Настінні опалювальні котли часто мають 2 виду тяги, а саме: природну тягу і примусову тягу.

Якщо в приміщенні немає димоходу, в цьому випадку підійде модель з примусовою тягою, а якщо димохід є – тоді можна зупинити свій вибір на моделі з природною тягою.

У пристроях, що працюють на примусовій тязі, всередині є спеціальний вентилятор, який виводить продукти горіння через спеціальний коаксіальний димохід, що має вихід в стіну.

Природна тяга, сама видаляє всі продукти, утворені в результаті згоряння.

Крім опалення, котел володіє ще однією важливою функцією – нагріванням води, яку можна використовувати для різних побутових потреб. Вода може нагрівати в спеціальних одноконтурних (бойлерах), а також може нагріватися в двоконтурних.

Автоматична система, використовувана в агрегатах, може сама регулювати і керувати процесом роботи, а тому в теплу пору року (наприклад, пізньою весною і влітку) котел буде виключно нагрівати воду, не опалюючи при цьому приміщення.

Настінні котли володіють наступними перевагами:

 • Економлять корисну площу будівлі
 • Мають невелику вагу (до 50 кг)
 • Деякі моделі можна з легкістю перепрофілювати таким чином, щоб вони працювали на основі зрідженого газу.

 

Підлогові котли

Підлоговий опалювальний котел є найкращим варіантом в тих випадках, якщо площа приміщення перевищує 200 квадратних метрів.

Підлогові розраховані не тільки на безпосередній обігрів приміщення, але й можуть підтримувати спеціальний мікроклімат в квартирі, а також володіють високою потужністю, яка може становити десятки, а то й сотні кіловат.

Слід зазначити, що коефіцієнт корисної дії у підлогових котлів дещо менше, ніж у настінних, термін служби їх може бути значно більше і при правильній і грамотній експлуатації може досягати 50 років.

Цей показник в основному досягається завдяки матеріалу, з якого зроблений теплообмінник.

Теплообмінники можуть бути виготовлені з чавуну або сталі. Причому, якщо ви віддали перевагу чавуну,

Viessmann Vitorondens 200-T
Підлоговий котел Viessmann Vitorondens 200-T

то можете бути уверени- служити він буде не 30 і навіть не 50 років. Найголовніше – це правильно і грамотно за ним доглядати.

Сталеві теплообмінники практично несприйнятливі до різних механічних пошкоджень, а от термін служби такого опалювального приладу безпосередньо залежить від того, з якої марки стали був виготовлений теплообмінник.

Тобто, кажучи іншими словами, потрібно розбиратися в якості сталі і вміти вибирати моделі, які виготовлені з низьковуглецевих і високолегованих сталей.

Але, на жаль, незважаючи ні на що, сталеві теплообмінники схильні до корозії, і середній термін служби такого опалювального котла може закінчитися на позначці в 15 років. Але якщо вчасно подбати про різних антикорозійних заходах, то такий прилад прослужить стільки ж, скільки і чавунний його побратим.

Який варіант вибрати – дивіться відео поради від профі:

Одним словом, підводячи підсумок вищесказаному, можна сказати, що вибирати конкретну модель, а саме настінний або підлоговий опалювальний котел, потрібно виходячи з таких показників, як площа приміщення, ваші фінансові можливості і необхідна потужність опалювального приладу.

Пам’ятайте: Уважно й відповідально підходите до вибору приладів опалення і по можливості, перш ніж придбати ту чи іншу модель, проконсультуйтеся з фахівцем.

Leave a Reply