Розбираємося, як зробити опалення у двоповерховому будинку

Повітряне опалення будинку
Повітряне опалення будинку

Забезпечити теплом двоповерховий будинок не завжди просто. Адже забудовник намагається заощадити на всьому, включаючи деякі інженерні системи, і в цьому криється велика помилка. Тим більше що сьогодні можна уникнути складнощів, застосувавши досить прості рішення і зберігши при цьому показники комфортності проживання. До чого ця розмова? Справа в тому, що багато забудовників приватного житла задаються питанням, як у двоповерховому будинку зробити опалення. При цьому вони хочуть отримати прості рішення, в які не доведеться вкладати величезні гроші. Спробуємо розібратися в цій проблемі.

Повітряне опалення

Цей спосіб обігріву приміщень став використовуватися не так давно. Але в деяких випадках він стає єдино правильним рішенням, до того ж недорогим і швидким. Крім того, він не вимагає теплоносіїв у вигляді води, масла, антифризу та іншого. Як переносник тепла тут виступає гаряче повітря, яке нагрівається при зіткненні з нагрівальним елементом.

Існує велика кількість повітряних нагрівальних приладів. Це не тільки електричні вироби у вигляді кондиціонерів, калориферів, теплових вентиляторів і конвекторів, які вимагають наявності електроенергії. Сюди ж відносяться різного роду печі, що працюють на різних видах палива.

Булер’ян

Візьмемо для прикладу піч, яка називається булер’ян. Її цікава і оригінальна конструкція створює умови для рівномірного розподілу тепла по обігріву приміщення. Виготовлена вона з металевих елементів, де основну роль грає паливник – саме тут горить паливо. Найдивовижніше в цій конструкції – це труби невеликого діаметру, які розташовані як знизу паливника, так і зверху. Вони дивляться в різні боки, що дозволяє гарячому потоку повітря йти в різних напрямках.

За допомогою такого опалювального приладу можна обігрівати кілька кімнат одночасно. Для цього виходять труби слід наростити і провести розводку в сусідніх приміщеннях. При цьому подача теплого повітря може вироблятися як природним способом, так і примусовим.

Якщо говорити про переваги булер’яну, то їх декілька:

 • Повне згорання палива. У печі відбувається його тривале тління при невеликому доступі кисню. Тому коефіцієнт корисної дії такого пристрою явно вище, ніж у звичайних буржуйок.
 • Невеликі розміри печі дозволяють встановлювати її в будь-якому приміщенні. Крім того, вона не вимагає спеціальної котельні.
 • Ні запахів, ні кіптяви від печі ви не помітите.
 • Розводка повітроводів обійдеться в кілька разів дешевше, ніж розводка трубопроводів водяної опалювальної системи.

Але, як і у будь-якої системи, у цього приладу є недоліки:

 • По-перше, схему розводки воздуховодів необхідно продумати ще на стадії проектування системи опалення. Після закінчення всіх ремонтних робіт змонтувати їх, не зіпсувавши інтер’єру, буде дуже складно, а точніше, навіть неможливо.
 • По-друге, це твердопаливна піч, тому потрібні умови для зберігання палива. Це найчастіше брикети, дрова або пелети. Для них потрібно окреме приміщення поза домом і невеликий куточок всередині.

Цегляна піч

Традиційна російська піч має значні розміри. А для двоповерхового будинку її необхідно зробити ще більше. Звичайно, це ускладнює установку, але як варіант опалення її розглянути необхідно.

Почнемо з переваг:

 • Якихось стандартів у будівництві цегельних печей немає. Все залежить від габаритів будинку,
  Цегляна піч з каміном
  Цегляна піч з каміном

  технології, якою володіє пічник, і від вимог замовника. Звідси і різні за формою і конструкції російські печі. Що дивно – за допомогою однієї печі можна спокійно опалити весь будинок.

 • Встановлювати її допустимо в будь-якій частині будинку. Це може бути центральна кімната, де пристрій зводять посередині. А може бути кут будь-якої кімнати. Тобто варіанти місця розташування вибираються власником будинку.
 • При відсутності опалення на газі цей вид є найдешевшим. Дивно те, що російська піч топиться 1 раз на добу протягом 2-3 годин. Після чого накопичене нею тепло поступово віддається в приміщення. Тобто за нею необхідно подивитися кілька годин, а потім можна насолоджуватися тепловіддачею.

Недоліків всього лише два. Перше – це склад для палива. Друге – необхідність правильного спорудження печі. Навіть невелика помилка може призвести до того, що піч буде працювати неефективно. Через стінки в приміщення може проходити запах або конденсат, що є неприємним моментом.

Для двоповерхових будинків споруджується проста російська піч. При цьому на першому поверсі зводиться топливник, а на другий веде ковпак або, як його ще називають, вітрило. Іноді забудовники самостійно намагаються звести цегляні опалювальні печі. І це їм вдається. Найпростіша – звичайна паливна конструкція, поверх якої встановлюється чавунна плита. Зазвичай між цегляною кладкою і плитою прокладається азбестовий шнур в якості ізоляційного матеріалу. Він герметично закриє зазор між двома площинами.

До речі, сьогодні багато пічники пропонують використовувати російські печі в якості котла для нагрівання води в системі водяного опалення. Для цього в піч вставляється теплообмінник (змійовик), виготовлений з нержавіючої сталі. Останній під’єднують до системи опалення, і виходить відмінний нагрівальний елемент, до того ж чудово працюючий.

