Відсутність опалення в квартирі. Що робити? Куди звертатись?

Наявність якісного опалення в квартирі – запорука комфортного проживання. Ця проблема сьогодні є достатньо актуальною. Періодично з відсутністю опалення квартири стикається практично кожен житель багатоповерхівок.

Картинка відсутність опалення.

Буває, що опалення дали, але всі батареї холодні. Або одні кімнати опалюються – інші ні. Сама по собі така проблема не вирішиться. Слід вжити певних заходів. Ця стаття про те, чому немає опалення в квартирі, як це виправити і куди звертатися.

Чому холодні радіатори?

Холодні радіатори опалення.

Є різні причини, чому відсутнє опалення в квартирі. Серед основних можна виділити такі:

 • сталася аварія на трубопровідній магістралі, в котельні чи на ТЕЦ;
 • системи теплопостачання зношена та не може виконусати свої функції в повній мірі;
 • неякісне або неправильне регулювання теплопостачання, відсутність балансування системи;
 • система опалення запроектована з помилками;
 • помилки при проведенні будівельно-монтажних робіт;
 • система опалення заповітрена;
 • переобладнання внутрішньобудинкових опалювальних системи без дозволу.

Самостійне внесення змін, як то додавання радіаторів опалення, влаштування теплої підлоги,  негативно позначається на опалювальній системі всього будинку.

Що робити, якщо відсутнє опалення у всьому будинку?

Якщо немає опалення, що робити для вирішення проблеми? Спочатку слід з’ясувати чи тепло в сусідніх квартирах. Якщо відсутність опалення не тільки в вашій квартирі, а  в усьому будинку, треба виконати наступні кроки:

 1. З’ясувати хто ваш теплопостачальник та звернутись на дипечерську лінію.
 2. Запросити представника житлово-експлуатаційної контори (керуючої компанії), які обслуговують ваш будинок.
 3. Виконати разом з представником обслуговуючої компанії заміри температури повітря в квартирі.
 4. Скласти акт з вказанням дати, обставин, температур. Поставити підписи обох сторін.
 5. Отримати вхідний номер на своє звернення та прізвище відповідальної особи, яка займатиметься вашою справою.
 6. В результаті Вам повинні налагодити опалення, а за період надання неякісної послуги зробити перерахунок в сторону зменшення вартості.

Добре, якщо представники обслуговуючої організації своєчасно відреагують на ваше звернення и прибудуть для складання акту. На практиці часто вони їх ігнорують. Вихід з цієї ситуації такий:

 1. Запросити двох свідків для проведення вимірів і складання акту. Мешканці вашого будинку в яких відсутнє опалення залюбки згодяться.
 2. Разом скласти акт у довільній формі. В ньому потрібно детально описати суть проблеми, поставити дату і підписи.
 3. Зробити фото- та відеофіксацію температур на термометрі під час замірів.
 4. Надіслати рекомендованим листом акт у керуючу компанію або експлуатаційну контору.
 5. По результату Вам повинні зробити перерахунок за період відсутності якісного опалення.

Яким повинно бути якісне централізоване опалення?

Поняття “неякісне опалення” не є якимость абстрактим. Воно виражене в нормативних документах в конкретних кількісних та якісних показниках. Власне централізоване опалення рахується якісним, якщо воно відповідає таким параметрам:

 • початок та закінчення опалювального сезону
  Опалення в квартирі повинно починатись (закінчуватись), якщо протягом 3-х діб середньодобова температура складає 8 ºС.
 • температура в приміщенні
  Температура повітря в житлових приміщеннях повинна бути 18 ºС, в кутових кімнатах 20ºС. Важлива умова – дані норми для утеплених будівель.

Плата за неякісне опалення

Теплопостачальник при наданні неякісних послуг повинен зробити перерахунок або не брати плату взагалі. Зменшення плати залежить від того, наскільки неякісною була послуга. Для центрального опалення:

 • за несвоєчасне включення / відключення опалення теплопостачальник повинен знизити на 3,3 відсотка  місячну плату за кожну добу перевищення допустимого строку відхилення;
 • за кожний градус відхилення від нормативних 18°C до 12°C (кутові кімнати від 20°C до 14°C) розмір плати за опалення зменшується на 5 %;
 • якщо в квартирі менше 12°C опалата за оппалення не справляється.

Варто зауважити, що по температурі стандартами допускається відхилення від нормативної 12 годин на добу 1 раз на місяць.

Самостійне вирішення проблеми відсутності опалення в квартирі

Якщо батареї з початком опалювального сезону продовжують залишатися холодними, коли в сусідів теплі, можна спробувати вирішити проблему своїми руками.

