Що таке конвектор опалення, і як він працює

Водяні конвектори опалення
Водяні конвектори опалення

Сьогодні економія стає основною вимогою у всіх сферах життя, включаючи опалення будинків. Тим більше що з усіх інженерних систем опалення є найдорожчим – як в плані монтажу, матеріалів і устаткування, так і в плані витрати енергоносіїв. Тому новітні технології в цій області відразу стають популярними і затребуваними. Не виняток і конвектори опалення.

Сьогодні виробники пропонують два види конвекторів, які працюють від різних типів палива – водяні та електричні. Порівнювати їх немає сенсу, а от розібратися в кожному необхідно. Тому визначимо їх переваги і недоліки, типи, принципи роботи та ефективність обігріву приміщень.

Водяні конвектори опалення

Перший варіант – водяний підлоговий конвектор опалення. Існують різні моделі такого опалювального приладу:

 • Конвектори з примусовою циркуляцією теплоносія.
 • З природною циркуляцією.
 • Прилади, які можуть працювати у вологих приміщеннях.

Сьогодні цей вид опалювального обладнання дуже затребуваний, тому що має ряд переваг:

 • По-перше, це величезний асортимент як за матеріалом виготовлення, так і за формою, розмірами, кольором і дизайнерському оформленню. Все це розширює можливості вибору потрібного приладу і за технічними, і за естетичними параметрами.
 • По-друге, це ефективне опалення. Особливо слід відзначити паралельний спосіб установки, при якому температура, що виходить від приладів, буде однаковою, незалежно від місця їх розташування.

Конструкція, принцип роботи та зовнішній вигляд

Зовні підлогові водяні конвектори схожі на короба, всередині яких встановлений теплообмінник, а в деяких моделях навіть декілька. Сам короб виготовляється із сталевих листів, а теплообмінник – з алюмінію або міді. Пов’язано це з високою теплопровідністю обох металів. Розміри конвекторів коливаються від одного до двох метрів. Але при бажанні можна зробити замовлення, і виробники виготовлять прилади потрібних габаритів.

Підключення конвекторів до опалювальної системи проводиться через різьбові перехідники. Підключати їх можна будь-якими способами – через шланги, труби або гофри. Тут важливо, щоб перехідник зміг витримати температуру теплоносія і бути герметичним в з’єднанні. До речі, фахівці відзначають, що монтажний процес досить простий, і підключення можна провести своїми руками.

Багато виробників сьогодні пропонують моделі, в конструкцію яких входить вентилятор, що працює від мережі змінного струму. Але для нього не потрібен струм в 220 вольт. Тому в комплект входить понижуючий до 12 вольт трансформатор і термостатичний клапан. Від цих двох приладів коефіцієнт корисної дії теплообмінника тільки підвищується. Це перше. А друге – збільшується інертність системи в цілому.

Наскільки шумно працює цей опалювальний прилад? Шум є, але невеликий і практично нечутний, оскільки його потужність всього 23 децибели.

Як правильно вибрати пристрій – поради професіонала

Зрозуміло, що правильно підібраний опалювальний прилад – це запорука ефективної роботи опалювальної мережі. Тому до подібного питання треба ставитися дуже уважно. При виборі необхідно враховувати наступні параметри:

 • Температуру теплоносія.
 • Температуру повітря в приміщеннях.
 • Теплопостачання – автономне або централізоване.
 • Наявність у приміщеннях інших приладів і техніки, які виділяють при роботі тепло.

Багато хто може засумніватися в необхідності останнього пункту. Не варто ігнорувати його, оскільки багато побутові прилади виділяють значну теплову енергію. Приміром, працюючий телевізор або комп’ютер. Якщо ви

Біметалічний конвектор підлогового типу
Біметалічний конвектор підлогового типу

правильно підрахуєте додаткове тепло, то зможете трохи заощадити при покупці конвектора.

Тепер про те, скільки теплової енергії повинен виділяти цей опалювальний прилад, щоб прогріти кімнати в вашому домі. Фахівці рекомендують взяти за основу один показник – це 100 ват на 1 квадратний метр площі приміщення. Правда, такий розрахунок є приблизними.

І останнє, на що необхідно звернути увагу – це тиск теплоносія в мережі. В даний час виробники пропонують різний підхід, де мінімальний показник дорівнює двом атмосферам, а максимальний – дванадцяти. Тому водяні конвектори можна використовувати в системах і автономного, та центрального опалення.

Використовувані матеріали – їх надійність і енерговитрати

Так як в конструкції водяних конвекторів використовуються кольорові метали, то і ціна приладу відповідна. Але саме ці метали дозволяють приладу не тільки добре віддавати теплову енергію, а й служити довго, оскільки вони не піддаються процесам корозії. А ось корпус конвектора може бути виготовлений із сталевих листів або нержавіючої сталі. Другий варіант краще, але набагато дорожче. У першому випадку поверхня корпусу просто фарбується в будь-який вподобаний вам колір.

Верхня панель корпусу має наскрізні отвори різних форм і розмірів, через які проходить тепло в приміщення. Деякі моделі комплектуються декоративними решітками з різних матеріалів, пофарбованих у різні кольори. Так що будь конвектор легко буде вписати в обраний інтер’єр приміщень.