Газові конвектори

Це ще один варіант, за допомогою якого можна просто і швидко організувати повітряне опалення двоповерхового будинку. В даний час виробники пропонують готові вироби, які підключаються до газу – природному або зрідженому – з відводом продуктів згоряння назовні. Для цього зазвичай використовується коаксіальний димохід. Через нього не тільки відводяться згорілі частинки палива, але і надходить повітря з вулиці, що підтримує горіння в топці конвектора.

До переваг такого способу опалення варто віднести автономність обігріву кожного приміщення. Для цього необхідно лише встановити конвектор і підключити його до газової магістралі.

Другий плюс – це низька вартість проекту в цілому. Коштують конвектори недорого, а під’єднують їх за допомогою спеціальних газових шлангів. Все це можна зробити навіть своїми руками.

А що з недоліками?

 • По-перше, магістральний газ є не скрізь. Можна використовувати газ скраплений, але врахуйте, що цей варіант більш витратний і за ціною газу, і по ефективності його згоряння. Тобто, ККД буде нижче.
 • По-друге, встановлювати газовий конвектор можна тільки біля зовнішньої стіни.
 • По-третє, доведеться свердлити стіну для прокладки димоходу. І якщо вона буде зроблена з залізобетонних плит, то возитися вам доведеться довго.

Водяне опалення

Багато хто вважає, що це оптимальне опалення для двоповерхового будинку. Швидше за все, так і є, тому що за допомогою такої системи можна домогтися рівномірного розподілу тепла по всьому об’єму будинку. Принцип дії тут зрозумілий. Опалювальний котел нагріває теплоносій (найчастіше це вода), який розноситься по приладах опалення. Ті в свою чергу віддають теплову енергію в приміщення шляхом конвекції.

Кількість пропонованих на сучасному ринку опалювальних котлів величезне. Про їх переваги і недоліки ми вже говорили. А зараз розглянемо способи розводки трубопроводів і підкреслимо, як правильно поєднати котел і радіатори опалення, щоб вся система працювала ефективно.

Двотрубна розводка

Багато фахівців вважають, що цей варіант ідеальний для організації опалення в двоповерхових будинках. Суть його полягає в тому, що опалювальні батареї вставляються на ділянку між трубою подачі теплоносія і обраткой. Тобто до кожного приладу підключаються дві труби. Тим самим добиваються раціонального розподілу теплоносія по радіаторів, а значить, і рівномірного розбіжності тепла по всьому будинку. Це і є головне достоїнство двотрубної системи.

Але у неї є і недоліки:

 • Перше – це великий обсяг витрачених матеріалів і особливо труб.
 • Друге – необхідність використання обмежує запірної арматури, за допомогою якої знижується подача теплоносія на ближні до котла радіатори. Так можна регулювати тепловіддачу на кожному приладі опалення окремо.

Однотрубна розводка

Навколо цієї схеми фахівці ведуть великі суперечки. Деякі вважають, що це оптимальний варіант для двоповерхових будівель, а хтось говорить, що це не зовсім вдала схема. Але в кожному разі її використовують. Правда, щоб ця система працювала ефективно, необхідно забезпечити подачу теплоносія на кожен поверх рівномірно. Для цього встановлюють труби великого діаметру, щоб створити необхідний по потужності і швидкості потік теплоносія.

Переваги схеми:

 • Мінімальна витрата матеріалів.
 • Збалансована робота всієї системи незалежно від температури на вулиці.

Недоліки:

 • Якщо будинок має великі розміри, то велика ймовірність, що різниця температур між першими і останніми радіаторами опалення буде досить великою. Доводиться збільшувати кількість секцій в останніх радіаторах, щоб збалансувати температуру у всіх кімнатах на поверсі.

Теплі підлоги

Теплі підлоги – це система з раціональним використанням тепла по всьому об’єму приміщення. І в цьому її величезний плюс. Навіть якщо тепло, що витрачається на опалення будинку, має невисоку температуру, все одно в кімнатах завжди комфортно. Тобто економія очевидна.

Водяна тепла підлога
Водяна тепла підлога

Теплі підлоги укладаються на стадії зведення будинку. Для цього їх монтують на цементно-піщану стяжку. Якщо будинок вже готовий, то можна укласти на стяжку суху. Але в будь-якому випадку, щоб рівномірно розподілити тепло по всій площі підлоги, необхідно використовувати спеціальні теплорозподільні пластини з алюмінію.

Будь-яка система теплої підлоги працює по колекторній схемі, де на кожен поверх встановлюється гребінка з відведенням в окремі приміщення своєї магістралі. У гребінці обов’язково враховується установка запірної арматури, за допомогою якої можна буде розподіляти і контролювати подачу теплоносія.

Переваги теплих підлог:

 • Рівномірний і раціональний розподіл теплоносія по всіх поверхах.
 • Комфортні умови проживання.
 • Щоб опалити приміщення двоповерхового будинку, необхідна невелика температура теплоносія.

Недоліки:

 • Зведення теплих підлог потребують зняття підлогового матеріалу і переробки базової підлоги. Тобто буде проводитися капітальний ремонт підлоги. А це досить серйозні капіталовкладення.

Висновок по темі

Як бачите, питання, як провести опалення в двоповерховому будинку, вимагає різного підходу до організації процесу. Варіантів багато, і вибрати один оптимальний не завжди просто. Для цього потрібно прислухатися до порад і рекомендацій фахівців. Вони з такими питаннями стикаються постійно, тому для них підібрати необхідну систему не складе труднощів. А ось самостійно обрана схема може виявитися неточною, що призведе до витрат не тільки на первинному етапі, але і при подальшій експлуатації.

Leave a Reply