Водопідготовка побутового котла: що це та навіщо вона потрібна

У будь-якої опалювальної системи якість використовуваної води є ключовим показником. Навіть незначне відхилення від заданих виробником значень може призвести до серйозного пошкодження побутового котла, оскільки при нагріванні води до високих температур активізуються різні хімічні процеси. Водопідготовка для побутового котла потрібна, оскільки практика показує, що некондиційна вода – реальна загроза для котла і найбільш часта причина виходу його з ладу.

Без водоочистки теплообмінник котла вийшов з ладу

Якщо для промислових систем технології водопідготовки котельної строго регламентовані, то в побутовому сегменті цьому питанню не приділяється значної уваги. Однак необхідно контролювати якість води. Нижче про основні принципи водопідготовки для побутових опалювальних котлів.

Пісок, накип та корозія

Про яку воді піде мова. В першу чергу, звичайно, про ту, яка заповнює і підживлює опалювальний контур. Представник сервісної служби може заправити в систему спеціально підготовлену воду, так як при експлуатації її обсяг обмежений. Більш складна задача – забезпечити стабільну якість води, використовуваної для гарячого водопостачання. Особливо якщо ми розглядаємо систему опалення заміського будинку, де джерело води – колодязь або свердловина.

Як водопровідна, так і вода з колодязя, свердловини можуть містити в собі три групи небажаних видів домішок:

 • бруд, нерозчинні компоненти, зокрема, пісок або глину;
 • солі кальцію і магнію або солі жорсткості, які утворюють накип;
 • домішки, що підвищують корозійну активність води, наприклад, солі заліза і марганцю і кисень.

Брудний теплообмінник котла

Які проблеми виникають без водопідготовки для побутового котла?

 1. Бруд.
  Він засмічує систему. Нерозчинні компоненти здатні безпосередньо викликати грубі поломки, засмічення і механічні пошкодження, вихід з ладу окремих агрегатів, наприклад, циркуляційних насосів, змішувальних клапанів, тощо. При монтажі нового котла в уже експлуатовану опалювальну систему в нього можуть потрапити додаткові забруднення і відкладення. Котел повинен бути надійно захищений від них.
 2. Накип.
  Він порушує теплообмін, знижує ККД котла та веде до серйозних проблем. Дослідження показують, що накип товщиною всього в 1 мм знижує ефективність теплопередачі на 7-10%. Поверхні теплообмінників котла перегріваються, руйнуються паяні з’єднання, утворюються різні дефекти, відбувається перегрів котла. Накип вимагає регулярного очищення за допомогою агресивних речовин, що також знижує ресурс котла. Боротьба з появою накипу повинна стати ключовим завданням вже на етапі проектування опалювальної системи.
 3. Корозія
  Пошкодження поверхонь елементів котла виникають завдяки корозії. Її перші ознаки можуть проявитися вже через кілька місяців після початку експлуатації котла. Одна з причин корозії – постійне надходження кисню в котлову воду, наприклад, при пошкодженні розширювального бака або його недостатньому обсязі, неправильно підібраних трубах. Кисень може проникати в систему через пластикові труби в  схемі тепла підлога або при частому додаванні підживлювальної води. Можливі вирішення цієї проблеми – поділ системи через теплообмінник або додавання в воду киснезв’язуючих реагентів.
  Інша причина корозії – відхилення в кислотності води. Слід зазначити, що нормативна кислотність різна для різних видів котлів. Зокрема, конструкції з чавуну і сталі руйнуються в більш кислому середовищі. Для чавуну нормальний діапазон pH становить 9-10, для сталі – 8,2-10. Для котлів цього типу може знадобитися подщелачивание води. При використанні конденсаційних котлів з Силумінові теплообмінниками руйнування пасивуються плівки відбувається при перевищенні показників рН> 8,3-8,5.
  Важливо знати, що значення pH може змінюватися з часом, особливо після виділення з води кисню і відкладення вапняних з’єднань. Рекомендується відстежувати pH води з періодичністю раз на кілька місяців.

Аналіз і фільтрація води

Рекомендації з підготовки води для системи ГВП в приватному будинку або квартирі можна сформулювати тільки після її ретельного аналізу. Повинні розглядатися значення кислотності, електропровідності, вмісту у воді заліза, міді, кремнієвої кислоти і кисню.

Вимірювання питомої електропровідності води здійснюється за допомогою кондуктометра і допомагає визначити ступінь жорсткості. Електропровідність води вимірюється в мікросіменсах. Для дистильованої води цей показник становить від 2 до 5 мкСм / м, для дощової води – 6-30, для річкової води – 20-80 мкСм / м.

Водопідготовку слід організувати в кілька етапів. На першому етапі обов’язково повинна здійснюватися очищення води від механічних домішок. Для цього можна використовувати сітчаті фільтри, що дають високий ступінь очищення. Потім потрібно подальша фільтрація. Корозійну активність води можна зменшити за допомогою фільтрів, що видаляють їх неї солі заліза і марганцю. В окремих випадках рекомендується використовувати установки корекції кислотності.

Водопідготовка: фільтр, системи помякшення.

Для пом’якшення води можуть використовуватися різні види фільтрів: магнітні, електромагнітні, ультразвукові та іонообмінні. Останні є найбільш передовими і ефективними. У таких фільтрах жорстка вода пропускається через іонообмінну смолу. В процесі цього іони магнію і кальцію, що викликають утворення накипу, замінюються на іони натрію.

Встановлення водопідготовки для побутового котла і ретельне дотримання вимог виробника, особливо до використовуваної воді, дозволить значно продовжити термін служби котла, підвищити його ефективність і знизити витрати на обслуговування і ремонт. Сертифіковані монтажні організації здатні запропонувати клієнтам комплексні рішення, хоча маючи на руках аналіз води та проконсультувавшись у кваліфікованих постачальників фільтрів водопідготовка для котла своїми руками також може бути зроблена.

Leave a Reply