Правильний підбор циркуляційного насоса для системи опалення

Підбор циркуляційного насоса для системи опалення
Підбор циркуляційного насоса для системи опалення

Сучасні опалювальні системи, особливо в будівлях великої площі, потребують постійному русі теплоносія по трубах і радіаторів. Це потрібно для того, щоб тепло рівномірно розподілялося по всій системі. При цьому збільшується тепловіддача і швидкість прогрівання приміщень. Тому правильний підбір циркуляційного насоса для опалення здатний забезпечити комфортний рівень температури в будь-якому будинку. Саме це пристрій призначений для просування потоку теплоносія по трубах і батареям.

Давайте обговоримо, як вибрати найбільш ефективний тип насоса для опалювальної системи, незалежно від джерела енергії – будь то газ, електрика, рідке або тверде паливо.

Типи насосів циркуляції

Промисловість випускає дуже багато різновидів насосів для системи топления. Всі їх не перерахувати, та й не потрібно цього робити. Зупинимося на двох основних типах – насосах з мокрим ротором і сухим.

Параметри системи опалення

Але спочатку потрібно розібратися в деяких характеристиках, які визначають вибір того чи іншого насоса:

 1. Площа приміщень, які необхідно опалювати.
 2. Рівень температури в будівлі – він може відрізнятися в залежності від його призначення. Наприклад, в житловому будинку, в установах медичного, шкільного та дошкільного профілю температура завжди повинна бути вище, ніж у виробничих приміщеннях.
 3. Температура теплоносія на вході і виході опалювальної системи.
 4. Тип опалювального котла, його оснащеність різними функціональними пристроями та автоматичними системами контролю і блокування.
 5. Напір теплоносія – його тиск у трубах і радіаторах.
 6. Поверховість будівлі.
 7. Тип теплоносія.

Важливо! Насос для циркуляції теплоносія являє собою звичайний електродвигун, який складається з нерухомої частини – статора і рухомий – ротора. На одній частині обертового ротора встановлена крильчатка, у складі якої знаходяться лопаті. При їх обертанні створюється розрідження води, в результаті чого виникає її рух.

Є опалювальні котли старого зразка, в яких немає насоса, і циркуляція теплоносія відбувається під дією сили тяжіння. Вона визначається невеликим ухилом труб і різницею в щільності холодної та гарячої води. Оскільки гаряча вода легше холодної, вона за законами фізики піднімається вгору, переходячи самопливом в труби і радіатори. Віддавши тепло через поверхню даних приладів, захолола вода повертається в котел опалення для подальшого нагрівання. При цьому на виході котла температура рідини завжди вище, ніж на вході – різниця температур також сприяє руху води.

При бажанні господаря зробити систему опалення більш ефективною, йому доведеться вставити циркуляційний насос в трубопровід перед опалювальним пристроєм. Це дорого, та і якість такого монтажу не дає 100% гарантії, що система буде працювати успішно.

У сучасних пристроях опалення насоси вже входять до їх складу, і в цьому явну перевагу опалювальних котлів з примусовою циркуляцією. Однак старих виробів експлуатується ще достатня кількість. Тому підбір циркуляційного насоса для системи опалення є нагальним завданням багатьох власників приватних будинків.

Насос з мокрим ротором

Назва говорить сама за себе – ротор двигуна з крильчаткою розташовані у воді або іншому вигляді теплоносія, який змащує і охолоджує від перегріву конструкцію пристрою. Ротор знаходиться в окремому корпусі, який виготовлений з металів, не схильних до корозії – нержавіючої сталі, бронзи або латуні.

Переваги цього пристрою:

 • Невеликий шум при роботі.
 • Не потрібно часте обслуговування та ремонт.
 • Низька ціна.

Недолік – низький рівень ККД. Тому подібні пристрої призначені для систем опалення в будинках з невеликою площею. Тут не потрібна значна потужність насоса, і застосовується невеликий обсяг теплоносія.

Сухий насос циркуляції

У цьому виробі ротор відділений від рідини невеликими ущільнювальними частинами, а крильчатка бере участь безпосередньо в русі теплоносія.

Переваги:

 • можливість створення потужних насосів, здатних просувати велику кількість води
 • високий коефіцієнт корисної дії

Недоліки:

 • часте обслуговування, так як швидко зношуються ущільнювальні сполуки, тому потрібно їх мастило
 • гучний шум в період експлуатації вимагає окремого приміщення для такого насоса

Сухі насоси найчастіше застосовують в багатоповерхових будівлях з площею понад 300 квадратних метрів.

Як правильно вибрати циркуляційний насос

Для правильного вибору існує багато різних формул. Однак пересічному споживачеві в них дуже важко розібратися. Тому є простіший спосіб. Суть його така:

 • Для визначення кількості води потрібно прирівняти одну одиницю потужності котла в 1 кіловат до 1 літру теплоносія в хвилину. Тобто – якщо опалювальний пристрій має потужність в 20 кВт, то за одну хвилину через його теплообмінник проходить 20 літрів рідини. Цей параметр приблизний, але перевірений практикою.
 • Швидкість руху рідини в трубах зазвичай визначається величиною 1,5 метра за одну секунду.
 • На 10 метрів опалювальної системи потрібно напір насоса величиною 0,6 метра. Якщо довжина труб і батарей становить 80 метрів, то напір циркуляційного насоса повинен становити 4,8 метра.
 • Залежність витрати рідини від розмірів опалювальних труб можна легко визначити з таблиці:

[table id=1 /]

 

Якщо діаметр труб невеликий, то потужність насоса зростає. Чим ширше труба, тим менше буде потрібно потужності циркуляційного пристрою.

Всі розрахунки носять приблизний характер, тому при великій протяжності і складної конструкції труб і радіаторів підбір насоса для системи опалення слід доручити фахівцям. Потужність насоса повинна відсотків на 10 перевищувати розрахункові параметри. Це необхідно для стабільної та ефективної роботи всієї опалювальної системи.

В якому місці краще ставити циркуляційний насос

Традиційної вважається установка насоса на обратке, тобто на вході рідини, яка пройшла через систему опалення та має нижчу температуру. Сучасні пристрої можна встановлювати в будь-якому зручному місці,

установка насоса в систему опалення
установка насоса в систему опалення

особливо з мокрим ротором.

При цьому слід дотримуватися простих правил:

 1. Розширювальний бак з водою повинен розташовуватися вище найвищої точки трубопроводу не менш ніж на 1 метр. При природному русі теплоносія даний пристрій зазвичай встановлювали на горищі, що загрожувало перемерзання води в найхолодніші зимові місяці. А це могло обернутися аварією всієї опалювальної системи. Щоб виключити такий ризик, господар повинен був ретельно утеплювати розширювальний бачок, а також постійно контролювати стан і рівень теплоносія.
 2. Розширювальний бак можна врізати в найвище місце розташування труб і батарей.
 3. У зручному місці необхідно встановити байпас для обвода примусової системи циркуляції. Це актуально при пошкодженні насоса або виникненні перебоїв в мережі електричного струму.
 4. Для запобігання скупченню повітря в системі опалення необхідно в байпасе або найвищих точках труб врізати кран Маєвського або елемент автоматичного відведення повітря.

Висновок

Циркуляційний насос в системі опалення призначений для примусового руху теплоносія. Його установка забезпечує швидкий прогрів приміщень і створює більш комфортну температуру.

А правильний підбір даного пристрою підвищить ефективність роботи опалювального котла і скоротить витрати на оплату енергоносіїв.

Leave a Reply