Газове опалення в заміському приватному будинку

Газове опалення в заміському будинку
Газове опалення в заміському будинку

Доступна вартість скрапленого газу призвела до зростання популярності його використання як основного виду палива для обігріву приватних заміських будинків. Газова система опалення в приватному будинку в більшості випадків організовується при підключенні природного газу. Але навіть за відсутності доступу до магістрального газопроводу завжди можна встановити обладнання, що працює на зрідженому балонному паливі.

Переваги використання газу

Установка паливних котлів на природному або зрідженому газі має цілий ряд переваг в порівнянні з організацією опалювальної системи на основі жидко- і твердопаливних котельних агрегатів.

Серед найважливіших потрібно відзначити наступні фактори:

 • Доступна вартість обладнання, його монтажу, і самого палива.
 • Висока надійність і довговічність опалювальних систем, що працюють на блакитному паливі.
 • Невеликі габарити обладнання, завдяки чому його установка можлива практично в будь-якому приміщенні.
 • Двоконтурні котли дозволяють забезпечувати заміський будинок не тільки теплом, але і гарячою водою.
 • У порівнянні з іншими видами опалювальних систем, ті, які працюють на газі, є самими екологічними, так як газ при згорянні завдає найменший шкоди навколишньому середовищу.
 • Залежно від виду обраного газового опалювального обладнання воно може бути встановлено як в будинку, так і в спеціально відведеному для цього приміщенні, тобто в котельні.

Параметри розрахунку газового обладнання

Для того щоб газове обладнання для опалення приватного будинку повністю відповідало своїм завданням, його вибір здійснюється на основі розрахунку. При цьому враховуються різні параметри, так що краще довірити підрахунок фахівцям.

Основними параметрами є:

 • Потужність котла або загальна потужність усіх котлів в установці.
 • Потужність насосного обладнання, обов’язкового для облаштування газових опалювальних систем з примусовим рухом теплоносія.
 • Техпараметрам радіаторів опалення, які здійснюють обігрів приміщень у будинку.
 • Можливість монтажу додаткових систем опалення, наприклад, теплої підлоги.
 • Наявність і кількість споживачів гарячої води (миття, ванни, джакузі, басейни і т.д.).

Вибір обладнання

Принцип дії газових котлів заснований на підігріві теплоносія за рахунок спалювання палива. Для того щоб інженерні системи могли безперебійно експлуатуватися, необхідно правильно підібрати обладнання для газового опалення приватного будинку.

Таке обладнання повинно відповідати ряду вимог:

 • Економічність експлуатації.
 • Безпека і надійність.
 • Простота використання.
 • Мінімальне технічне обслуговування.
 • Підходяще виконання (підлогове / настінне).
 • Естетичний зовнішній вигляд.

Також варто врахувати наявність або відсутність спеціального приміщення, де можна обладнати котельню. На ринку представлені моделі, які можна монтувати безпосередньо в житлових будинках, але більшість високопотужних агрегатів зажадають обладнання котельні.

Моделі з настінним монтажем ідеально підходять для установки в таких приміщеннях, як кухня. Такі агрегати мають відкриту або закриту камеру згоряння. При наявності в будинку димаря можна купувати котел, в якому камера згорання відкрита. Якщо димар не передбачений, можна встановлювати тільки котли з закритою камерою і коаксіальним димарем.

Потужність, як вже зазначалося вище, розраховується, виходячи з габаритів приміщення. Це можна зробити за допомогою простої формули – загальна площа множиться на висоту стель і отриманий результат ділиться на 25. Кінцева цифра і становитиме той коефіцієнт, який підходить для приватного будинку. Краще зупинити вибір на моделі з потужністю трохи більше розрахункової.

Останнє, що хотілося б відзначити, говорячи про вибір котла – це можливість перемикання між різними видами палива. Універсальне котельне обладнання представлено на ринку практично всіма виробниками. У більшості моделей реалізована можливість використання двох видів палива. А вибір варіанта залежить від того, яке паливо більш доступно в тій чи іншій місцевості.