Є у всіх різновидів водяних конвекторів один нюанс, який стосується роботи вентилятора. Цей агрегат здатний функціонувати від мережі як змінного, так і постійного струму. Якщо він працює від постійного струму, то споживає електрики приблизно на 70% менше. Але у вологих приміщеннях такі конвектори встановлювати не можна. Тут використовуються тільки прилади, що працюють від мережі змінного струму.

Електричні конвектори

Нічого спільного зі своїми водяними «побратимами» вони не мають. Хіба що зовнішній вигляд чимось їх нагадує. Теплоносій в такому випадку – це електричний струм, який нагріває спеціальні елементи. Це може бути спіраль або керамічний нагрівальний елемент. Перший вважається традиційним і використовується досить давно. Правда, з часом спіраль видозмінилася, оскільки у відкритому стані вона не витримувала довгої експлуатації, окислюючись на повітрі. До того ж при її роботі в приміщеннях спалювався кисень у великих кількостях, що теж не дуже добре.

Другий нагрівальний елемент дорожче, але термін його експлуатації вище, та й за зовнішніми даними він більш привабливий. До речі, його можна не закривати декоративною панеллю або гратами, оскільки він і так виглядає досить презентабельно.

Якими бувають електричні прилади?

Поширення тепла знизу вгору говорить про те, що конвектори краще розташовувати поблизу поверхні підлоги.

Звідси і традиційні місця їх установки:

 • Підлоговий варіант. З назви зрозуміло, що їх встановлюють на підлогу. Це мобільна модель, яку можна розмістити в будь-якому місці кімнати. Головне – щоб відстань від розетки до приладу було дорівнює довжині живильного шнура.
 • Настінний варіант. Це стаціонарна модель, яку кріплять до стіни – зазвичай під віконним отвором.
 • Вбудована в підлогу модель. Оригінальний варіант, основна перевага якого – невидимість. Монтують його під підлогове покриття, встановлюючи зверху декоративну решітку. Всі монтажні роботи та підготовку ніші під конвектор проводять на стадії будівництва будинку.

Переваги і недоліки

Перше, що кидається в очі – це простота монтажних робіт, і ніяких складних підключень. Досить підвести розетку або подовжити провід живлення. Ніякого обслуговування – просто під час прибирання їх протирають

Електричні конвектори опалення
Електричні конвектори опалення

ганчірочкою. Термін служби досить великий – до 20 років, якщо агрегат виготовлений пристойним виробником. Коефіцієнт корисної дії майже 100%, тому що використовується електрику йде тільки на обігрів без будь-яких втрат.

Екологія від роботи сучасних електричних конвекторів не страждає, оскільки вони не виділяють шкідливих речовин і не спалюють кисень. Крім того, ці прилади працюють безшумно, лише іноді можна почути клацання термостата. Мінімальна інертність приладів – ще один їхній плюс. Нагрівають вони кімнати швидко, оскільки в конструкції не потрібно спочатку гріти теплоносій. Включив пристрій в розетку, і тут же починається процес обігріву.

І останнє. Електричний конвектор – це самодостатнє рішення опалення будинку. Для нього не потрібен монтаж трубопроводів, установка запірної арматури або автоматичні прилади контролю і регулювання. Але, звичайно, за ціною конвектор буде трохи дорожче.

Дві поради:

 1. Вибирайте конвектор з програмним управлінням.
  Найчастіше висока ціна приладу залежить не від якісних характеристик, а від зовнішнього вигляду.

І кілька недоліків:

 • Насамперед зазначимо недешеву електричну енергію, ціна якої постійно підвищується. До того ж перебої з її постачанням – це бич багатьох регіонів.
 • Друге – це неоптимальний і нерівномірний розподіл тепла по всьому об’єму кімнат. Чим вище стелі в будинку, тим істотніше різниця температур поблизу підлоги і стелі. Іноді буває так, що у стелі температура + 30С, а у підлоги – всього лише + 15С.

Як правильно вибрати прилад – невеликі дрібниці

Багато обивателів задають питання про правильний вибір електричного конвектора. Звичайно, не варто забувати про зовнішніх даних, тобто про розміри і форму, а також кольорі і дизайні. Все це дуже важливо. Але в першу чергу рекомендуємо звернути увагу на потужність пристрою – один кіловат на 10 квадратів площі при висоті стель до трьох метрів.

Форма і розміри приладів практично не впливають на ефективність їх роботи. Приміром, є так звані плінтусні конвектори, які мають висоту всього лише 13 сантиметрів. Але їх потужності цілком достатньо.

В даний час виробники пропонують продукцію, доукомплектувати спеціальними датчиками контролю температури. Зазвичай вони використовуються для функції антизамерзання, коли необхідно підтримувати температуру в приміщеннях до + 7С. При такій роботі суттєво економиться електроенергія.

Висновок по темі

Отже, ви переконалися, що опалення конвекторами сьогодні – справа звичайна. І кожен господар будинку сам вирішує, яку систему вибрати. Якщо вас не бентежать великі грошові витрати на споживання електричної енергії, а у вашому регіоні подача електроенергії постійна, то оптимальний варіант – це встановити електричні конвектори. З ними і проблем менше, і обслуговувати їх немає необхідності.

Якщо всі перераховані проблеми в наявності, а конвектор ви вирішили вибрати в якості опалювального приладу, тоді варіант один – встановити водяний аналог. Правда, для цього доведеться споруджувати всю опалювальну систему з установкою нагрівального котла, розводкою труб, монтажем циркуляційного насоса і запірної арматури.

Leave a Reply