Якою може бути обв’язка твердопаливних котлів опалення – схеми проста і складна

Обв'язка твердопаливних котлів
Схема обв’язки твердопаливних котлів опалення

Твердопаливні котли в системі опалення приватних будинків, особливо заміських, є традиційними агрегатами. Опалення за допомогою дров чи вугілля, торфу або пелет, вони давно знаходили славу надійних опалювальних приладів. Звичайно, говорити про стовідсоткові перевагиі експлуатації тут не доводиться, оскільки у них є певні мінуси. Але доступність і дешевизна палива зіграли свою роль. У цій статті ми розберемо, як правильно обв’язати твердопаливний котел, і яку схему розводки труб краще вибрати. Отже, схема обв’язки твердопаливного котла.

 

Схеми обв’язки

Почнемо з двох простих позицій:

  1. Перша стосується влаштування самого твердопаливного котла опалення. Запам’ятайте – у жодній його моделі й модифікації ви ніколи не знайдете вбудованих циркуляційних насосів і розширювальних бачків. Вони підбираються окремо. Перший – по потужності опалювального агрегату і по площі опалювальних приміщень. Другий – тільки з розрахунку обсягу теплоносія. До речі, обсяг розширювального бака завжди становить 10% від загального обсягу використовуваного теплоносія.
  2. Друга позиція – це, по суті, питання від споживачів, які вважають, що городити город з цього приводу немає сенсу. Підключення твердопаливного котла просте – через два патрубка, один з яких з’єднується з подає контуром опалювальної мережі, а другий – з його зворотним контуром.

Друга позиція правильно ставить перед інсталяторами завдання підключення. Але це найпростіша схема. До речі, той, хто вирішив провести монтаж твердопаливного котла своїми руками, вибирає саме цей варіант підключення і обв’язки. А навіщо мучитися, якщо є проста і при цьому ефективно працююча схема.

Але давайте дивитися правді в очі. Вищезазначена схема обв’язки не єдина. Існують більш складні варіанти, засновані на одному дуже важливому правилі. До речі, практично всі виробники твердопаливних котлів це правило вказують як попередження в інструкції з експлуатації опалювальних агрегатів.

Воно свідчить, що температура гарячої води у зворотному контурі при вході в твердопаливний котел не повинна бути нижче + 60С.

Чому такі жорсткі обмеження?

  1. По-перше, тільки так можна піти від великого перепаду температур всередині теплообмінного апарату, що позитивно впливає на його термін експлуатації.
  2. По-друге, тільки так можна уникнути конденсації вологих парів всередині топки котла. Поява навіть декількох крапель води на стінках камери згоряння дає поштовх до утворення на стінках топки дьогтю. Сажа і вологість викликають такий негативний ефект.

Тепер нас цікавить питання – як зробити, щоб всі ці процеси не виникали, а зворотня температура не падала нижче + 60 град. С? Є кілька варіантів.

Перший варіант

Це найпростіше, що стосується складної обв’язки твердопаливних котлів. Для цього необхідно в систему опалення врізати так званий змішувальний вузол. Багато хто може подумати, що це не тільки ускладнює схему, але й збільшує її вартість. По суті, змішувальний вузол – це звичайна трубна перемичка, яка з’єднує між собою два контури системи опалення – подачу і обратку. Його зазвичай врізають одним кінцем на ділянку між циркуляційним насосом і розширювальним бачком, а другим – в будь-яку точку прямої лiнiї.

Навіщо необхідна ця перемичка? Вона грає роль змішувача, куди входить гаряча вода з контуру подачі і проходить в обратку. Таким чином, якщо необхідно, можна збільшити температуру теплоносія на зворотному ділянці опалювальної мережі. На перемичці обов’язково встановлюється відтинаючий вентиль.

Тобто опалення працює в штатному режимі до тих пір, поки в обратке температура не стане опускатися. Як тільки вона досягне критичного рівня, спрацьовує система автоматики, і відкривається перемичка. Якщо ви встановили у себе в будинку простий твердопаливний котел без складної системи автоматики, тоді вам доведеться самому контролювати температуру теплоносія і вручну змішувати середовища, відкриваючи й закриваючи відтинаючий вентиль. Тому установка термометра на вході в твердопаливний котел – обов’язкова умова.

Другий варіант

Як зазвичай працює простий твердопаливний котел без автоматичної подачі палива? Ви вручну завантажуєте в топку дрова, торф, вугілля і так далі. Тобто ви повністю прив’язані до опалювального агрегату. Трохи запізнилися із закладкою, і можна вважати, що відразу ж знизили температурний режим всередині приміщень будинку.

Які варіанти пропонують фахівці, щоб полегшити вам життя і знизити залежність? Цю проблему можна вирішити установкою буферної ємності. Що це таке, і причому тут обв’язка твердопаливних котлів?