 1. Перевірте радіаторні крани
  Радіаторні крани - термоголовки.
  Наприклад, стояк гарячий, а радіатор холодний. Причина в тому, що гаряча вода не надходить до нього. Варто перевірити стан радіаторних кранів. Вони можуть бути закритими. Для відновлення опалення досить просто відкрити кран – вода надійде в батарею і теплопостачання відновиться.
 2. Переконайтесь, що стояк не заблокований
  Також треба переконатися в тому, що стояк не заблоковано з метою проведення ремонтних робіт в підвальному приміщенні. В цьому випадку, ваш стояк буде холодним, а інші в будинку гарячі. Це можна вияснити в ЖЕКу.
 3. Усуньте заповітреність системи
  Якщо в системі опалення присутнє повітря, теплоносій не може вільно циркулювати по ній. Це призводить до того, що приміщення прогріваються в повному обсязі і не рівномірно. Або не прогріваються взагалі. Для видалення повітря в верхній точці системи зазвичай знаходиться розповітрювач у вигляді крана. Для розповітрення стояка краще звернутись до сантехніка ЖЕКу, хоча можна це виконати й своїми силами. Головне, знати де знаходиться розповітрювач. При його відкритті з системи спочатку зі свистом буде виходити повітря. Коли піде теплоносій без повітря, можна вважати що система розповітрена.
 4. Усуньте заповітреність радіаторів
  Кран Маєвського на радіаторі.
  Якщо одні радіатори гріють нормально, а інші ні, то скоріш за все вина в їх заповітренні. У багатоквартирних будинках така ситуація виникає досить часто. Скупчення повітря негативно впливає на термін експлуатації опалювального приладу,  оскільки викликає корозію радіаторів та труб. Для видалення повітря з радіатору на ньому встановлена спеціальна арматура – кран Маєвського. Його потрібно плавно відвернути, почекати доки вийде повітря і з радіатора потече гаряча вода. Коли вона піде суцільним потоком, це значить що батарея розповітрена. Після цього вона буде рівномірно прогріватись і віддавати нормативне тепло.
 5. Зношеність, забрудненість елементів системи опалення
  Відомий факт, що теплоносій централізовного опалення низької якості. Внаслідок цього на стінках радіаторів та труб осідає наліт, який викликає труднощі для руху теплоносія. Для виправлення ситуації потрібно промити систему. Є різні способи чистки: механічний, гідропневматичний, хімічний. Це тема для окремої статті і займатись цим самостійно має сенс тільки якщо є досвід в обслуговуванні опальвальних систем.

Як видно, можна виправити відсутність опалення своїми руками. Загалом, саме з цих дій і потрібно починати.

Як обігріти квартиру за відсутності опалення?

Є декілька способів виправити ситуацію з неякісним централізованим опалення коротко- та довгострокові. Щоб вирішити проблему раз і назавжди потрібно влаштувати індивідуальне опалення в квартирі. Справа це непроста, а іноді й нездійснена. Спочатку всим будинком потрібно відмовитись від централізованого опалення, розробити документацію на автономне опалення, отримати відповідні потужності. Яких може і не бути.

Для тимчасового обігріву квартири є сенс використовувати спеціальні прилади. Це такі:

 • масляний радіатор
  Масляний радіатор на підлозі.
  Ефективність роботи цього пристрою залежить від потужності. Для обігріву кімнати площею в 25 кв.м. підійде радіатор мінімум 1,5-2 кВт потужності. У використанні масляні батареї прості і надійні. Працюють вони безшумно. Достатньо недорогі. Мають регулювання по температурі в приміщенні.
 • інфрачервоний  обігрівач
  Приміщення такі прилади обігрівають за допомогою інфрачервоного випромінювання, яке абсолютно безпечно для людини. Агрегат досить економічний,  але його легко можна пошкодити при транспортуванні.
 • тепловентилятор
  Тепловентилятор.
  Створює потік гарячого повітря, яке обігріває кімнату. Пристрій компактний, помірно безпечний, дешевий. Потужність невисока. На тривалу роботу такий прилад не розрахований. Треба відзначити і те, що тепловентилятор видає шум під час роботи., підіймає пил.
 • електричний конвектор
  Конвектори – ідеальний варіант за відсутності центрального опалення, хоча їх можна використовувати і для основного. Гріють швидко та ефективно. Потік холодного повітря проходить через нагрівальний елемент і піднімається вгору. Прилади безшумні.
 • спліт-система
  Можна обігрівати квартиру за допомогою кондиціонерних спліт-систем, якщо в них передбачена така функція. Проте часто така система неефективна при мінусових температурах на вулиці.

Більшість вищеперерахованих приладів є електричними і вартість опалення ними буде високою. Значно вищою, ніж плата за централізоване опалення.

Висновок

Причини відсутності опалення в квартирі можуть бути різні. Деякі можна усунути своїми силами. Інші вимагають звернення в певні інстанції. У будь-якому випадку всі ці проблеми вирішувані. При проблемах з опаленням можна використовувати інші опалювальні прилади. На ринку представлений їх широкий вибір.

Leave a Reply