Обв’язка котлів і принципова схема опалення

Схема обв'язки котла опалення
Схема обв’язки котла опалення

Розглядаючи принципову схему опалення приватного будинку, необхідно звернути увагу на різноманітність систем і варіантів трубної обв’язки. При цьому обв’язка труб відіграє величезну роль в ефективній роботі опалювальної системи. Велике значення мають також розміри будинку, і чим він більший, тим складніше схема розв’язки.

Щоб досконально розібратися у всіх цих тонкощах, необхідно розглянути, з яких частин складається основний блок опалювальної системи. Мова йде про котли з усіма примикаючими до нього вузлами, приладами та обладнанням.

Що таке обв’язка

Це все, що розташоване між нагрівальним котлом і приладами опалення – радіаторами. Згадайте, що котел – це всього лише нагрівальний агрегат, який передає енергію використаного палива теплоносію. Теплоносій, вступаючи в радіатори, через них віддає теплову енергію повітрю всередині приміщення. Так що все досить просто. Це і є принципова схема системи опалення, яка на перший погляд проста, але насправді досить складна.

Чому? Тому що система без додаткових вузлів ефективно працювати не буде. А значить, потребують великих витрат на паливо і витрат із сімейного бюджету.

Що ж необхідно передбачити, крім вироблення системою тепла?

Деякі нюанси

 • Забезпечити циркуляцію теплоносія в певному режимі. Хтось може порахувати, що це не потрібно. Адже нагріта вода все одно буде циркулювати в системі по фізичним законам. З цим ніхто і не сперечається, але є ряд схем, в яких теплоносій розподіляється нерівномірно. Приміром, однотрубна горизонтальна схема, в якій останні радіатори завжди мають меншу температуру, що впливає на якість опалення в таких приміщеннях.

Зверніть увагу! Сьогодні багато котлів мають в конструкції вбудовані циркуляційні насоси. Це полегшує вибір і робить розрахунок непотрібним. Головне – правильно підібрати нагрівальний котел по потужності.

 • Компенсувати лінійне розширення гарячої води в системі. Для цього в схему включають розширювальний бак.
 • Забезпечити безпечні умови експлуатації опалювальної системи, включаючи котел, якщо з якихось причин тиск теплоносія стане екстремальним.
 • Створити умови, за яких можна буде безперешкодно видаляти повітря з контуру.
 • Налагодити систему, яка відповідатиме за якість теплоносія. В іншому випадку це може призвести до забруднення трубопроводу шлаками, піском, окалиною та іншим.
 • Забезпечити можливість з’єднання в одній системі кількох контурів з різними температурними режимами. Наприклад, основний контур, що з’єднує радіатори, і контур «тепла підлога».

Якщо врахувати всі ці показники, то система опалення приватного будинку буде економічною, безпечною і зручною в експлуатації.

Елементи обв’язки і їх функції

Ми вже перерахували елементи обв’язки, і залишається тільки розглянути їх окремо.

Циркуляційний насос

Для чого потрібні насоси в системі опалення, уже було згадано. Але це не єдина їхня функція. Що ж ще робить необхідною установку цього приладу?

 • По-перше, складність і протяжність трубопровідної схеми.
 • По-друге, перепад температур між ближніми до котла радіаторами і далекими.
 • По-третє, випадки, коли в систему замість води в якості теплоносія залили, наприклад, антифриз, що має більш щільну структуру. Поки він нагріється і досягне батарей, може пройти багато часу. Насос цей процес прискорює.

Циркуляційні насоси встановлюють на зворотній магістралі близько котла, де температура теплоносія знижена. Це робиться для того, щоб зберегти прилад в боєздатному стані довгий час. Адже в конструкції насоса є гумові вироби у вигляді прокладок, манжет і ущільнювачів. І під дією високих температур вони швидко виходять з ладу.

При цьому циркуляційний насос робить систему опалення енергозалежною. Що є, то є. І в наших умовах це іноді стає великим мінусом, так що насоси встановлюють на байпаси, які відсікають їх від основної магістралі. Це єдиний вихід з положення. Тобто опалювальна система може працювати в двох режимах – з природною циркуляцією і з примусовою.

Кілька слів про сам насосі як про окремий вид обладнання. В даний час виробники пропонують їх широкий модельний ряд, але перевагу останнім часом віддається насосів з мокрим ротором.

У чому ж його переваги?

 • По-перше, теплоносій виступає в двох ролях – як мастило і як охолоджувач. Тобто одночасно вирішуються відразу дві проблеми.
 • По-друге, такі установки змінюють продуктивність, а значить, і швидкість руху теплоносія. Так можна регулювати температуру в приладах опалення.

Увага! Встановлювати циркуляційний насос можна тільки в горизонтальному положенні вала.

Схема двотрубної системи опалення відео

Розширювальний бак

Цей резервуар необхідний для того, щоб вмістити в себе надлишки теплоносія при його розширенні під дією теплової енергії. Сьогодні в системах опалення використовують бачки відкритого та закритого типу. У першому випадку це негерметична ємність, внутрішній об’єм якої пов’язаний з повітрям в приміщенні. У другому випадку це ємність закрита і абсолютно герметична.

Що необхідно знати, вибираючи розширювальний бак? Його обсяг повинен становити 1/10 частину від обсягу опалювальної системи. Це перше. Друге – закритий тип розширювального бака краще використовувати в схемі, де встановлений циркуляційний насос.