Почнемо з того, що буферна ємність виконує функції акумулятора теплової енергії. У ній знаходиться вода, яка нагрівається від прямої лiнiї опалювальної мережі. Як тільки паливо згорить в топці котла, а ви не помітите цього, теплоносій почне втрачати свою температуру. Так от встановлена ​​буферна ємність, а точніше, гаряча вода в ній, починає віддавати своє тепло теплоносію. Тим самим продовжується час роботи системи опалення.
Чим же відрізнятиметься схема обв’язки котла від попередніх варіантів? Встановлена ​​в контур ємність ділить всю опалювальну систему на дві ділянки:

  1. У першому розташований опалювальний котел.
  2. У другому знаходяться радіатори системи опалення.

А тепер саме важливо, що стосується обв’язки котла з буферною ємністю. Всім відомо, що ТТ котли погано піддаються контролю і регулювання. Управляти ними практично неможливо. Тим більше, коли ви забуваєте проводити точну ятати палива. Для цього рекомендується встановити ще один змішувальний вузол. Тобто один вже встановлений на першій ділянці і призначений для збільшення температури в зворотному контурі системи опалення. Другий вузол треба розташувати на другій ділянці після буферної ємності. Його призначення – знижувати температуру теплоносія в момент піку роботи твердопаливного котла.

Що отримуємо в результаті? У нас є одна схема обв’язки, де встановлена ​​буферна ємність. Так от в ній може бути перемичка, а може і не бути. Все залежить від того, з якою періодичністю ви виробляєте ятати палива. Якщо ви є власником котла з автоматичною подачею палива в камеру згоряння, тоді можна обійтися і без перемички. Взагалі, в цьому випадку можна використовувати найпростішу схему обв’язки.

Аварійна схема

Повертаємося до положення про те, що управління твердопаливними котлами – проблема номер один. У них перегрів теплоносія – справа звичайна, тому всі без винятку виробники намагаються знайти способи охолодження гарячої води до того, як вона почне перетворюватися в пару. Що ж вони використовують? Які способи ефективні, а які не дуже?

Розглянемо три основні методи охолодження теплоносія:

  1. У камеру згоряння котла встановлюються два теплообмінника, які щільно стикаються один з одним. Один працює на обігрів теплоносія, а другий використовується як холодильника. Його вхідний патрубок підключається до водопровідної мережі, а протилежний – до каналізації. При необхідності знизити температуру теплоносія треба всього лише відкрити вентиль на водопровідному патрубку і запустити в другий теплообмінник холодну водопровідну воду. Ось такий принцип роботи.
  2. Схема практично та ж. Але тільки другий теплообмінник встановлюється усередині перших. При такому розташуванні зниження температури теплоносія відбувається в кілька разів швидше і ефективніше.
  3. І останній варіант. У ньому немає другого теплообмінного приладу. У його патрубки – входить і виходить – підключаються дві труби, які з одного боку з’єднуються з водопроводом, а з іншого – з каналізацією. На стику труб встановлюється клапан, який відкриває або закриває доступ холодної води в систему опалення будинку. Звичайно, від цього теплоносія в опаленні стає більше, тому і з’єднаний вихідний патрубок з каналізаційною системою.

Скажемо прямо – схема зниження температури достатньо дивна. Але дивно те, що котли з такою конструкцією на ринку присутні, і для них навіть організовані сервісні центри.

Додаткові схеми

Аварійна схема підключення котла
Аварійна схема підключення котла

І ще одне доповнення, яке безпосередньо відноситься до теми статті. Всім відомо, що подача електроенергії в заміські будинки відбувається з періодичними відключеннями. Тому циркуляційний насос буде випадати з системи, перешкоджаючи вільному проходженню теплоносія. Що робити? Вихід відомий давно – встановити байпас, відтинаючий насос від контуру. Начебто простий вузол, але він обов’язково входить в схему обв’язки, тому про нього не можна забувати.

І останнє. В даний час в моду входять так звані комбіновані котли. Гарний винахід, який допомагає використовувати два види палива, що заміщають один одного. Але що робити тим, у кого вже встановлений твердопаливний котел, а мати запасний варіант дуже хочеться? Вихід один – встановити поруч ще один опалювальний агрегат, що працює, наприклад, на газі або електроенергії. А точніше, потрібно зробити його основним, а ТТ котел допоміжним.

У цьому випадку в трубну обв’язку додається паралельно встановлений агрегат з врізкою в подаючий і зворотний контур. Обов’язково на стику двох з’єднань установлюються запірні клапани або засувки. Якщо система автоматизована, то краще брати триходовий клапан.

 

Висновок по темі

Як ви могли переконатися, схема обв’язки твердопаливного котла – справа дуже навіть непроста, як може здатися на перший погляд. Дивіться скільки нюансів. Начебто врізаються лише кілька пристроїв, але їх використання ретельно продумане і необхідно. І той, хто вибирає одну з перерахованих схем, повинен обов’язково усвідомлювати, що всі вони не такі прості, як здається. Правильне підключення того чи іншого вузла, послідовність стикування і так далі – все це в майбутньому обов’язково позначиться на ефективності роботи опалювальної системи будинку.

Leave a Reply