Облаштування котельні для приватного будинку

При влаштуванні опалювальної системи в приватному будинку котельня залишається найважливішою складовою. Від того, наскільки правильно вона змонтована, залежатиме безперебійна експлуатація всієї системи, її безпеку і витрати на опалення.

Вимоги, що пред’являються до даних приміщень:

 • вони зобов’язані обладнуватися димоходом, який повинен мати висоту зовнішньої труби не менше 50 см над рівнем гребеня даху;
 • приміщення повинно мати вентиляційні отвори у вигляді кватирки у віконному отворі і в димоході;
 • приміщення має бути з окремим виходом на вулицю і шириною дверного отвору не менше 80 см;
 • встановлювати газове обладнання слід на відстані не менше 30-40 см від стіни.

Крім того, для монтажу газових пристроїв потрібно скласти проект в органах газтехнадзора і укласти договір на технічне обслуговування. Без даних папірців жоден майстер не погодиться ставити газові пристрої, а господар може отримати високі штрафні санкції.

Основними елементами котельні є:

 • Котел, який здійснює нагрів теплоносія.
 • Автоматика котла.
 • Система підживлення.
 • Бойлер (при облаштуванні системи ГВП).
 • Група безпеки.
 • Колекторно-змішувальне обладнання (колектори, насоси та інші апарати, що розподіляють теплоносій по контурах).
 • Розширювальні баки.
 • Димохід.
 • Обв’язка котла.
 • Обв’язка котельні.

Найважливішим обладнанням для компоновки котельні є котел. Його потужність безпосередньо визначає не тільки функціонування, але і конфігурацію опалювальної системи.

Важливо! При виборі агрегату потрібно враховувати не тільки розрахункові показники, але й сукупну потужність решти елементів системи, додаткових її складових.

Тип котла

Існує кілька основних типів котлів, і в кожного – свої технічні, конструктивні та експлуатаційні особливості. Котли бувають:

 • Настінні.
 • Підлогові.
 • Одноконтурні.
 • Двоконтурні.
 • З відкритою камерою.
 • Із закритою камерою.
 • Конденсаційні.

Настінні варіанти

Вони монтуються на стіну і підходять для невеликих будинків і котеджів. Облаштування спеціальної котельні вони не вимагають, так як в їх комплектацію вже входить все необхідне додаткове обладнання, автоматика, група безпеки і т.д.

Важливим їх перевагою є доступна вартість – як самого обладнання, так і обв’язки системи.

Основний недолік – менш тривалий термін служби.

Підлогові моделі

Вони ідеально підходять для установки в котельні. Теплообмінник таких агрегатів може бути виготовлений як зі сталі, так і з чавуну.

Чавунне обладнання відрізняється більш тривалим терміном служби. Але існує ризик утворення мікротріщин в тілі чавуну при неакуратної транспортуванні або монтажі. В результаті обладнання швидко виходить з ладу.

Однак чавунні теплообмінники володіють унікальною функцією заміни частини, що вийшла з ладу, що відрізняє їх від сталевих пристроїв.

Одноконтурні та двоконтурні прилади

Перші мають в своїй конструкції тільки опалювальний контур. При необхідності монтажу системи ГВП на його основі потрібно організувати непрямий нагрів води від бойлера.

Для підключення до бойлера одноконтурні прилади мають спеціальні виходи. Подібне рішення дозволяє системі легко справлятися навіть з піковими витратами гарячої води, забезпечуючи повноцінне безперебійне водопостачання.

Двоконтурні прилади, як виявляється з їх назви, мають всередині корпусу два контури – опалення та ГВП, що дає можливість живити від одного агрегату дві інженерні системи.

Нагрів води для ГВП буде здійснюватися безпосередньо в котлі за допомогою другого теплообмінника. За принципом роботи теплообмінник нагадує звичайний проточний водонагрівач. Незважаючи на всі переваги двоконтурних агрегатів, не можна забувати, що пріоритетним в них є контур ГВП. В результаті під час підігріву води відключається контур опалення, що призводить до поступового охолодженню радіаторів.

Таке обладнання більше підходить для невеликих будинків з мінімальною кількістю споживачів гарячої води або для будинків з періодичним проживанням.