Що ще необхідно врахувати, говорячи про це елементі обв’язки опалювального котла та всієї системи?

 • Якщо розміри опалювальної системи змінюються в більшу сторону, наприклад, при монтажі теплих підлог, то не варто міняти розширювальний бак на більший. Просто встановіть поруч з ним ще один, але підрахуйте, щоб їх загальний обсяг становив 10% від обсягу опалення.
 • З’єднувати бак з котлом потрібно тільки верхнім підведенням. Так можна уникнути утворення повітряних пробок всередині ємності.
 • Розширювальний бачок закритого типу можна встановлювати на будь-якій ділянці траси. Тут важливо, щоб на цій ділянці не було великої кількості завихрень. Зазвичай для цих цілей вибирається прямолінійний відрізок трубопроводу перед циркуляційним насосом.
 • Сьогодні великою популярністю користуються настінні опалювальні котли. У більшості їх видів і моделей в конструкції вже присутня розширювальний бак. Так що в його придбанні немає потреби.
 • Поряд з цим приладом фахівці рекомендують встановлювати в систему запобіжний клапан. Він відповідає за скидання теплоносія, якщо його тиск різко підвищується. Такий клапан вже в заводських пристроях налаштований на показник 3 атмосфери.

Розповітрювач

Його основне завдання – видаляти повітря, який збирається в системі і заважає руху теплоносія. До речі, скупчення великої кількості повітря в одному місці може повністю блокувати циркуляцію теплоносія. Якщо радіатори з’єднуються з магістраллю нижньою підводкою, то що збирається в їх верхній частині повітря зробить все, щоб опалювальні прилади не працювали. Цього можна уникнути, якщо встановити в схему циркуляційний насос. Але навіть у такій системі повітря під тиском буде створювати вібрацію і звуки, що малоприємно.

Якими можуть бути розповітрювачі? Почнемо з самого поширеного і популярного – крана Маєвського. Це просте пристосування, виготовлене з сталі або латуні. Другий варіант краще. У його корпус вбудований шток, який декількома оборотами відкриває бічний отвір. Саме через нього і випускається повітря. А як тільки піде вода, шток закривається. Ось так все просто.

Другий варіант – це застаріла модель. Збоку на радіаторі опалення у верхньому його торці встановлюється звичайний зливний кран або вентиль. Відкриваєте його, спускаєте повітря з великою кількістю води і знову закриваєте.

Якщо ви вирішили встановити в якості повітрявідводчика зливний кран, то врахуйте два попередження:

 1. Носик крана повинен бути завжди спрямований вгору. При такому положенні у повітря практично не залишається шансів затриматися в радіаторі.
 2. Використовуйте для таких цілей вентилі або крани з керамічною кран-буксою. Гума під дією високих температур довго не прослужить. А це загрожує різними неприємностями.

Автоматичний розповітрювач – найсучасніший варіант цього виду приладів. З його допомогою повітря видаляється в автоматичному режимі, так що нічого крутити не треба. Він зручніше в експлуатації, а от коштує трохи дорожче звичайних клапанів.

Правильна установка розширювального бака
Правильна установка розширювального бака

Грязьовик

Велике значення сьогодні приділяється якості теплоносія. Деякі моделі опалювальних котлів чуйно реагують на властивості використовуваної води. І якщо твердопаливні агрегати можуть працювати на будь-якій воді, то електричні та деякі газові до її низької якості небайдужі. Особливо це стосується теплообмінників, які поступово забиваються вапняними відкладеннями і піском. Те ж саме можна сказати і про циркуляційні насоси. Їх крильчатка швидко виходить з ладу, якщо вода всередині системи низької якості.

Що ж собою являє грязьовик в автономній системі опалення? Це звичайний фільтр грубого очищення, виготовлений з латуні, всередині якого розташована сітка. Вона затримує шлаки, а внизу пристрою є відстійник. До речі, такі фільтри мають розбірну конструкцію, так що очистку проводити дуже просто.

На які нюанси необхідно звернути особливу увагу? Встановлювати грязьовик потрібно або перед котлом, або перед циркуляційним насосом. Зазвичай прилад розташовують горизонтально, щоб бачок перебував у вертикальному положенні. Це спрощує процес чищення фільтру і підвищує ефективність його роботи. Обов’язкова умова – встановити з двох сторін грязьовика запірні клапани. Це допоможе чистити прилад, що не зливаючи теплоносій із системи.

І останнє. Як правильно вибрати грязьовик? Його конструкція однакова в різних моделях, і важливо лише правильно підібрати розмір. Але навіть якщо ви з розміром помилилися в меншу сторону, фільтр від цього гірше працювати не буде. Просто доведеться скоротити період його обслуговування. Тобто частіше чистити, але на це, як показує практика, йде небагато часу.

Висновок по темі

Сподіваємося, ви зрозуміли, що таке обв’язка котлів опалення, і які її елементи. Звичайно, всі без винятку прилади ми не розглядали, а розібрали тільки основні. Але й цього достатньо, щоб створити ефективно працюючу опалювальну систему. Головне – правильно все підібрати під потужність котла – його обсяг, розміри трубопроводів і кількість радіаторів. Так що цей процес не такий простий, як здається на перший погляд.

Leave a Reply