Установка двоконтурних приладів дозволяє знизити собівартість облаштування котельні. Все необхідне додаткове обладнання інтегровано в корпус агрегату. По суті, при облаштуванні котельні на базі двоконтурних моделей досить встановити тільки котел без додаткової комплектації, що дозволяє істотно мінімізувати вартість обв’язки котельні.

Котли з закритою і відкритою камерою згоряння

Агрегати, в яких камера згоряння закрита, або так звані коаксіальні, не вимагають облаштування димаря. У їх конструкції використовується наддувних пальник, внаслідок чого продукти згорання виводяться примусово, а також здійснюється і забір повітря ззовні.

Основний недолік моделей із закритою камерою – шум, який під час роботи видає вентилятор, вбудований в наддувниє пальник. Тому дані моделі більше підходять для облаштування окремої котельні, ніж для установки в житловому приміщенні.

Котли з відкритою камерою згоряння комплектуються атмосферним пальником. При цьому продукти, що утворилися в процесі згоряння газу або іншого палива, виводяться на вулицю через звичайний димар.

Подібні пристрої відрізняються простою конструкцією і не вимагають складного обслуговування. Їх недолік – необхідність в наявності повноцінного димоходу, краще закладеного в архітектуру будинку ще на стадії його проектування. Якщо димар не був передбачений, його доведеться монтувати, що призведе до значного подорожчання облаштування котельні.

Конденсаційні котли

Подібні агрегати з’явилися на ринку відносно недавно. У ході роботи конденсаційні котли використовують не тільки енергію, що утворюється в результаті згоряння палива, але й енергію конденсації пари димових газів.

Зверніть увагу! Найважливіша перевага приладів конденсаційного типу – високий ККД і, як наслідок, енергоефективність використання.

Ще однією важливою перевагою є відсутність необхідності облаштування повноцінного димоходу. Висновок відпрацьованих продуктів згоряння газу здійснюється за допомогою пластикових систем димовідведення.

Обв’язка

Обв'язка котельні
Обв’язка котельні

Обв’язка котельні виконується поліпропіленовими, мідними або сталевими трубами. Поліпропіленова обв’язка відрізняється невисокою вартістю і простотою монтажу. При виборі цього способу слід враховувати, що матеріал з часом може деформуватися. Незважаючи на це, для обв’язки котелень у приватних будинках поліпропіленові труби застосовуються найчастіше.

Обв’язка міддю не тільки довговічна, але й естетична. Однак використовується вкрай рідко через свою дорожнечу. Сталева труба застосовувалася для обв’язки традиційно, але сьогодні вона практично повністю витіснена з ринку сучасними матеріалами.

При установці котельного обладнання дуже високої потужності можлива тільки сталева обв’язка, так як цей матеріал здатний з легкістю витримувати навіть дуже високі навантаження.

Будова системи опалення

Монтаж опалювальної системи є однією з найбільш складних інженерних завдань при будівництві приватного будинку. Фахівці не рекомендують монтувати такі системи самостійно.

Всі монтажні роботи проводяться на основі проекту, що розробляється тільки кваліфіковані спеціалісти. Проект включає в себе розрахунок потужності і комплектацію всього необхідного обладнання, а також схеми розводки тепломагістралей, розташування опалювальних приладів і додаткових елементів системи.

Система опалення з насосом
Принципова схема квартирної системи водяного опалення

Власне роботи з монтажу здійснюються в кілька етапів:

 • Прокладка комунікацій (по стелі, в підлозі, в стінах).
 • Пристрій котельні (безпосередньо монтаж котла).
 • Облаштування теплих підлог при необхідності.
 • Установка радіаторів.
 • Перевірка змонтованої системи та запуск її в роботу.

Зверніть увагу! Роботи з установки газового обладнання повинні проводитися особами, що мають допуск і ліцензію на право виконання даних робіт.

Висновок

Незважаючи на складність облаштування автономних опалювальних систем в індивідуальних заміських будинках, вони стають все більш популярними. Найбільш доцільним є монтаж таких систем на основі газового котельного обладнання. Виробниками представлені різноманітні моделі, що дозволяють реалізувати нагальні потреби будь-якого домовласника.

Коментарі 1

Leave a Reply